10 najlepších audiokníh, ktoré som počúval v roku 2020

decembra 31, 2020

Spomínal som to vo svojich článkoch už niekoľkokrát a spomeniem to znova. V posledných rokoch sa audioknihy stali neodmysliteľnou súčasťou môjho života a najviac to bolo cítiť práve tento rok, kedy sa mi podarilo vypočuť najviac audiokníh oproti minulým rokom. Aj preto som sa rozhodol tento rok spraviť špeciálny článok, v ktorom vám predstavím 10 najlepších audiokníh, ktoré som za tento rok prečítal. Nebolo ľahké vybrať len desať titulov, pretože tento rok som mal naozaj šťastnú ruku na samé skvelé tituly, nakoniec sa mi to však podarilo. Nech sa páči, toto je desať najlepších audiokníh, ktoré som si vypočul v roku 2020.

Petra Dvořáková - Dědina


Petra Dvořáková je úspešná česká spisovateľka, ktorej knihy sa tešia veľmi veľkej obľube u množstva čitateľov a podobne je tomu aj v mojom prípade. Dědina je príbeh, v ktorom sa autorka vracia do svojho rodného prostredia a ponúka tak čitateľovi jedinečný príbeh, ktorý skvelo zobrazuje to, ako vlastne taký život na dedine vyzerá. Neoddeliteľnou súčasťou príbehu sú aj dedinské drbny, ktoré sú pre každú dedinu typické. O nahovorenie audioknihy sa postaralo hneď niekoľko interpretov, ktorý s pomocou rôznych zvukových efektov v čitateľovi vyvolávajú presne ten pocit, ako keby ste sa spolu s postavami naozaj nachádzali na dedine.

Kateřina Šardická - Zmizení Sáry Lindertové


Kateřina Šardická je ďalšia česká spisovateľka, ktorá minulý rok debutovala úspešnou knihou Zmizení Sáry Lindertové, ktorá vyhrala súťaž Hvězda inkoustu vydavateľstva Fragment. Onedlho sa kniha dočkala aj audio podoby, ktorá naozaj stojí za vypočutie. Ide o young adult príbeh, ktorý je však zmesou rôznych žánrov. Nájdete tam prvky fantasy, sci-fi či krimi. Toto je jeden z tých príbehov, ktorý vo vás naozaj vyvolá zimomriavky. A o to viac je to znásobené, ak knihu počúvate v audio podobe. Audiokniha je doplnená o rôzne zvukové efekty a zaujímavé melódie medzi kapitolami, prostredníctvom ktorých sa o to viac zvýrazňuje ponurá atmosféra príbehu.

Martin Selner - Autismus & Chardonnay 1+2


Kniha Autismus & Chardonnay od Martina Selnera prerazila veľmi rýchlo po jej vydaní. Ide o autorov debut, v ktorom sa s čitateľmi delí o svoje zážitky s autistickými deťmi v dennom stacionári, kde autor pracuje. Samotná kniha obsahuje kopec vtipných príbehov, ktoré však v sebe nesú aj istú výpovednú hodnotu, a preto tak nútia čitateľa sa miestami zamyslieť a pozrieť sa na niektoré životné situácie aj z inej stránky. Autor po úspechu prvej knihy prichádza aj s pokračovaním a v tejto audioknihe tak nájdete oba príbehy pokope. Knihu nahovoril David Novotný, ktorý odviedol skvelú prácu.

RECENZIA

Alena Mornštajnová - Hana


Podľa mňa neexistuje človek, ktorý by čo i len raz nenarazil na knihu Hana. Mimoriadne úspešný titul českej spisovateľky Aleny Mornštajnovej, ktorá touto knihou prerazila nielen v Česku a u nás, ale najmä vo svete. Kniha je preložená do množstva jazykov a úprimne sa tomu ani nedivím. Autorka ponúkla čitateľom v knihe naozaj veľmi silný a emotívny príbeh, na ktorý nezabudnete ešte dlho po prečítaní knihy. Toto je jeden z mála vojnových príbehov, ktorý má veľkú výpovednú hodnotu a ktorý naozaj stojí za prečítanie. Alebo ešte lepšie, za vypočutie.

