Hudobné videoklipy inšpirované knihami

augusta 23, 2020

Poznáte ten pocit? Pustíte si obľúbenú pesničku a sledujete jej videoklip, keď tu zrazu si všimnete, že sa videoklip nenápadne podobá na knihu, ktorú ste kedysi čítali. Náhoda? Ani nie. Predsa len, knihy nie sú inšpiráciou len pre filmy či seriály, ale aj videoklipy. Nie je novinkou, že sa speváci vo svojich videoklipoch častokrát inšpirujú práve knihami, a preto sa v tomto článku sa pozrieme na 10 piesní, ktorých videoklipy vznikli vďaka knihám. Napriek tomu, že väčšina z nich je skôr pre pamätníkov, budem rád, ak mi pod článok napíšete, koľko piesní zo zoznamu poznáte. Nech sa páči, toto sú videoklipy inšpirované knihami.

Gwen Stefani - What You Waiting For? Videoklip inšpirovaný knihou - Alica v krajine zázrakov (Lewis Carroll)

Gwen Stefani sa na hudobnom piesočku pohybuje už niekoľko rokov, či už pod skupinou No Doubt, alebo ako sólová speváčka. Pieseň What You Waiting For? vyšla ako pilotný singel na jej debutovom sólovom albume Love. Angel. Music. Baby. Pieseň o láske dostala videoklip, v ktorom sa Gwen ako Alica preniesla do krajiny zázrakov. Nakoniec si však zahrala nielen Alicu, ale aj Červenú kráľovnú či Tweedledum a Tweedledee.

P!nk - Just Like FireVideoklip inšpirovaný knihou - Za zrkadlom a čo tam Alica našla (Lewis Carroll)

Pri Alici ešte chvíľu zostaneme. V roku 2016 uzrel svetlo sveta film Alica v Krajine za zrkadlom, ktorý je natočený podľa knižného pokračovania krajiny zázrakov - Za zrkadlom a čo tam Alica našla. Ústrednú pieseň k filmu naspievala P!nk a klip k piesni je, ako inak, inšpirovaný týmto dielom. Zatiaľ čo Gwen si vo svojom videoklipe zahrala len niekoľko postáv, P!nk ich stvárnila skoro všetky. Veď presvedčte sa.

Tom Petty and the Heartbreakers - Don't Come Around Here No MoreVideoklip inšpirovaný knihou - Alica v krajine zázrakov (Lewis Caroll)

Do tretice a naposledy Alica. Tieto videoklipy sú dôkazom Alicinej originality a estetiky, keďže v nej umelci častokrát nachádzajú inšpiráciu. Tom Petty v klipe hrá Šialeného klobučníka, no v tomto prípade väčšiu pozornosť púta herečka hrajúca Alicu, ktorej pohľad na obrovskú šálku čaju hovorí za všetko.

P!nk - Please Don't Leave MeVideoklip inšpirovaný knihou - Mizéria (Stephen King)

P!nk má akosi v obľube inšpirovať sa vo videoklipoch knihami a aj v prípade piesne Please Don´t Leave Me tomu nie je inak. Hoci v klipe poukazuje na niekoľko klasických hororových filmov natočených podľa Kingových románov (ako je Cujo či Žiarenie), hlavná dejová linka videoklipu poukazuje na Kingov triler Mizéria. Podobne ako v Kingovom románe bývalá ošetrovateľka Annie Wilkesová spraví z Paula Sheldona nedobrovoľného pacienta vo svojom odľahlom dome, to isté robí aj P!nk. Lenže nebola by to ona, ak by to nespravila po svojom.

David Bowie - Look Back in AngerVideoklip inšpirovaný knihou - Obraz Doriana Graya (Oscar Wilde)

David Bowie - jeden z najznámejších predstaviteľov populárnej hudby, sa vo svojej piesni Look Back in Anger, ktorá vyšla na jeho trinástom štúdiovom albume Lodger, prevtelil do Doriana Graya. David Bowie ako Dorian Gray je jedným z lepších spevákov, ktorým sa podarilo pretaviť literatúru do videoklipu, ako tomu nasvedčuje aj tento videoklip.

Madvillain - All CapsVideoklip inšpirovaný komiksami - Golden age superhero

Hip-hopové duo Madvillain sa nechalo inšpirovať klasickými komiksami zo štyridsiatych rokov vo videu k piesni All Caps, v ktorom sa objavili jednak bubliny s textom, či dokonca aj chemická nehoda, ktorá vedcov premenila na superhrdinov. Videoklip tak priniesol príbeh, ktorý je rovnako presvedčivý ako marvellovské komiksy.

Skrillex feat. Sirah - BangarangVideoklip inšpirovaný knihou - Peter Pan (James Matthew Barrie)

Bojový výkrik „Bangarang“ môže mať viac spoločného skôr s pokračovaním Petra Pana z roku 1991 (Hook), ale hudobné video od Skrillexa stále obsahuje klasického Barrieho. Vďaka jeho fúzom a krokodíliemu tetovaniu už nezáleží na tom, či je to pirát alebo predajca zmrzliny. Starý dobrý kapitán je okamžite rozpoznateľný.

Kate Bush - Wuthering HeightsVideoklip inšpirovaný knihou - Búrlivé výšiny (Charlotte Brontë)

Pieseň, ktorej názov sa prekvapivo zhoduje aj s názvom diela, ktorým je inšpirovaná. Devätnásťročná Kate Bush, ktorá robí najlepší dojem z Cathy v gázových šatách a hmlistej krajine, evokuje nekontrolovateľné emócie románu. Je to niečo, čo môže naozaj vytiahnuť iba pravého milovníka tohto románu, a Bush to robí očarujúcim spôsobom.

Metallica - OneVideoklip inšpirovaný knihou - Johnnymu dali pušku (Dalton Trumbo)

One je založený na protivojnovom románe z roku 1939, v ktorom sa vojak Joe Bonham prebudí, aby zistil, že mína dokaličila takmer celé jeho telo a iba jeho myseľ zostala nedotknutá. Hoci je premožený bezmocnosťou, nie je schopný spáchať samovraždu a je ponechaný na bdelú nočnú moru, ktorá je jeho existenciou. V tomto videu si Metallica veľmi požičiavala z filmovej adaptácie knihy z roku 1971.

SHINee - Good EveningVideoklip inšpirovaný knihou - Malý princ (Antoine de Saint-Exupery)

Malý princ je kniha, ktorú každý z vás pozná, prípadne ju dokonca aj čítal. Album Story of Light voľne vychádza z Jonghyunovej obľúbenej knihy Malý princ. Táto klasická novela je o pilotovi, ktorý po havárii v púšti stretne nezvyčajného malého „princa“. Chlapec rozpráva pilotovi o ceste zo svojej malej domovskej planéty na Zem a opisuje množstvo bytostí, s ktorými sa stretol počas tejto ceste. Jednou z nich je aj líška, ktorá túži po skrotení. Táto líška sa následne objavuje vo videoklipe.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.