Recenzia: Odvrhnutá - Jana Šulková

augusta 30, 2022

AUTOR: Jana Šulková
NÁZOV: Odvrhnutá
VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2015
POČET STRÁN: 264

Emily netušila, že sa jej želanie splní. Jedného dňa sa však preberie v nemocnici a nemá nič. Rodinu, priateľov a celú jej minulosť pohltila amnézia. Ujme sa jej evanjelický kňaz s manželkou a ponúknu jej nový život. Hoci Emily chce začať od nuly a zabudnúť, že kdesi existuje jej skutočná rodina, osud jej to nechce dovoliť.
Najnovší román Jany Šulkovej vás vtiahne do hudobného prostredia. Rodinné napätie a tajomstvá, ktoré sa postupne vynárajú z hlbín minulosti, vás nenechajú chladnými. Odvrhnutá je životný príbeh dievčaťa, ktoré po strate pamäti odhaľuje svoju minulosť a jazvy na duši spôsobené blízkym človekom. Tie ju doviedli do ťažkej situácie, keď musí voliť medzi dvomi životmi. Náročnú voľbu navyše sťažuje láska, ktorá sa jej pripletie do cesty. Emily sa musí rozhodnúť, či odpustiť, alebo nie. Pretože odpustiť je často ťažšie, ako zabudnúť...

Slovenská autorka Jana Šulková sa do povedomia čitateľov dostala vďaka svojim románom pre mládež. Autorka debutovala knihou Dievča s maskou, ktorá je príbehom mladého dievčaťa o spoznaní samej seba. Po úspechu prvej knihy autorka priniesla čitateľom v priebehu rokov ďalšie štyri knihy – Silnejšia ako osud, Odvrhnutá, Skús to znovu a Oheň v duši. Každá z nich pre mládež, každá venujúca sa iným témam.

Od Jany Šulkovej som mal možnosť prečítať si niekoľko titulov. Začalo to pred niekoľkými rokmi knihou Oheň v duši, ktorá ma zaujala témou, ktorú sa autorka rozhodla v diele rozobrať. Samotné dielo bolo veľmi pútavé, čo do veľkej miery napomohlo k tomu, že som sa pustil aj do jej ďalšej tvorby. Ako druhá sa mi do rúk dostala kniha Skús to znovu, miestami ponášajúca sa až na triler, čo bolo veľmi príjemným oživením príbehu, ktorý doteraz považujem za to najlepšie, čo som od Jany Šulkovej prečítal. Musím sa priznať, že keď som sa pustil do čítania knihy Odvrhnutá, mal som od diela trocha väčšie očakávania, nakoľko mi autorka pri predošlých dvoch knihách ukázala, že písanie a stavba príbehu jej naozaj ide. V prípade tohto diela som ale zostal pomerne sklamaný.

V knihe Odvrhnutá sa Jana Šulková venuje príbehu Emily, ktorá sa jedného dňa preberie v nemocnici a zistí, že nemá nič. Priateľov, rodinu, lásku... Nepamätá si nič zo svojej minulosti. Do starostlivosti si ju vezme evanjelický farár s manželkou a ona tak dostáva šancu začať žiť nový život. Sama dobre vie, že kdesi sa nachádza jej skutočná rodina, zmierená však s okolnosťami je pripravená začať od nuly. Emily postupne znovu objavuje lásku k hudbe, pri ktorej si je istá, že bola neoddeliteľnou súčasťou jej predošlého života. A je si viac než istá, že práve samotná hudba jej pomôže rozpamätať sa.

Jana Šulková si vo svojej tretej knihe pripravila pre čitateľov príbeh z hudobného prostredia, v ktorom nechýba láska, ale aj rodinné tajomstvá a množstvo napätia. Autorka už od prvých strán dáva čitateľovi jasne najavo, že tento príbeh bude zahalený rúškom tajomstva, čo len potvrdzuje s nasledujúcimi kapitolami. Príbeh je s každou ďalšou stranou čoraz záhadnejší, čomu autorka napomáha aj tým, že výrazne pracuje s napätím, ktorým vytvára v príbehu ponurú atmosféru a následne núti čitateľa sedieť za knihou do momentu, kým sa nedozvie, ako vlastne príbeh skončí. Aj týmito slovami by sa dala zhrnúť prvá polovica knihy, ktorú ja osobne považujem za tú lepšiu.