Pavel Bareš - Meta


Audiokniha Meta sa ku mne dostala len pred niekoľkými dňami, napriek tomu ju považujem za jedno z najväčších prekvapení tohto roka. Za knihou stojí český spisovateľ Pavel Bareš, ktorý je autorom úspešných kníh Projekt Kronos a Kronovy děti. Meta je v poradí jeho treťou knihou a zároveň aj prvou knihou, ktorá sa dočkala audio podoby. A poviem vám, tento príbeh za to stojí. Česko a superhrdinovia? Presne to je Meta. Príbeh, v ktorom sa autor venuje množstvu tém, ako je stalking, násilie či posadnutosť, v sebe nesie istú výpovednú hodnotu a ako som už spomínal v recenzii, toto je presne tá kniha, ktorá bude aktuálna aj o niekoľko rokov.

RECENZIA

C. J. Tudor - Kříďák


Britská spisovateľka C. J. Tudor je pre mňa taktiež objavom roka. Autorka, ktorej knihy som spočiatku dosť prehliadal a po ktorej debute som siahol len skôr aby sa nepovedalo, že som knihu nečítal, než aby ma príbeh reálne zaujal, mi však vyrazila dych. Výborný triler, ktorého dej sa začína v 70-tych rokoch a následne sa prelína so súčasnosťou. Autorka sa v príbehu výborne vyhrala s napätím, ktoré je v knihe cítiť a vďaka ktorému má tak čitateľ postarané o napínavý príbeh plný množstva nečakaných udalostí a veľmi zaujímavého rozuzlenia.

Petra Dvořáková - Vrány


Autorkina tohtoročná novinka, ktorá sa dočkala aj audio podoby. Od autorky som mal možnosť nazrieť do troch jej príbehov, a práve Vrány považujem za to najlepšie, čo sa ku mne dostalo. Ide o krátky príbeh, ktorého výpovedná hodnota je však silnejšia, než je tomu v prípade iných kníh, ktoré sa venujú práve tejto problematike. Autorka rozoberá v príbehu viacero tém, ktoré spolu veľmi úzko súvisia, vďaka čomu sa jej podarilo vytvoriť príbeh, ktorý vás nenechá chladnými. A o to viac, keď siahnete po audioknihe.

Anna Musilová - Černooká


Černooká, podobne ako Vrány, je veľmi silným a emotívnym príbehom už od prvých strán. Kniha je ponurá už od samotného začiatku a aj napriek tomu, že viete, že príbeh pravdepodobne neskončí najlepšie, napriek tomu vás šokuje. Anna Musilová mi týmto príbehom dokázala, že ak si chcete prečítať kvalitnú young adultovku, nemusíte hneď siahnuť po amerických menách. Niekedy naozaj stačí ísť len za susedmi a dostanete ešte viac. 

Han Kang - Vegetariánka


Nebolo to tak dávno, keď sa na pulty kníhkupectiev dostala kniha Vegetariánka, ktorá spravila ošiaľ. A po vypočutí audioknihu už chápem prečo. Vegetariánka je príbeh, ktorý skvelo zobrazuje postavenie ženy v dnešnom svete. To, ako na ženu nahliada spoločnosť a to nielen kvôli tomu, ako sa stravuje. Autorka do knihy zahrnula hneď niekoľko tém, s ktorými bojujú súčasné ženy, vďaka čomu sa jej podarilo vytvoriť príbeh, ktorý chytí za srdce nie jedného čitateľa a prinúti ho zamyslieť sa nad rôznymi životnými otázkami.

A. J. Finn - Žena v okně


Žena v okně je debutová kniha amerického spisovateľa A. J. Finna. Ide o triler, ktorý si vás získa už od samotného začiatku a vašu pozornosť si udrží až po jeho koniec. Autor v príbehu rozoberá hneď niekoľko tém, vďaka čomu nemožno o knihe povedať, aby bola výlučne len trilerom. Príbeh sa pohybuje aj kdesi v psychologických vodách, čo veľmi výrazne príbeh oživuje. Príbeh je plný napätia, množstva nečakaných zvratov a nečakaného rozuzlenia. Pre mňa osobne jeden z najlepších trilerov, s akým som sa do dnešného dňa stretol. A v prípade audioknihy detto.

Aké sú vaše najobľúbenejšie audioknihy za tento rok?

ĎALŠIE ČLÁNKY ZO SÉRIE 10 NAJ:

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.