Recenzia: Zmizení Sáry Lindertové (audiokniha) - Kateřina Šardická

augusta 04, 2020

AUTOR: Kateřina Šardická
NÁZOV: Zmizení Sáry Lindertové
VYDAVATEĽSTVO: Voxi
DĹŽKA AUDIOKNIHY: 11 hodín 25 minút
INTERPRET: Anita Krausová & Vasil Fridrich

Jednoho podzimního večera vešla bezproblémová studentka Sára Lindertová do metra a víckrát ji nikdo neviděl. Hlavní vyšetřovatel Richard Ehler spojuje Sářino zmizení se starým případem, který mu ani po letech nedá spát. Po dívce pátrá i její sestra Klaudie a Sářin přítel Oliver. Oni i policie vědí, že neodešla dobrovolně. A není jediná. V metru totiž začíná mizet stále více lidí. Klaudie je přesvědčená, že hluboko pod městem žije neviditelné zlo...

Ak sledujete český nakladateľský dom Albatros MEDIA, pravdepodobne ste zaznamenali súťaž Hvězda inkoustu, ktorú každoročne usporadúva vydavateľstvo Fragment. Aj vďaka tejto súťaží sa na pultoch kníhkupectiev objavila kniha Zmizení Sáry Lindertové, ktorá vyhrala túto súťaž. Za touto knihou stojí česká autorka Kateřina Šardická, ktorá svojím debutom spravila v českej knižnej sfére hotový ošiaľ, ktorý pretrváva dodnes. A práve to bol dôvod, prečo som si knihu chcel tak veľmi prečítať. 
Úprimne, napriek tomu, že som po knihe bažil snáď od doby, kedy vyšla, dostal som sa k nej až teraz, konkrétne k audioknihe. Do nej som sa púšťal s veľkými očakávaniami, hoci som nevedel, či to nebude nakoniec na škodu. Avšak, po jej vypočutí som zostal veľmi milo prekvapený a už teraz môžem vyhlásiť, že Kateřina Šardická je pre mňa objav tohto roka. 

Sára Lindertová je mladá študentka, ktorá jedného dňa vkročila do metra a odvtedy ju už nikto viac nevidel. Richard Ehler, hlavný vyšetrovateľ prípadu zmiznutia Sáry, si začne jej zmiznutie spájať s prípadom spred niekoľkých rokov, na ktorého riešení sa podieľal, napriek tomu, že nemá dôkazy, ktoré by usvedčovali, že za týmto prípadmi stojí tá istá osoba či skupina osôb. Keďže polícia tápe vo vyšetrovaní prípadu, na vlastnú päsť sa ujme vyšetrovania jej sestra Klaudia a Sárin priateľ Oliver. Lenže čo sa stane, keď začne v metre miznúť stále viac ľudí? 

Kateřina Šardická napísala príbeh, ktorý poteší aj náročnejších čitateľov. Detektívny príbeh popretkávaný dávkou mysteriózna, si získa vašu pozornosť už od prvých strán a bude si ju držať až po tie posledné. Dominantou tejto knihy je napätie, na ktorom autorka stavia celý príbeh. Ten v spojení s prvkami nadprirodzena vytvára príbeh, na ktorý po jeho prečítaní tak rýchlo nezabudnete. Opantá si vás a vyvolá vo vás množstvo otázok, ktoré si po prečítaní knihy budete ešte dlho klásť. 

Autorka vytvorila príbeh, ktorý je neskutočne originálny a vypĺňa medzeru, ktorá na Českom a Slovenskom knižnom trhu bola. Príbeh, v ktorom sa zlieva niekoľko žánrových prvkov, sa môže na prvý pohľad javiť ako niečo, čo nebude fungovať, no opak je pravdou. Autorka do primárne krimi príbehu zapojila prvky fantasy, sci-fi a celkovo mystiky, čo v konečnom dôsledku vytvára príbeh, ktorý pôsobí neskutočne reálne a dôveryhodne. Veľký podiel má na tom aj to, že autorka zasadila príbeh do reálneho sveta, od ktorého sa následne odpichla a zvyšok už nechala na svojej fantázii, ktorá v tomto prípade pracovala dokonalo. 

Toto je presne ten typ knihy, ktorý vo vás vyvolá širokú škálu emócii. Od strachu, až po smútok. Je to kniha, ktorá odhaľuje tie najtemnejšie zákutia ľudskej duše, poukazujúc na to, čo všetko je človek ochotný spraviť preto, aby zachránil nielen toho druhého, ale častokrát najmä samého seba. Je to kniha, ktorá skvelo poukazuje na to, že nie všetko musí byť také, ako sa na prvý pohľad môže zdať. 
Autorka tu zároveň rozoberá niekoľko tém. Či už sú to rôzne podoby lásky (rodičovská, súrodenecká, milenecká) alebo aj témy ako smrť či mŕtve duše. Tieto témy pôsobia pre príbeh oživujúco, robia ho zaujímavejším a zároveň umožňujú autorke sa v príbehu ešte viac realizovať a uberať ho rôznymi smermi. 

Kniha Zmizení Sáry Lindertové je napísaná jednoduchým štýlom a číta/počúva sa veľmi dobre. Opisov prostredia nie je v knihe veľmi veľa, no o to viac sú trefné a pomáhajú tak čitateľovi si lepšie zapamätať rôzne miesta v príbehu. Príbehu dominujú najmä dialógy a dejovosť, vďaka čomu ma dej rýchly spád, a ani neviete ako a ste na konci príbehu. Autorka v príbehu výrazne pracuje s napätím, ktorého intenzitu počas knihy strieda, čo jednak urýchľuje dej, no zároveň to pomáha v čitateľovi evokovať pocit strachu. Okrem toho až do samotného konca knihy netušíte, ako sa príbeh skončí, čo je len a len plusom tejto knihy. 

Ak sa pozrieme na postavy, tie sú vykreslené veľmi dobre. Na samotných postavách sa mi najviac páčilo to, že im autorka vdýchla jednak pozitívne, no taktiež aj negatívne vlastnosti, vďaka ktorým pôsobia ľudsky. V príbehu sa nenachádza veľmi veľa postáv, no o to lepšie sú vykreslené. V prípade tejto knihy ma najviac oslovila Klaudia a Sárin priateľ Oliver, keďže oni dvaja dostali v knihe najviac priestoru a tým pádom boli najlepšie vykreslení. 

Z hľadiska audio spracovania príbehu môžem povedať, že práve to dodalo príbehu šmrnc. Obom interpretom sa podarilo svojou interpretáciou vdýchnuť postavám život, a preto ak počúvate audioknihu, tak máte pocit, ako keby sa k vám prihovárali konkrétne postavy. V tomto prípade taktiež oceňujem aj rôzne zvukové efekty, ktoré v audioknihe sú, a taktiež aj zvučky medzi jednotlivými kapitolami, ktoré sa mne osobne veľmi páčili. 

Ako som už spomínal na začiatku recenzie, Kateřina Šardická je pre mňa objav tohto roka. Napriek tomu, že som do príbehu šiel s veľkými očakávaniami, tie autorka svojou knihou dokonca ešte prekonala, čo sa mi tak často nestáva. Výborný príbeh, postavy, ale aj samotné audio spracovanie. Audioknihu hodnotím 5/5.
Za poskytnutie audioknihy ďakujem
Audioteka
Audioknihu si môžete zakúpiť kliknutím TU

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.