Snehulienka - žieňa, ktoré malo viac šťastia, než rozumu | Keď rozprávky nedávajú zmysel

novembra 13, 2020
(zdroj: USA today)

Už je to niekoľko rokov, čo mám doma rozprávkovú knihu od bratov Grimmovcov. Za celý tento čas som knihu neprečítal ani raz, a preto som sa rozhodol po nej teraz siahnuť. Medzi týmito rozprávkami je aj rozprávka o Snehulienke, nad ktorou som počas jej čítania dosť premýšľal, až som dospel k tomu, že Snehulienka je celkom depresívna rozprávka, v ktorej nechýbajú krvilačné scény, ktoré spolu s Červenou čiapočkou položili základy, minimálne severského krimi. 

Je to cítiť už od samotného začiatku príbehu, kedy kráľovná, teda Snehulienkina matka, sedí na obloku a vyšíva. Ako keby nestačilo to, že jej myseľ uteká kade tade, je dokonca tak nemotorná, že sa pichne do prsta, z ktorého jej vyjdú tri kvapky, podotýkam PRESNE TRI KVAPKY krvi (ani o kvapku viac, veď šetríme, keďže je koronakríza) a dopadnú na sneh, kde vyzerajú tak krásne, že si kráľovná vo svojej pseudo-zvrátenej mysli povie, že chce dievča, ktoré bude biele ako sneh, červené ako krv (zasa tá krv) a čierne ako eben, z ktorého je oblok, na ktorom sedí. Ako keby nestačilo to, že samotná kráľovná svojou nešikovnosťou položila základy abstraktného umenia, dokonca je vidieť aj to, že už aj ženy na tú dobu mali prehnané požiadavky na všetko (česť výnimkám). „Musí byť taká, taká, hentaká a ideálne ešte aj taká...“ Avšak, ako sa hovorí, daj si pozor na to, čo si želáš, lebo sa ti to môže splniť! A chúďa kráľovná sa svojho priania ani nedožila (aké smutné). 

Namiesto toho sa však na scéne objavuje ďalšia, dalo by sa povedať, veľmi zaujímavá postavička, ktorou je Snehulienkina macocha. Žena so zrkadlom alá stredoveký Instagram, ktorá na ňom trávi väčšinu svojho voľného času a ktorá svojím správaním a hlúpymi otázkami, ktoré mu kladie, pripomína súčasnú tuctovú influencerku. Jediné, čo jej už k dokonalosti chýba, je len súťaž o nejaký ten iPhoník, autíčko či kolagén. Jej vzťah so Snehulienkou je úprimný, bez žiadnej zbytočnej faloše a v rozprávke to je naozaj vidieť. Stredoveký Instagram považuje Snehulienku za väčšiu cicu a keďže jej macocha trpí komplexami, snaží sa svojej konkurencie zbaviť. Najmä si na to sériového vraha, ktorý v tomto prípade predstavuje horára, no a keďže Snehulienka je samica ako sa patrí, zľutuje sa nad ňou. Namiesto toho zabije diviaka (mladý pán, na toto sú dnes už zákony – zviera nie je vec a nemôžete si s ním robiť, čo sa vám zachce!), ktorého orgány donesie kráľovnej ako dôkaz, že Snehulienka je mŕtva, zatiaľ čo Snehulienka si tak celá šťastná cupitá preč, ani nevie ako.

Ako sa však hovorí, krása nie je všetko. Keďže Snehulienka zdedila krásu pravdepodobne po matke, s jej IQ je to už trocha zložitejšie. To sa pohybuje kdesi v mínusových hodnotách a je to vidieť počas celého príbehu. Blbým šťastie praje a dalo by sa povedať, že toto je asi aj hlavnou pointou rozprávky. Nevedno ako, Snehulienka narazí na domček, ktorý je prázdny. Vojde dnu a vidí tam sedem malých lyžičiek, nožíkov, vidličiek a pohárikov a namiesto toho, aby premýšľala, komu tento domček patrí a ideálne sa spakovala preč, namiesto toho si ľahne na jednu z postieľok a zaspí. Veď, čo by sa mohlo stať, všakže? Maximálne by ju mohli ZNÁSILNIŤ či ZABIŤ a to predsa nie je nič v porovnaní s tým, čo jej chcela spraviť jej macocha! 

O to viac ma však zarazilo konanie trpaslíkov, ktorí sa vrátili z práce domov a našli na posteli spať cudziu osobu. Namiesto toho, aby ju vyhnali preč, boli dokonca ešte radi, že ju tam našli. „A mali takú veľkú radosť, že ju ani nezobudili a nechali ju v postieľke spať až do rána.“ No bez urážky, ale toto mi pripomína bandu starých úchylov, ktorí sa radujú z mladej krvi. A, samozrejme, po jej prebudení sa Snehulienka stane ich BFF, pod podmienkou, že im bude doma robiť slúžku. Výhodný deal.

Avšak, máme tu aj druhú stranu. Nádejná influencerka zisťuje, že jej sokyňa je stále nažive a vďaka stredovekému Instagramu a GPS lokátoru v jednom, vypátra polohu Snehulienky. A aj napriek tomu, že trpaslíci Snehulienku vystríhajú od toho, aby nikomu neotvárala dvere, pretože macocha si pre ňu príde, tá trúba jerichová to spraví dvakrát. Prvýkrát ju macocha, samozrejme v prestrojení (asi mali na AliExpresse zľavy na kostýmy) skoro udusí šnúrkom (ja hovorím, že odtiaľ vzniklo severské krimi), avšak domov prichádzajú trpaslíci a tí ju zachránia a následne jej ZNOVA pripomenú, aby nikomu neotvárala. Lenže Snehulienke akosi nedopína, a macoche otvorí aj druhýkrát, ktorá jej tentokrát začeše do hlavy otrávený hrebeň. V tomto prípade ju trpaslíci ZNOVA zachránia a ZNOVA jej pripomenú, aby nikomu neotvorila. Lenže macocha prichádza tretíkrát a keďže Snehulienka má zakázané otvoriť, namiesto toho vystrčí hlavu cez okno (veď to jej nikto nezakázal, tak prečo by nemohla).Lenže ako sa hovorí, do tretice všetko dobré a teda macoche sa konečne podarí zabiť Snehulienku. Kráľovná zas a znova ovládla instagramové rebríčky a nešťastní trpaslíci sa rozhodli dať jej telo do priesvitnej truhly a vystaviť ho všetkým navôkol (Leninovo mauzóleum v rozprávkovej verzii). Čo je však smutnejšie, je to, že sa okoloidúci princ zamiluje do mŕtvoly a je ochotný ju od trpaslíkov odkúpiť (prosím pekne, toto už prekračuje všetky úchylností severského krimi!!!). Samozrejme, vďaka neschopnosti jedného zo sluhov tak truhla spadne, Snehulienke vyskočí otrávené jablko z úst a ona znova ožije. A keďže sa v Snehulienke prebudia sklony k zlatokopectvu, rozhodne sa tak vydať za princa, ktorého vidí prvýkrát v živote. Macocha prichádza na ich svadbu a následne zomiera, Snehulienka znova ovládne instagramovú sféru a rozprávka sa končí šťastne.

Ak to tak zhrniem, Snehulienka je rozprávka plná naivity, hlúposti a z jej čítania sa vám pozastaví rozum.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.