Recenzia: Přiveď mě zpátky (audiokniha) - B. A. Paris

októbra 04, 2020

AUTOR: B. A. Paris
NÁZOV: Přiveď mě zpátky (Bring Me Back)
VYDAVATEĽSTVO: Motto
DĹŽKA AUDIOKNIHY: 8 hodín 10 minút
INTERPRET: Teraza Dočkalová, Martin Pechlát

Byli mladí a zamilovaní. Na dovolené ve Francii zastavili u benzinové pumpy a Finn si odskočil. Když se vrátil, byla Layla pryč a už ji nikdy neviděl.
Aspoň tak vypovídal na policii. O mnoho let později se Finn zasnoubil s Laylinou sestrou Ellen. Jenže najednou zavolala policie, že někdo Laylu spatřil. Začaly se objevovat dávno ztracené věci z její minulosti, tajné zprávy, různé stopy a varování. Co neznámý chce a kolik toho ví?

Anglická spisovateľka B. A. Paris zožala vo svete veľký úspech. Jej kniha Za zatvorenými dverami (recenzia TU) bola medzi čitateľmi v čase vydania veľmi obľúbená, o to väčší úspech však zožala autorkina druhá kniha V pasti lží (recenzia TU). Autorka je známa vďaka svojim psychologickým trilerom a témam, ktorým sa v knihách venuje. Výraznou dominantou je najmä téma manželstva, no taktiež aj témy ako nevera, materializmus, či domáce násilie.
Po úspešných dvoch knihách autorka prišla na trh s ďalším trilerom, tentokrát nesúcim názov Přiveď mě zpátky. A práve táto kniha rozdeľuje čitateľov na dva tábory. Ten prvý knihu považuje za to najlepšie, čo autorka napísala a ten druhý zasa za jeden veľký prešľap v autorkinej tvorbe. A po samotnom vypočutí audioknihy sa, bohužiaľ, zaraďujem práve k druhej skupine čitateľov. 

Príbeh knihy Přiveď mě zpátky začína vo Francúzsku, kde sledujeme zamilovaný pár, ktorý tvorí Layla a Finn. Obaja sú mladí a beznádejne zamilovaní. Jedného dňa sa však počas Finn s Laylou zastavili na benzínovej pumpe. Keď si Finn odskočil a následne sa vrátil, Layly už viac nebolo. Zmizla. O niekoľko rokov nato si Finn vzal za manželku Laylinu sestru Ellen. Lenže čo sa stane, keď sa po rokoch ozve polícia s tým, že videli Laylu? Na povrch sa postupne dostávajú je predmety, rôzne informácie a varovné správy. Je možné, aby Layla bola skutočne nažive? Alebo sa s ním len niekto zahráva? A ak by aj bola nažive, bol by Finn ochotný vrátiť sa k nej? 

S prvými kapitolami sa príbeh javí ako to najlepšie, čo autorka mohla napísala. Bohužiaľ, zostalo to len pri prvých kapitolách. Samotný príbeh zo začiatku pôsobí veľmi zaujímavo. Autorka vykresľuje čitateľovi zaujímavé prostredie a už od začiatku príbehu graduje napätie. Príbeh tak v čitateľovi vzbudzuje napätie a zároveň aj záujem pokračovať v jeho čítaní/počúvaní a zistiť tak, ako sa príbeh bude následne vyvíjať. Lenže s pribúdajúcimi stranami sa celý autorkin pokus vytvoriť šokujúci a nepredvídateľný príbeh rozpadá ako domček z karát. 

Výrazným problémom tejto knihy je nezvládnutá zápletka. A možno ani nie tak nezvládnutá, ako príliš jednoduchá na uhádnutie. Autorka už na začiatku príbehu toho prezrádza viac než dosť, a preto si čitateľ už po prvých kapitolách vie domyslieť, ako sa príbeh skončí. Podobne tomu bolo aj v mojom prípade a, bohužiaľ, nemýlil som sa. Namiesto toho, aby autorka čitateľa v príbehu viac zavádzala (ako tomu bolo v prípade V pasti lží), či mu informácie dávkovala postupne (ako tomu bolo v knihe Za zavřenými dveřmi), tak na čitateľa vychrlila už na začiatku veľké množstvo informácií. Preto teda príbeh následne nepôsobí veľmi šokujúco a záver knihy je viac než samozrejmý. 

Typickým znakom tejto knihy sú rôzne témy, ktoré sú pre Parisovej tvorbu typické a nechýbajú ani v tejto knihe. Téma lásky, manželstva, smrti, zrady a k tomu aj rôzne psychické problémy dokresľujú samotný príbeh. A práve to je jedno z mála vecí, ktoré sa mi na tejto knihe páčili a ktoré mám na autorkinej tvorbe najradšej. B. A. Paris si dáva na týchto témach záležať, a práve preto ich možno považovať za jednu zo silných stránok autorkinej tvorby. 

Samotná kniha je napísaná jednoducho. Autorkin štýl jazyka je pútavý a aj napriek tomu, že Paris nezvládla samotnú zápletku, jej opisy prostredia sú kvalitné. Či už čítate knihu alebo počúvate audioknihu, cítite v nej ponurú atmosféru deja. Aj preto je kniha vhodná práve na toto jesenné obdobie. 

Ak sa pozrieme na postavy, tie sú vykreslené veľmi dobre. Celkovo postavy v Parisovej podaní pôsobia na čitateľa reálne a dôveryhodne. Je to aj vďaka tomu, že v sebe nesú jednak pozitívne, ale aj negatívne vlastnosti. Mňa osobne v tomto príbehu najviac zaujala postava Finna. Jednak aj preto, že väčšina príbehu je vyrozprávaná práve z jeho pohľadu a čitateľ si tak vie k nemu vytvoriť hlbší vzťah, napriek tomu, že to nie je zrovna najpozitívnejšia postava v príbehu. 

Audio spracovanie príbehu do určitej miery pomohlo samotnému príbehu. Vďaka Tereze Dočkalovej a Martinovi Pechlátovi príbeh ako-tak funguje. Ich dramatizácia je veľmi dobrá, a taktiež aj rôzne melódie a zvučky dodávajú príbehu tú správnu atmosféru. 

Úprimne, doteraz neviem, čo si mám o knihe myslieť, keď ju porovnám s predošlými dvoma knihami. Je podstatne slabšia z hľadiska deja a zápletky, no zároveň opisy prostredia a témy, ktoré kniha rieši, sú typickým znakom kvality B. A. Paris. Pri tejto knihe určite viem, že si ju druhýkrát už neprečítam, no to v konečnom dôsledku nevadí. B. A. Paris svojimi predošlými dvoma knihami ukázala, že je to výborná spisovateľka, ktorá má čitateľom čo ponúknuť. Preto mi nezostáva nič iné, len veriť, že si autorka v knihe Dilema, ktorá v češtine vychádza tento mesiac, napraví renomé. Audioknihu hodnotím 3/5.
Za poskytnutie audioknihy ďakujem
Audioteka
Audioknihu si môžete zakúpiť kliknutím TU

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.