10 najlepších slovenských kníh, ktoré som prečítal v roku 2020

decembra 31, 2020

Rok 2020 dnes končí a ja spätne vraciam do minulosti a sumerizujem knihy, ktoré som za tento rok prečítal. Tento rok bol znova nabitý na množstvo kvalitných titulov, či už slovenských alebo zahraničných, vďaka čomu som mal znova problém vybrať len desať kníh, ktoré sa mi tento rok páčili. Nakoniec sa mi to však podarilo. Samotné knihy nie sú v žiadnom špecifickom poradí, ide len o výber desiatich kníh, ktoré mi tento rok učarovali. Nech sa páči, toto je desať najlepších slovenských kníh, ktoré som prečítal v roku 2020.

Lucia Sasková - Odsúdená


Lucia Sasková patrí medzi stálicu slovenskej literatúry. Neprejde rok, aby sa na knižných pultoch neobjavila nejaká jej novinka. Podobne tomu bolo aj minulý rok, keď sa na pulty kníhkupectiev dostala kniha Odsúdená. Odsúdená sa pohybuje v podobných vodách ako Rozpoltená či Nebezpečná, napriek tomu to však nie je úplne psychologická kniha. Autorka sa venuje téme, ktorá, bohužiaľ, trápi mnohých z nás, či už priamo alebo nepriamo. A práve v tejto knihe mi Lucia Sasková dokázala, že to nie je iba autorka, ktorá dokáže napísať len príjemné oddychové knihy, ale dokáže sa ujať aj zložitej témy, ktorú podáva s gráciou a presne tak, ako si to táto téma zaslúži. 

Ivica Ďuricová - Cudzinec z papiera


Kniha, ktorá pôvodne vyšla na Wattpade, sa nakoniec dočkala aj knižného vydania. Populárna nebola len na tejto platforme, ale taktiež aj na pultoch kníhkupectiev. Cudzinec z papiera je kniha vhodná na oddychové čítanie, no zároveň sa v nej autorka venuje aj niekoľkým zložitejším témam, vďaka čomu sa čitateľ nad knihou aj zamyslí. Táto kniha bola úplne prvou, ktorú som od autorky prečítal a ktorá má následne nakopla pokračovať v čítaní ďalších jej kníh. Toto je presne ten typ knihy, ktorá nie je zaujímavá len navonok či vnútorným zalomením, no taktiež aj príbehom.

RECENZIA

Michaela Ella Hajduková - Berlínske hviezdy


Michaela Ella Hajduková je najlepšou slovenskou autorkou v rámci vojnového žánru. Napriek tomu, že jej príbehy sú do značnej miery fiktívne, opierajú sa však aj o realitu, a preto sa tak čitateľovi vždy dostáva do rúk príbeh, ktorý ho emočne rozdrví. Podobne je tomu aj v prípade knihy Berlínske hviezdy, v ktorej autorka zas a znova ukázala svoj nesporný talent vyrozprávať príbeh tak, že popri jeho čítaní má čitateľ pocit, ako keby sa spolu s postavami nachádzal v danej dobe na danom mieste. Napriek tomu, že som túto knihu prečítal na začiatku jesene, ešte stále vo mne rezonuje. A to je podľa mňa známka kvality.

RECENZIA

František Kozmon - Červ


Pri tvorbe tohto mladého autora som už narazil na všeličo a vždy som bol veľmi milo prekvapený. Moje pocity sa však o to viac znásobili v momente, keď sa mi do rúk dostal Červ. Pri Kozmonovi som už zvyknutý na istú dávku kvality a v prípade tejto knihy autor prekročil svoju latku niekoľkonásobne. Červ je príbeh, ktorý si vás získa už od prvých strán a nepustí si vás až po jeho koniec. A keďže som túto knihu prečítal za päť hodín, tak viem, čo hovorím. Svižný, dynamický a napínavý dej, ktorý vám vyrazí dych. Kozmon touto knihou zas a znova dokázal to, že je veľmi výrazným autorom, ktorého knihy môžu hravo konkurovať zahraničným bestsellerom.

