Pýtam sa - Lenka Kyselicová

októbra 11, 2020
Young adult knihy sú na Slovensku jedným z najobľúbenejších knižných žánrov. Zatiaľ čo po minulé roky čitatelia uprednostňovali viac young adult knihy od zahraničných autorov, v súčasnosti sa do popredia dostáva domáca tvorba. Jednou zo slovenských autoriek týchto kníh je aj Lenka Kyselicová, ktorá debutovala pred troma rokmi knihou Láska a iné závislosti. Od tej doby autorka vydala knihu Dievča z titulky a už o niekoľko dní sa na pultoch kníhkupectiev objaví autorkina novinka Algoritmus lásky. O autorke, jej tvorbe a pripravovanej novinke sa viac dočítate nižšie. 


Ahoj, Lenka! Na začiatok sa nám v krátkosti predstav a popíš nám, čomu sa venuješ. 

Ahoj, Tomáš. V prvom rade ďakujem za oslovenie k rozhovoru. Nuž a kto som? V literárnom svete som autorkou YA kníh pre všetkých, ktorí majú romantickú dušu a radi snívajú. V tom každodennom svete som obyčajná baba, ktorá má bežné zamestnanie a miluje vedu, literatúru a písanie. 

Tvoja spisovateľská kariéra by nezačala, nebyť Tvojej lásky ku knihám. Ako si sa dostala k čítaniu kníh? 

Bol to taký prirodzený vývoj. V našej rodine sa vždy veľa čítalo, nedalo sa tomu vyhnúť. Ako decko som okolo seba mala vždy viac kníh ako bábik. Naviac, môj dedko mal obrovskú knižnicu, stačilo sa len načiahnuť po správnych príbehoch. 

Aké sú Tvoje najobľúbenejšie knižné žánre? 

Nikdy nediskriminujem knihy podľa obalu, preto nemám obľúbený žáner. Skôr mám čitateľské obdobia, kedy preferujem knihy konkrétneho žánru. Inak čítam všetko, čo ma zaujme, alebo mi odporučia knihomoli v mojom okolí. Momentálne mám obdobie, v ktorom ma bavia biografie. 

Máš nejakých obľúbených autorov? 

Mám skôr obľúbené knihy od rôznych autorov. 

Nájdu sa aj žánre či autori, ktorých tvorbu nemusíš? 

Myslím, že jediný knižný žáner, ktorý si dobrovoľne neprečítam, je horor. Nerada sa bojím. 

Ktorá kniha Ťa v poslednej dobe najviac zaujala a prečo? 

Pred pár dňami som dopočúvala audio knihu od Taylor Jenkins Reid Daisy Jones and The Six. Zaujal ma autorkin experiment napísať knihu vo forme rozhovoru s hudobníkmi z fiktívnej kapely zo 70. rokov. Originálne spracovanie a zaujímavý príbeh, v audio knihe naviac umocnený rozprávačským talentom jednotlivých hercov. 

Ako si sa dostala k písaniu kníh? 

Odjakživa som si ventilovala hlavu písaním krátkych príbehov a poviedok, ale vždy som ich ukladala do bezpečia priečinka v mojom počítači. Na vysokej škole sme mali skúšku zo slovenčiny, ktorej zadaním bolo napísať dvojstranový príbeh, ktorý by obsahoval všetky fázy dramatického diela. Vtedy mi napadlo, či by som zvládla napísať aj kvetnatejší a obsažnejší príbeh. A tak som uzavrela stávku sama so sebou a vytvorila som Zoju. 

Debutovala si young adult knihou Láska a iné závislosti. Ako vznikol nápad na príbeh? 

Spontánne. Rozmýšľala som, do akého prostredia by som zasadila moje postavy a keďže s fantasy, detektívkou alebo historickým románom sme si vtedy priveľmi nerozumeli, rozhodla som sa písať o tom, čo som vtedy poznala najlepšie. Vrhla som Zoju do víru školského prostredia a rozhodla som sa, že bude riešiť bežné starosti a radosti, ktoré zažívajú stredoškoláci. A súčasne s písaním „Lásky“ sa vyvinula moja láska a vášeň k young/new adult literatúre. Stále ma baví a len tak ľahko sa nevzdám jej písania. 

Kniha vyšla cez vydavateľstvo Motýľ. Bolo to prvé vydavateľstvo, do ktorého si poslala rukopis? 

Áno. Vo vydavateľstve môjmu rukopisu verili a myslím, že mal úspech aj u čitateľov. 


Rok po vydaní debutu uzrela svetlo sveta kniha Dievča z titulky, v ktorej sa oproti debutu venuješ aristokratke Serafine a jej modrej krvi. Odkiaľ prišla inšpirácia napísať tento príbeh? 

