František Kozmon: Volavka môže vyznieť po dočítaní ako finále, ale je skôr koncom jednej etapy v sérii | Pýtam sa

mája 30, 2021
František Kozmon je slovenský autor detektívnych príbehov, ktorý sa na knižnej scéne pohybuje už niekoľko rokov. Kozmonove príbehy priviedli do tohto žánru čerstvý vietor, vďaka čomu sa už stali jeho neodmysliteľnou súčasťou. Od posledného rozhovoru s autorom ubehli už dva roky a za ten čas sa zmenilo hneď niekoľko vecí. Na konte mu pribudli dve knihy a tá tretia uzrie svetlo sveta už budúci mesiac. Viac o autorovi a jeho novinke sa dočítate v tomto rozhovore.


Od posledného rozhovoru s tebou ubehol už nejaký čas. Vedel by si nám v krátkosti prezradiť, čo nové sa odvtedy prihodilo v tvojom živote?

Ako všetkých, tak aj mňa ovplyvnila korona. Najprv som zostal zavretý doma a zmieril som sa s tým, že život a plány musia dostať prestávku. Potom som pochopil, že sa musíme vyrovnať s novou realitou a ísť ďalej aj za zmenených podmienok. Napísal som dva rukopisy, nejakú tú poviedku a zároveň som sa tak trochu zmenil aj ja sám, moje vnímanie reality a toho, čo je naozaj dôležité.

Za ten čas uzreli svetlo sveta dve tvoje knihy – Vlk a Červ. Obe sú súčasťou zvieracej série, v ktorej vystupuje Marek Wolf. V prípade tejto série je Vlk veľmi zaujímavým dielom, pretože sa do popredia nedostáva kriminálny prípad, ale Wolf, ktorý odcestuje do Kanady, s cieľom pátrať po otcovi. Vedel si už dlhšie, že chceš napísať takýto príbeh, alebo ako vlastne vznikol tento nápad?

Áno aj nie. Ešte než som sa pustil do písania Potkana, keď Wolf vznikal ako postava, tvoril som aj jeho pozadie. Marek mal zlý vzťah s mamou a o otcovi vedel len toľko, že bol policajt z Kanady. Vtedy som plánoval, že sa jedného dňa vráti do Montrealu, aby odhalil otcovu minulosť. Až počas písania Kukučky, keď za Wolfom prišla jeho mama, ktorá potrebovala transplantáciu, ten príbeh nabral súčasné rozmery. Vznikol dej Vlka a plán na dve ďalšie knihy.

Vlk je tak trocha netypická detektívka, pretože miestami zachádza až do trileru a do toho v nej zohráva zásadnú úlohu mafia. Bolo to tvojím cieľom už od začiatku?

Priznám sa, že keď som písal Vlka, šiel som viac po príbehu, než po žánrovom radení. Nikdy som nepísal klasické detektívky a pri každej knihe sa snažím o nejakú obmenu, aby neboli moje príbehy po čase predvídateľné alebo nudné. Vo Vlkovi som čerpal zo svojej lásky k mafiánskym historkám, knihám a filmom a nasiakol nimi viac, ako som pôvodne čakal. Až keď prišli prvé recenzie, som si uvedomil, nakoľko som sa od krimi odklonil k trileru.

Na jeseň minulého roka vyšla kniha Červ, ktorá je prvou časťou z dvojdielneho príbehu. Čo ťa podnietilo k takémuto netradičnému kroku rozdeliť jeden veľký príbeh na dva menšie?

Už keď vznikal príbeh Červa, vedel som, že sa nezmestí do jednej knihy. Vydať ho ako 700 až 800-stranový román by nebol dobrý nápad, preto som ho rozdelil. Akurát som pôvodne mienil napísať Červovi uzavretejší koniec: vrah bol dolapený, prípad vyriešený a až v ďalšej knihe by prišli tie pochybnosti, že tomu tak celkom nie je. No tento koniec sa mi nepozdával a niečo ma donútilo otvoriť dvierka do pokračovania o čosi viac.

V Červovi sa objavuje aj nová postava, a to Lukáš Líška, ktorý je povahovo veľmi zaujímavý. Plánuješ tejto postave dať v sérii väčší priestor?