Lenka Kyselicová - Láska a iné závislosti


Ak radi čítate young adult tvorbu, tak zbystrite pozornosť! Lenka Kyselicová je pre mňa jeden z najväčších knižných objavov tohto roka! Jej debut Láska a iné závislosti nie je tou presladenou romantikou, na akú sú čitatelia u slovenských young adultoviek zvyknutí. Táto kniha je úplne iná. Samozrejme, vyskytuje sa tu láska, no autorka jej dodáva reálne črty, vďaka čomu je samotný dej o to viac dôveryhodný a pútavý. Ale tam to nekončí. Autorka sa v knihe venuje aj veľmi vážnym témam, s ktorými sa súčasní tínedžeri často stretávajú. Vykresľuje ich reálne, no najmä do takej podoby, že si z nich čitateľ aj niečo vezme. Presne taká je Láska a iné závislosti.


Adam Kováčik - Zhoríme


Adam Kováčik ma prekvapil už minulý rok svojím debutom Dezilúzia, ktorý mi vyrazil dych. To isté sa zopakovalo aj tento rok, keď sa mi do rúk dostala jeho kniha Zhoríme. Podobne ako Dezilúzia, aj v knihe Zhoríme autor rieši veľmi vážne témy, ktoré spracováva vynikajúco. Hlavná postava René bojuje s démonmi z minulosti, ktorí sú však teraz o čosi silnejší. Vďaka tomu čitateľ dostáva do rúk príbeh, ktorý je nielen napínavý, zároveň však čitateľa prinúti zamyslieť sa nad niektorými životnými otázkami. Kto nečítal, vrelo odporúčam.

Lucia Sasková - Unesená


Lucia Sasková každý rok potešuje svojich čitateľov novými príbehmi. Výnimkou nebol ani tento rok, keď vyšla kniha Unesená. Román, ktorý na prvý pohľad pôsobí jednoducho, vo svojom vnútri však ukrýva rôzne témy, ktoré ho robia jedinečným. Téma vyrovnávania sa zo straty rodičov, nenaplnená láska či hľadanie šťastia v mužovi, ktorého hlavná postava vôbec nepozná. Vďaka tomu sa autorke podarilo vytvoriť napínavý a pútavý príbeh, ktorého čítanie si maximálne užijete. Možno samotná kniha nekončí podľa každého predstáv, ale ide o akýsi prenesený význam toho, že nie všetko končí tak, ako dúfame.

Lenka Kyselicová - Dievča z titulky


Napriek tomu, že táto kniha nedostala plný počet hviezd, osobne si myslím, že by rozhodne mala byť súčasťou tohto rebríčka. Lenka Kyselicová mi už vo svojom debute Láska a iné závislosti ukázala, že napísať kvalitnú young adult knihu nie je pre ňu problém. A podobne tomu je aj v prípade Dievčaťa z titulky, v ktorom sa autorka posunula v rámci príbehu míľovými krokmi vpred. Ide o knihu, v ktorej autorka prenesie čitateľa do Talianska, kde v širokom časovom rozmedzí rozpráva príbeh Serafiny, ktorý rozhodne chytí čitateľa za srdce. 

Ivica Ďuricová - Detektív z minulosti


Detektív z minulosti je tohtoročná novinka Ivice Ďuricovej. Ide o príbeh, ktorý má nielen zaujímavú zápletku, no čo je dôležitejšie, autorka sa v knihe venuje veľmi dôležitej téme, a to téme body positivity. Autorka túto tému začala rozoberať už pre niekoľkými mesiacmi na svojom Instagrame, teraz však prostredníctvom knihy samotnú tému podáva o to dôveryhodnejšie. Toto je kniha, ktorú by si rozhodne mali prečítať všetky dievčatá v puberte, no zároveň ide o príjemné čítanie aj pre starších čitateľov.

Beatrix Zaťková - Horský hotel Hodváb


Beatrix Zaťková je autorka, ktorá sa venuje prevažne jednoduchým románom, ktoré sú však napísané veľmi odlišným štýlom jazyka, ako som zvyknutý. A práve to sa mi na jej tvorbe páči. Horský hotel Hodváb je ale kniha, v ktorej sa autorka vracia do čias vojny, kde sa čitateľ dostáva na horu Krkonoše, na ktorej sa nachádza hotel Hodváb - symbol prepychu a luxusu. Je to kniha, v ktorej sa autorka nevenuje primárne vojne, ktorá sa v príbehu nachádza, ale dôležitejšie sú tuná vzťahy medzi jednotlivými postavami, ktoré v deji vystupujú. Ak máte radi vojnové príbehy, ktoré však nie sú až tak vojnové, Horský hotel Hodváb je tou správnou voľbou.

A aké boli vaše najobľúbenejšie slovenské knihy, ktoré ste prečítali tento rok?

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.