Recenzia: Barák - Alžběta Bublanová

augusta 11, 2020

AUTOR: Alžběta Bublanová
NÁZOV: Barák
VYDAVATEĽSTVO: Nakladatelství Petr Štengl
ROK VYDANIA: 2019
POČET STRÁN: 154

Jak moc známe své blízké? Denně je potkáváme, bydlíme s nimi pod jednou střechou, a myslíme si, že o nich víme všechno. Barák je vyprávěn stárnoucí vdovou, která pozoruje své sousedy, kteří na rozdíl od ní prožívají své životy. Působí jako přízrak, co se plouží z domu do obchodu a zpět, jinak vysedává u otevřeného okna činžovního domu. Její stereotyp nahlodá událost, která se dotkne přímo jí a ona prochází proměnou a nachází v sobě opět ženu. Osud zamíchá i se životem její dcery alkoholičky a jednoho z nájemníků tak, že je těžko říct, jak moc můžeme druhé poznat či pochopit.

Ak čítate moje recenzie, tak asi viete, že nepohrdnem románmi. Netýka sa to romantických románov, ale románov, ktoré sa zaoberajú rôznymi témami. Či už mám na mysli psychologické romány alebo spoločenské romány. Skrátka romány, ktoré v sebe nesú pridanú hodnotu, a okrem toho, že sú častokrát vhodné na oddychové čítanie, si z ich čítania čitateľ aj niečo vezme.

Aj vďaka tomu sa ku mne dostala kniha Barák, ktorú napísala česká spisovateľka Alžběta Bublanová. Jedná sa o spoločenský román, ktorý sleduje jednu bytovku a jej obyvateľov. Román, ktorý je prezentovaný ako spoločenský, no zároveň častokrát zabŕda aj do psychologických tém. Preto keď ma autorka oslovila, či by som si jej knihu neprečítal, tak som s radosťou súhlasil. Mám rád, keď sa v knihe miešajú viaceré žánrové prvky, a preto som mal od knihy aj nejaké tie očakávania. No nie všetky sa splnili. 

V románe Barák figuruje ako hlavná postava starnúca vdova, ktorá s obľubou pozoruje svojich susedov. Zatiaľ čo sleduje životy iných, ten svoj nežije. Ako dobre však pozná svojich susedov? A čo sa stane, keď sa jej dcéra, problémová alkoholička, dá dokopy so susedom, ktorý nemá za sebou zrovna najlepšiu minulosť? Hlavná postava je nútená vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zmeniť sa, ak nechce prísť o ten zvyšok rodiny, ktorý jej zostal. 

Kniha Barák začína pozvoľna. V samotnom úvode knihy autorka čitateľa postupne oboznamuje s prostredím, v ktorom sa dej bude odohrávať. Čitateľ tak spoznáva prostredie bytovky, jej obyvateľov, no taktiež aj problémy, ktoré musia riešiť. Či dať opraviť fasádu alebo kúpiť bezpečnostný systém, či namiesto toho postaviť detské ihrisko. Vďaka týmto detailom si vie čitateľ omnoho lepšie predstaviť, aké vzťahy prebývajú medzi jednotlivými susedmi, a preto sa vie omnoho lepšie do príbehu dostať. V tejto časti knihy autorka dosť využíva aj retrospektívne pohľady do doby, kedy hlavná postava žila ešte ideálny život – jej muž bol nažive, či jej dcéra ešte neprepadla alkoholu. Preto tak čitateľ omnoho lepšie spoznáva hlavnú postavu a zároveň tak vie pochopiť jej súčasné správanie. 

S pribúdajúcimi kapitolami sa však príbeh zameriava už len na samotné postavy a ich osudy. Spoznávame susedu, ktorú pred niekoľkými dňami vykradli, suseda, ktorý ju údajne vykradol, no zároveň aj dcéru hlavnej postavy, ktorá s ním chodí. V tejto časti sa do popredia dostáva psychika jednotlivých postáv a zároveň tuná autorka rozoberá niekoľko tém. A práve tu vidím kameň úrazu tejto knihy. Autorka tu rozoberá hneď niekoľko tém, ako vzťah rodič-dieťa, susedské vzťahy či alkoholizmus, no tieto témy nerozvíja do hĺbky. Sú brané skôr povrchne, čo je naozaj škoda, pretože autorka vytvorila príbeh, ktorý si to priam žiada. Bol som naozaj veľmi zvedavý, akým spôsobom sa autorka chopí týchto tém, ako ich ďalej rozvinie a akým spôsobom to následne ovplyvní vývoj samotného príbehu. Bohužiaľ, nedočkal som sa toho. Samotné témy sú brané skôr povrchne, a preto ani nenútia čitateľa sa nad nimi bližšie zamyslieť. 

Toto je presne tá kniha, ktorá nie je založená na dejovosti. Tej je tu veľmi málo, no do popredia sa dostávajú vzťahy, ktoré sú akýmsi základom tejto knihy. Miestami mi kniha dokonca pripomínala diela, ktoré vychádzajú v edícii Světovej knihovny vydavateľstva Odeon, ktoré ja osobne mám veľmi rád, a preto popri čítaní knihy som mal pocit, ako keby som čítal jednu z tých kníh. To je podľa mňa plusom knihy. 

Čo však nemožno knihe uprieť, je to, že sa veľmi dobre a rýchlo číta. Toto považuje za veľké plus knihy a aj napriek tomu, že knihe dominujú opisy nad dialógmi, tak je to kniha, ktorú bez problémov prečítate behom niekoľkých hodín. Nevýhodou tu však je zalomenie knihy. Písmo je príliš malé, odsekov je málo, textu je na jednu stranu príliš veľa, a preto sa mi častokrát stalo, že mi zrak padol o dve-tri riadky nižšie a začal som sa v texte strácať. Toto však nie je chyba autorky, ale vydavateľstva, ktoré knihu vydalo. V tomto prípade by bolo lepšie viac sa pohrať so zalomením textu. 

Ak sa pozrieme na postavy, tie boli vykreslené celkom dobre, no mohli byť vykreslené ešte lepšie. Zatiaľ čo jedna skupina postáv bola vykreslená veľmi dobre, iné postavy zasa pôsobili plocho. Chýbal tam akýsi balans vo vykreslení postáv, čo podľa mňa tak trocha ublížilo samotnému príbehu. Mňa osobne zaujala už vyššie zmieňovaná štvorica postáv – vdova, jej dcéra, dcérin priateľ a vdovina suseda. 

Bárak možno označiť ako knihu, ktorá je vhodná na oddychové čítanie. Nie je to žiadna nenáročná literatúra, ba naopak. Číta sa veľmi dobre a rýchlo, a preto ju viete prečítať behom niekoľkých hodín. V prípade tejto knihy mi tu však chýbajú hlbšie rozobraté témy, či ešte lepšie vykreslené postavy. Napriek tomu si však myslím, že kniha stojí za vašu pozornosť. Knihu hodnotím 3/5.
Za poskytnutie knihy ďakujem samotnej autorke.

Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.