V momente, keď sa príbeh presunie do druhej polovice, stáva sa o čosi uvoľnenejším a dostáva tuná priestor aj romantická dejová linka. Autorka rozvíja vzťah medzi hlavnými postavami, no nie je to jediná forma lásky, ktorú sa autorka snaží v knihe rozpracovať. Zároveň je tuná veľmi výrazná aj láska k rodine, na ktorú autorka značne poukazuje a možno ju tak považovať aj za jednu z hlavných tém druhej polovice knihy. Samotný príbeh nakoniec plynie do konca, ktorý je do veľkej miery predvídateľný, a preto samotný koniec stráca „wow“ moment, čo je naozaj škoda.

V knihe sa autorka venuje viacerým témam, či už je to amnézia, láska v rôznych podobách, no zároveň popri tom otvára aj ďalšie témy, či už spoločenské alebo súvisiace s náboženstvom, ktoré spracovala veľmi dobre. Na čitateľa pôsobia reálne, dokonca ho vedia prinútiť sa nad nimi aj zamyslieť a príbehu dodávajú hĺbku.

Ďalšiu slabinu knihy vidím v spôsobe, akým je napísaná. To je do veľkej miery ovplyvnené aj tým, že Odvrhnutá je jednou z prvých autorkiných kníh a ja som jej tvorbu začal čítať od konca, teda od najnovšej knihy, a teda prirodzene mi toto dielo v porovnaní s novšou tvorbou prišlo slabšie. Na strane druhej, je vidieť, ako veľmi sa autorka od tejto knihy posunula ďalej. Kniha má aj napriek tomu rýchly spád a ako typická young adultovka sa dobre a rýchlo číta. Samotných popisov nie je v knihe príliš veľa, dielo je viac zamerané na dialógy, čo dopomáha k rýchlemu spádu deja.

V prípade postáv možno tiež hovoriť o určitých nedostatkoch. Tie nie sú vykreslené až tak dobre, ako tomu je v prípade autorkinej novšej tvorby, ale aj tak na čitateľa vedia pôsobiť reálne a dôveryhodne. Mňa osobne najviac zaujala postava evanjelického farára Stana a jeho manželky Marty. Práve tieto dve postavy boli podľa môjho názoru vykreslené najlepšie a zároveň sa mi páčili myšlienky, s ktorými prichádzali.

Odvrhnutá podľa môjho názoru nepatrí k najlepším autorkiným knihám, ale ani k tým najhorším. Je to príjemná young adultovka, v ktorej autorka otvára zaujímavé témy a dáva čitateľovi na výber, či sa nad nimi zamyslí alebo nie. Nedostatky diela vidím predovšetkým v spôsobe, akým je napísané a v samotných postavách, čo je do určitej miery ovplyvnené aj tým, že som najprv čítal autorkine novšie diela, v ktorých je vidieť značný posun oproti tomuto dielu. Knihu hodnotím 3/5.
Za poskytnutie knihy ďakujem
Motyl

1 komentár:

  1. Its free models, of which there second are|are actually} greater than 23,500, could be downloaded as STL files. The site presents free and paid 3D printer files made by skilled designers, with a assure that Men’s Loafer Slippers they’ve been high quality examined. In March 2020, Thingiverse underwent a serious design overhaul and speed enchancment. The site additionally presents a huge group of devoted makers offering free STL files to download in various categories and complexity. Once would possibly be} logged in, you'll be able to|you presumably can} share tagged 3D printer models in a personal collection. Users can addContent their files into the MakerBot Print software discover out} the right measurement, orientation, and so forth. of their print and "save project as..." into a .print file to submit.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.