Recenzia: Veselí (audiokniha) - Radka Třeštíková

júla 15, 2020

AUTOR: Radka Třeštíková
NÁZOV: Veselí
VYDAVATEĽSTVO: Voxi
DĹŽKA AUDIOKNIHY: 10 hodín 47 minút
INTERPRET: Zuzana Ščerbová

Audiokniha Veselí obsahuje příběh o návratu domů... Titul s autobiografickými prvky byl pojmenován podle města Veselí nad Moravou – rodiště autorky Radky Třeštíkové.
Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi.

Dobře mi tak, Bábovky, či Osm. Radka Třeštíková sa od vydania svojho debutu stala jednou z najúspešnejších českých spisovateliek. Na konte má šesť kníh, z ktorých sa dokopy predalo viac ako 400 000 výtlačkov. Autorka za svoju spisovateľskú kariéru zožala veľa úspechov a jej knihy sú buď milované alebo nenávidené. Nič medzi tým. 
Veselí je v poradí piata autorkina kniha. Jedná sa z časti o autobiografický román, pretože sa v ňom autorka vracia do prostredia, v ktorom vyrastala. V románe Veselí má tak čitateľ možnosť spoznať autorkinu rodnú dedinu, no nebola by to ona, ak by to znova nepodala vtipne a s istou dávkou irónie. 

Kto čítal nejakú moju recenziu na niektorú autorkinu knihu, vie, že knihy Radky Třeštíkovej sú moje obľúbené. Třeštíková patrí medzi moje najobľúbenejšie spisovateľky a na každú jej knihu sa veľmi teším. A podobne to bolo aj v prípade tejto knihy. Keďže autorkine knihy sa mi osvedčili v audio podobe, aj tentokrát som sa rozhodol siahnuť práve po audioknihe. A bola to výborná voľba, pretože ani táto audiokniha ma nesklamala, či už príbehovo, alebo audio spracovaním. 

V románe Veselí sa autorka prostredníctvom hlavnej postavy Elišky vracia do rodnej dediny. Späť na južnú Moravu. Späť na miesto, v ktorom prežila značnú časť života. Jedná sa o román plný smutných momentov, ktoré sú popretkávané vtipnými situáciami a optimistickým náhľadom na život. Román, ktorý vám ukáže, čo je v živote najdôležitejšie a čo je len úplná zbytočnosť. 

Radka Třeštíková si pre čitateľov znova pripravila príbeh, ktorý si získa čitateľovu pozornosť už od prvých strán. Je to kniha, ktorá pohltí čitateľa nielen veselými udalosťami, ale aj smútkom, či humorom. Je to kniha, ktorá si vás získa od prvých strán a bude si vás držať až po tie posledné. Autorka si prostredníctvom tohto románu, po tak trocha inej detektívke Osm, znova odskočila k spoločenským románom, ktoré sú pre jej tvorbu typické a tentokrát si pre čitateľov pripravila príbeh o žene, ktorú životné okolnosti doviedli späť do jej rodiska, s cieľom nájsť odpovede na otázky, ktoré si už dlhšiu dobu kladie, a spoznať tak samú seba. Aj vďaka tomu sa čitateľ dozvedá, že nie všetko je v živote dôležité a že životné priority majú byť častokrát iné. 

Tvorba Radky Třeštíkovej je známa aj tým, že autorka sa vo svojich románoch vždy venuje viacerým témam. V tomto románe výrazne dominuje téma lásky, nie však k mužom. Rodičovská láska je pre tento román akýsi oporný stĺp, na ktorom autorka následne vystavala celý príbeh. Samozrejme, aj tuná autorka hovorí o láske k mužom, tentokrát však okrajovo. Veľmi výrazná je tu aj téma priateľstva, či hľadania samého seba. Aj vďaka tomu Třeštíkovej román pôsobí viac psychologicky. 

Ak sa pozrieme na príbeh samotný, ten pôsobí zaujímavo. Stretávame sa tu so ženou, ktorá to v poslednom období nemala v živote ľahké a rozhodla sa tak vrátiť späť do svojej rodnej dediny. Do toho všetkého autorka zamiešala typický dedinský život so všetkými problémami, ktoré sú v živote na dedine viac než samozrejmé. Aj preto má čitateľ počas čítania/počúvania príbehu chuť vybrať sa na výlet do dedinky Veselí. 

Ak ste čítali nejakú autorkinu knihu, tak viete, že Radka Třeštíková má svojský štýl písania. Je jednoduchý, no zároveň v ňom autorka využíva iróniu, vďaka čomu vznikajú nielen vtipné situácie, no taktiež aj vtipné opisy postáv či prostredia. Zároveň autorka píše bez servítky a píše tak, ako to cíti. Preto sú jej knihy autentické a na knižnom trhu určite nemožno nájsť knihu podobnú jej tvorbe. Autorka v príbehu nevyužíva veľa opisov prostredia, napriek tomu popri čítaní/počúvaní príbehu máte pocit, ako keby ste sa spolu s hlavnou postavou ocitli v dedine Veselí. 

Čo sa týka postáv, tie boli vykreslené veľmi dobre. Radka Třeštíková vie vykresliť postavy a ani tento román nebol výnimkou. Postavy pôsobia na čitateľa reálne, a preto nemá čitateľ pocit, aby pôsobili plocho alebo umelo. Mňa osobne v knihe najviac zaujala hlavná postava, s ktorou som sa stotožnil hádam od začiatku knihy. 

Z hľadiska audio spracovania môžem povedať, že Veselí je audiokniha, ktorá je spracovaná výborne. Páči sa mi výber interpretky, ktorá svojou interpretáciou predniesla príbeh tak, ako to autorka zamýšľala. V tomto prípade by som však určite uvítal, keby knihu nahovorila samotná autorka. Predsa len, kniha v sebe nesie autobiografické črty a kto to môže podať lepšie, než osoba, ktorá v tejto dedine žila? 

Ak máte radi knihy Radky Třeštíkovej a ešte ste nečítali Veselí, tak by ste mali po knihe okamžite siahnuť. Je to výborný román s autobiografickými prvkami, ktorý si vás získa už na začiatku a bude si vás držať až po koniec. Príbeh zároveň dopĺňajú výborne vykreslené postavy a to celé dopĺňa realisticky vykreslené prostredie. Audioknihu hodnotím 5/5.
Za poskytnutie audioknihy ďakujem
Audioteka
Audioknihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.