Recenzia: Berlínske hviezdy - Michaela Ella Hajduková

októbra 09, 2020

AUTOR: Michaela Ella Hajduková
NÁZOV: Berlínske hviezdy
VYDAVATEĽSTVO: Motýľ
ROK VYDANIA: 2020
POČET STRÁN: 432

Príbeh o láske, odvahe a túžbe uchrániť to najcennejšie. Za každú cenu!
Zlaté dvadsiate roky v Berlíne. Lina je žurnalistka. Pozná Dietrichovú, Fröhlicha i všetkých dôležitých ľudí z filmovej i divadelnej brandže. Keď sa Berlín začína obliekať do nacistických vlajok, je pri tom a svrbia ju prsty. Vlastnou šikovnosťou sa dostane až do blízkosti vodcu. Jej pero je ostré a ona je príliš mladá. I ju na istý čas strhnú idey a program
národných socialistov. Jedna noc s vôňou ohňa však zmení jej život. Reichstag horí a ona trhá zlatý hákový kríž na svojom krku. A stretáva Reinharda. Aristokrat a člen SS si zaumieni dostať drzú novinárku, v ktorej klíči nenávisť. Tú uhasí len pravda. No potrvá dlho, kým si z tvárí strhnú masky.
Môže z popola nenávisti vykvitnúť láska? Kto je Vergília, ktorá píše pravdivé pamflety? Komu patria uniformy Ligy dievčat v pivnici? Kto sú v skutočnosti vodcove deti, ktoré s piesňou na perách križujú v lete ríšu?

Michaela Ella Hajduková sa do povedomia slovenských čitateľov dostala vďaka svojim kvalitným vojnovým románom. Autorka debutovala pred ôsmimi rokmi a od tej doby sa jej spisovateľské portfólio rozšírilo na trinásť kníh, pričom tá štrnásta vychádza o tri dni, a jedna z nich sa dočkala aj českého prekladu. 
Zákon krvi, Nemecké dievča neplače, Tanečnica, ZlatovláSSka a najnovšie aj Berlínske hviezdy. Toto sú vojnové romány, ktoré sa autorke podarilo do dnešného dňa vydať. Spomedzi týchto piatich kníh som prečítal štyri a môžem povedať, že sú to kvalitné vojnové knihy, ktorých príbehy si vás získajú už prvými stranami a po ich prečítaní vo vás zanechajú širokú škálu emócií. 

Musím sa priznať, že na Berlínske hviezdy som sa neskutočne tešil. Už keď som čítal ZlatovláSSku, ktorá sa stala autorkiným bestsellerom, vedel som, že Michaela Hajduková musí napísať ďalší príbeh odohrávajúci sa počas vojny, pretože toto je téma, v ktorej autorka exceluje. A tak sa minulý mesiac dostala na pulty kníhkupectiev kniha Berlínske hviezdy, do ktorej som sa pustil s veľkými očakávaniami. A po jej prečítaní môžem s pokojným svedomím povedať, že Berlínske hviezdy sú momentálne tou najlepšou vojnovou knihou, akú autorka do dnešného dňa stihla napísať. 

Príbeh knihy Berlínske hviezdy začína v 20-tych rokoch v Berlíne. Lina Lindemannová pracuje ako žurnalistka a pozná sa s tými najvplyvnejšími osobnosťami danej doby. Je dcérou známeho novinára, ktorý však zomrel počas Veľkej vojny. Blížia sa však 30-te roky a Nemecko sa postupne odieva do nacistických vlajok. Lina, neschopná upokojiť svoje svrbiace prsty, prechádza od kultúry k politike. Adolf Hitler sa dostáva k moci a ona je pri jeho vzostupe. Lenže čo sa stane, keď Adolf nedodrží plány úplne tak, ako sľúbil? Ako to ovplyvní Lininu kariéru žurnalistky? Bude naďalej písať články podporujúce Hitlera, alebo sa mu postaví na protest? Jej rozhodnutie nebude jednoduché. Nech sa rozhodne akokoľvek, vždy to bude niekoho stáť život. 