Myslím, že už len jeho priezvisko ma prezrádza. Každá moja postava dostáva meno, ktoré ju nejakým spôsobom vystihuje. No čo je ešte dôležitejšie, Lukáš dostal „zvieracie“ priezvisko. Poručík Líška sa zatiaľ pohybuje v tíme ako nováčik a sekundant, ale už teraz môžem prezradiť, že v ďalších knihách zohrá dôležitú rolu. Možno až natoľko, že jedna z nich bude pomenovaná po ňom...

A čo tvoj čitateľský vkus? Zmenil sa za ten čas? Objavil si nejakých nových autorov či diela, ktoré ťa zaujali?

Ťažko povedať. Môj čitateľský vkus nebol nikdy vyhranený. Čítam podľa nálady, stále mám rád krimi a trilery, po dlhšom čase som siahol aj po nejakej fantastike, občas poteší niečo oddychové. Akurát ma za posledné roky prešla potreba mať prehľad v knihách, ktoré vychádzajú v mojom žánri. Času na čítanie popri práci a písaní nezostáva veľa a ja som sa musel zmieriť s tým, že zďaleka neprečítam každú novú detektívku. Ale objavil som napríklad Yrsu Sigurdardóttir alebo M.W.Cravena.

V predošlom rozhovore si spomínal, že zo svojich kníh si momentálne najpyšnejší na Vlka. Ako je to teraz?

Kto ma pozná, vie, že je pri mne ťažké hovoriť o nejakej „pýche“, že? Ale ak by som si mal dať ruku na srdce a naozaj sa nad tým zamyslieť, musím skonštatovať, že nemôžem ukázať na jednu knihu. Nie preto, že by mi boli ako deti a každý dobrý rodič má predsa všetky svoje deti rovnako rád. Ale som hrdý na samotný príbeh, ktorý som rozohral už v Kukučke a ktorý končí Volavkou. Verím, že to pozorný čitateľ ocení.


Koncom júna uzrie svetlo sveta tvoja nová kniha, ktorá nesie názov Volavka a ide o pokračovanie knihy Červ. Mohol by si nám Volavku v krátkosti predstaviť?

Príbeh nadväzuje na koniec predchádzajúcej: Wolf sa spamätáva z vraždy svojej mamy a nechce veriť, že páchateľom je jeho nevlastný brat Patrik. Lupták sa vracia do Bratislavy, aby otvoril prípad, ktorý zvyšok oddelenia považuje za uzavretý. A v deji vystupuje aj Marekov otec Liam. Z Vlka som zámerne vynechal časť jeho minulosti, keď cestoval do Československa a spoznal tu Wolfovu mamu, lebo práve táto časť skladačky zohrá v deji dôležitú úlohu.

Objavujú sa už aj správy, že Volavka je údajne poslednou knihou zo série. Je tomu naozaj tak?

Mňa samého prekvapilo, keď som niekde na sociálnych sieťach uvidel túto informáciu. Možno sa mi niekto snaží naznačiť, že už stačilo. Ja si však nedám povedať. Volavka môže vyznieť po dočítaní ako finále, ale je skôr koncom jednej etapy v sérii. Momentálne už plánujem ďalšie „zvieratká“ a verím, že s nimi ešte bude zábava.

Aké sú tvoje pocity pred vydaním Volavky?

Či už je to prvá alebo siedma kniha (sám neverím, že Volavka bude už moja siedma), pocity sa v mojom prípade nemenia: na jednej strane je to veľká radosť, vidieť zhmotnené autorské úsilie, takže sa neviem dočkať, až si v nej sám zalistujem, uvidím ju u iných ľudí alebo v kníhkupectvách. Na strane druhej sú to obavy a pribúdajúce otázky: Bude sa ľuďom páčiť? Splní očakávania tých, čo čítali predchádzajúce časti? Prevážia dobré alebo zlé hodnotenia?

Síce Volavka vychádza až koncom tohto mesiaca, vieš nám načrtnúť, čo si pre čitateľov chystáš najbližšie?

Od krimi (a od zvieratiek) som si chcel dať po Volavke krátku pauzu. Momentálne pracujem na čomsi celkom inom. Bude to trochu vzťahové, trochu psychologické, trochu triler. Námet som nosil v hlave už dlhšie a z jedného špeciálneho dôvodu sa práve na túto knihu už veľmi teším.
Predošlý rozhovor s autorom nájdete TU

Volavku si môžete predobjednať na tomto odkaze


Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.