Ako malá som vyrastala na množstve kníh, ktorých ústrednou postavou boli odvážne, inteligentné, zasnívané a vtipné dievčatá, napr. Anna Shirleyová od L. M. Montgomeryovej, Princezná Mia od Meg Cabotovej, či Pippi od Astrid Lindgrenovej. Lákalo ma napísať príbeh o novodobej princeznej. Dlho som nad tým dumala a napadla mi Serafina. Najzložitejšie na knihe bolo vytvoriť reálnu predstavu, ako by mohol vyzerať terajší aristokratický svet, v ktorom Serafina vyrastá. Vedela som, že musím dej posunúť mimo Slovenska, vzhľadom k tomu, že v novodobých dejinách nemáme tradíciu monarchie a príbeh by v našich reáliách nevyzeral hodnoverne. A tak som vytvorila taliansku aristokratku. Serafina je navonok dokonalou markízou, silnou a odvážnou hrdinkou, ktorú prenasledujú fotografi a glorifikujú všetky titulky časopisov, no v súkromí zostáva dievčaťom, ktoré je reálne, svojské a túži si plniť sny ako my všetci. Nájsť rovnováhu medzi týmito dvomi diametrálne odlišnými svetmi je to, s čím sa musí vysporiadať vo svojom príbehu. 

Inšpiruješ sa pri písaní kníh skutočným životom? 

Čiastočne. Záleží na tom, o čom píšem. Niektoré zápletky vychádzajú z mojich zážitkov alebo z reálnych príbehov, ktoré som si vypočula z môjho okolia. Inokedy si potrebujem naštudovať kvantá materiálov, prípadne sa poradiť s odborníkmi, ako som to využila pri mojej najnovšej knihe. Väčšinu však nechávam na fantáziu. 

Čo hovorí okolie na Tvoju tvorbu? Čítajú Tvoje knihy? 

Nie každý v mojom okolí je fanúšikom young adult literatúry a aj keď ma nečítajú, mám od nich enormnú podporu. Mám však okolo seba zopár spriaznených duší, ktoré čítajú všetky moje texty a objektívne ich kritizujú, čo je pre mňa ako autora fantastická spätná väzba. 

Si ten typ spisovateľa, ktorý dokáže písať vždy a všade, alebo potrebuješ mať vôkol seba pokoj? 

Neviem písať na povel, takže vždy to nejde, ale keď sa už dostanem do písacieho módu, dokážem písať všade. U mňa je to skôr o mini rituáloch, ktoré som si počas písania osvojila. Keď mám v hlave pretlak myšlienok a viem, že ich potrebujem preniesť do textu, spravím si kávu do šálky, z ktorej pijem, iba keď píšem a pustím si hudbu. Ani jeden z mojich textov nevznikol bez hudby, neviem písať v absolútnom tichu. Až keď prestanem vnímať hudbu viem, že text bude kvalitný a neskončí v koši. 

Ak by si mohla napísať ľubovoľnú knihu, ktorá už vyšla, aká by to bola? 

Jednoznačne Krstný otec. Je to moja najobľúbenejšia kniha na svete a zatiaľ ju u mňa žiadna iná neprekonala. 

Už tento mesiac vychádza Tvoja nová kniha Algoritmus lásky. Vieš nám priblížiť, o čom kniha je? 

Algoritmus lásky je mojim experimentom. Chcela som vyskúšať niečo iné, niečo čo moji čitatelia odo mňa ešte nečítali. Knižka je o dvoch zlomených dušiach a o druhých šanciach. Má temnejšiu zápletku ako predchádzajúce a má dve hlavné postavy, ktoré čitateľa sprevádzajú príbehom. Budeme vidieť dievčenský (Hanka) a chlapčenský (Filip) pohľad na rovnaké situácie, ich boj proti násiliu a bezútešnej realite, ale aj rôzne formy lásky (nielen k matematike). A samozrejme, vyvrátime Hankinu teóriu nepárnych čísel a spoznáme osudy niektorých postáv z mojich predchádzajúcich kníh. 


Aj keď Tvoja novinka ešte len uzrie svetlo sveta, pracuješ už na niečom novom? 

Momentálne mám rozpracovaný námet na knihu o jednej z vedľajších postáv, ktorá sa mihla v Dievčati z titulky. Konkrétne však o tom ešte nechcem hovoriť, lebo v mojom prípade je to beh na dlhú trať. 

Máš nejaké rady pre začínajúcich autorov? 

Uf, myslím, že sama sa musím ešte veľa učiť. Snáď iba toľko, aby mali veľa prečítaného a pracovali s textom. Napísať knihu niekedy nie je to najťažšie. Môžete mať vymyslený fantastický príbeh, ale ak je štylisticky a gramaticky zle podaný, budete ho márne ponúkať vydavateľom. Nechajte výsledný text odležať a nebojte sa škrtať a prepisovať. Moje knihy vždy vo finálnom rukopise vyzerajú inak ako v prvom drafte. 

Kde všade Ťa môžeme na internete nájsť? 

Momentálne nemám autorský účet na sociálnych sieťach, ale nevylučujem, že sa to v budúcnosti nezmení. Čitatelia ma nájdu na goodreads, na stránkach môjho vydavateľstva, či zadaním môjho mena do vyhľadávača. 
Zdroj fotiek: archív autorky

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.