Väčšina Hajdukovej kníh začína pozvoľne a podobne je to aj v prípade Berlínskych hviezd. Samotný úvod knihy je viac zameraný na oboznámenie sa s postavami v deji, na prostredie, no taktiež aj na uvedenie čitateľa do príbehu. Lenže s pribúdajúcimi stranami sa dej knihy čoraz viac stupňuje. Autorka v príbehu aktívnejšie pracuje s napätím, čo ma za dôsledok to, že príbeh sa stáva čoraz viac napínavým, omnoho častejšie sa v ňom vyskytujú nečakané situácie a to následne čitateľa pohltí do príbehu tak, že nebude vedieť knihu pustiť z rúk. Podobne, ako tomu bolo aj v mojom prípade. 

Napriek tomu, že autorka má na konte už niekoľko vojnových kníh, stále dokáže čitateľa prekvapiť novým príbehom, ktorý nepôsobí otrepane, alebo aby bol akousi „recykláciou“ jej predošlých kníh. Vďaka svojim odlišnostiam tak autorka v každej vojnovej knihe približuje čitateľovi inú sféru života ľudí počas vojny. Zatiaľ čo v Tanečnici sledujeme vzdušnú tanečnicu Geraldine de Laffont, v prípade Berlínskych hviezd zasa žurnalistku Linu. Čitateľ má tak v knihe skvelú možnosť nahliadnuť, aký ťažký bol život novinárov počas vojny. Novinárov, ktorí mali na výber len z troch možností – buď písali články vyhovujúce strane, prípadne sa vzdali práce novinára, alebo písali pamflety, ktorými riskovali častokrát nielen svoj život, ale aj životy členov ich rodín. 

‚Rád sa s vami zhováram, Lina. Škoda, že už nežije váš otec. Určite by bol pyšný na to, že mu robíte dobré meno.‘ Namiesto odpovede som sa usmiala, ale v hlave mi kričalo: Nie! To Vergília mu robí dobré meno. Lina skáče, ako píska tvoja strana. Lebo má strach. A dieťa. A milovaného muža. A sestru. A neter. A kopu cudzích detí v pivnici. 

Samotná kniha v sebe nesie aj edukačný nádych. Tým, že autorka v knihe sleduje Hitlerov nástup k moci, čitateľ si tak prostredníctvom tejto knihy vie tiež prepojiť rôzne významné udalosti Hitlerovej kariéry, o ktorých sa učí v škole, s tými v knihe. 
Autorka v knihe taktiež rieši aj rôzne témy, medzi ktorými je láska, smrť, pomsta, strach či beznádej. Hajduková tieto témy spracovala veľmi dobre, vďaka čomu príbeh pôsobí na čitateľa reálnejšie a dôveryhodnejšie, čo pri knihách tohto žánru zohráva veľkú úlohu. 

Za čo veľmi chválim autorku, je aj koniec knihy. Pri väčšine kníh je čitateľ akosi zvyknutý, že kniha vždy skončí šťastne, v prípade tejto knihy tomu úplne tak nie je, napriek tomu, že práve tejto knihe by som doprial šťastný koniec. O to viac si však vážim túto knihu a práve túto vec považujem za akési menšie plus tejto knihy. 

Michaela Ella Hajduková vie písať a dôkazom sú aj Berlínske hviezdy. Kniha sa výborne a rýchlo číta a napriek tomu, že sa venuje ťažkej téme, ju možno zaradiť k oddychovejšej literatúre, avšak len veľmi okrajovo. Autorkine opisy sú tak dobré, že príbeh a samotné prostredie vám popri čítaní knihy doslova ožíva pred očami. 

Postavy sú Hajdukovej silná stránka a podobne je tomu aj v tejto knihe. Samotné postavy si nielen obľúbite, ale niektoré dokonca znenávidíte. Pôsobia na čitateľa reálne, a preto s nimi prežíva nielen tie pekné chvíle, ale aj smutné. Mňa osobne v knihe najviac zaujala hlavná postava Lina, ďalej Reinhard, Lila a Thomas. 

Michaela Ella Hajduková touto knihou zas a znova ukázala, že má svojimi vojnovými knihami stále čitateľom čo ponúknuť. Jej najnovší počin s názvom Berlínske hviezdy je niečo, čo si chcete prečítať. Je to kniha, ktorá vo vás vyvolá širokú škálu emócií, zároveň však miestami pôsobí edukačne. Toto je jedna z tých kníh, ku ktorej sa určite ešte raz vrátim. Výborné postavy a prostredie, nesmierne zaujímavý dej. Knihu hodnotím 5/5.
Za poskytnutie knihy ďakujem
Motyl
Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.