Recenzia: Černooká (audiokniha) - Anna Musilová

októbra 06, 2020

AUTOR: Anna Musilová
NÁZOV: Černooká
VYDAVATEĽSTVO: Témbr
DĹŽKA AUDIOKNIHY: 8 hodín 22 minút
INTERPRET: Veronika Lazorčáková

Viktorie je osmnáctiletá studentka, která žije zdánlivě normální život. Chodí na střední školu, řeší rozpory s kamarádkou a právě prožívá první lásku. Skutečnost je však jiná, než se na první pohled zdá. Před lety zemřela Viktorii matka a ona se s tím dosud nevyrovnala. Jednoho dne spatří v zrcadle záhadnou dívku - přízrak s černýma očima, který jí začne podsouvat zvrácené myšlenky. Kdo je tahle nevypočitatelná Černooká? A dokáže ji Viktorie porazit?

V roku 2018 česká spisovateľka Anna Musilová vydala svoj debut Černooká. Knihu, ktorá po vydaní spravila na sociálnych sieťach hotový ošiaľ. Napriek tomu, že od vydania knihy ubehli už dva roky a medzitým autorka stihla vydať ďalšiu knihu, je Černooká medzi čitateľmi stále obľúbená. Dôkazom je aj audio spracovanie knihy, ktoré vyšlo nedávno vďaka vydavateľstvu Témbr. 
Priznám sa, keď som sa dozvedel, že kniha vyšla ako audiokniha, veľmi som sa potešil. Knihu som si chcel prečítať už dlhší čas, nikdy som sa k nej však nedostal. A keďže mám audioknihy veľmi rád, tak sa mi naskytla skvelá príležitosť dostať sa k príbehu. A poviem vám, že Černooká ako audiokniha je niečo, čo si musíte vypočuť. 

Hlavnou postavou knihy Černooká je Viktória – osemnásťročné dievča, ktoré na prvý pohľad žije normálny život. Chodí na strednú, má najlepšiu kamarátku a práve zažila prvú lásku. Lenže stále sa nevie spamätať zo smrti svojej matky, podobne ako jej rodina. Topí sa v depresiách, z ktorých sa nevie dostať. Postupom času sa jej začne zjavovať jej obraz s očami čiernymi ako najčernejšia tma. Čo chce od nej Černooká? Aj keď nevie čo je Černooká zač a čo od nej chce, desí sa však toho, aké by ich spoločné súžitie mohlo mať dôsledky. 

Naše srdce byla zlomená a naše duše, ty byly ztracené ve zvráceném labyrintu života, jehož brány se uzavřely dávno předtím, než jsme našli sílu je hledat. 

Čo čitateľa/poslucháča na príbehu zaujme ako prvé, je ponurá atmosféra príbehu. Samotný príbeh knihy je ponurý, no zároveň depresívny a miestami dokonca pôsobí temne. Pôsobí tak zaujímavejšie, pútavejšie a osloví vás už od samotného začiatku. Zároveň je kniha vystavaná na napätí, s ktorým sa autorka pohráva počas celého príbehu. Často ho graduje, vďaka čomu vzniká veľa napínavých situácii, ktoré podnecujú čitateľa pokračovať v príbehu, a to celé zakončuje nečakaný koniec. Aj preto sa kniha značne líši od iných kníh rovnakého žánru. 

Černooká je kniha, akú ste pravdepodobne ešte nečítali. Kniha ponúka príbeh, v ktorom sa autorka venuje rôznym psychickým problémom hlavnej postavy. Možno na prvý pohľad sa vďaka tomu kniha javí ako každá druhá young adultovka, avšak spôsob, akým autorka tému depresie uchytila, je naozaj zaujímavý. Anna Musilová do knihy vložila aj množstvo svojich pocitov, vďaka ktorým kniha pôsobí autentickejšie a reálnejšie. Pocity, vďaka ktorým sa hlavnej postave nakoniec zjavila Černooká – neznáme stvorenie jej podobné, avšak predsa len tak trocha iné. 

Nejsi v tom sama, Viktorie, dobře? A už nikdy nemusíš být, jsou tady lidé, kteří ti pomůžou překonat věci, s nimiž se potýkáš, ať už je to cokoliv. Akorát je musíš pusti k sobě. Nechat je bojovat po tvém boku, protože do žádne války v životě nevstupujeme úplně sami, i když nám to někdy tak připadá. 

Okrem psychických problémov autorka rozoberá v knihe aj témy ako je prvá láska, priateľstvo či rodina. Tieto témy výborne dopĺňajú príbeh, prostredníctvom ktorých sa autorka v príbehu ďalej realizuje a uberá ho tak rôznymi smermi. Príbeh preto taktiež nepôsobí jednotvárne a dokáže toho ponúknuť čitateľovi omnoho viac. 

Svižné čítanie plné množstva emócii. Aj takto by som definoval knihu Černooká. Autorka v knihe využíva veľa súvetí, napriek tomu sa však nejedná o zložité čítanie. Či už knihu čítate alebo počúvate v audio podobe, je viac než isté, že vo vás vyvolá širokú škálu emócii. Tým, že v knihe je absencia opisov prostredia a Musilová sa tak viac sústreďuje práve na vnútorný svet hlavnej postavy, podarilo sa jej tak vyvolať množstvo emócií, ktoré následne vplývajú na čitateľa, čo považujem za veľké plus knihy. 

Nikdo nevydrží trpět věčně. Tělo ani mysl nejsou stavěné na konstantní bolest. Někdy se to musí zlomit, dojít do bodu, kdy to jednoduše přestanete vnímat. 

Ak sa pozrieme na postavy, tie sú vykreslené veľmi dobre. S hlavnou postavou sa stotožníte veľmi rýchlo a podobne je tomu aj s vedľajšími postavami. Adam (Viktóriina veľká láska), Nina (jej najlepšia kamarátka), či Ema (Viktóriina sestra). Niektoré z týchto postáv sú taktiež poznačené vlastným osudom, a preto tak čitateľ môže vidieť, že nie vždy je všetko ružové. 

Audio spracovanie knihy sa mi veľmi páčilo. Práve vďaka nemu príbeh pôsobí ešte ponurejšie, temnejšie a depresívnejšie. Veronika Lazorčáková odviedla výbornú prácu s dramatizáciou textu a aby toho nebolo málo, samotné zvučky a zvukové efekty dodali príbehu ešte väčšiu atmosféru. 

Černooká sa radí medzi to najlepšie, čo som spomedzi young adult literatúry prečítal. Napriek tomu si však myslím, že ceduľka young adult v tomto prípade knihu dosť obmedzuje. Osobne si myslím, že kniha nie je vhodná len pre mládež, ale doslova pre každého. Príbeh, ktorý skvelo poukazuje na to, že psychické problémy nie sú o nič menej ako tie fyzické a že na oboch záleží rovnako. Audioknihu hodnotím 5/5.
Za poskytnutie audioknihy ďakujem
Audioteka
Audioknihu si môžete zakúpiť kliknutím TU

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.