Recenzia: Opál - Jennifer L. Armentrout

júla 26, 2020

AUTOR: Jennifer L. Armentrout
NÁZOV: Opál (Opal)
VYDAVATEĽSTVO: Zelený kocúr (Entangled Publishing)
ROK VYDANIA: 2020 (2012)
POČET STRÁN: 388
PREKLAD: Terézia Michalková

Nikto nie je ako Daemon Black. Keď sa rozhodol, že mi svoje city dokáže, netrepal len tak do vetra. Už o ňom nepochybujem. Podarilo sa nám zdolať ťažké obdobie, no spontánne sa objavujú ďalšie prekážky. Ani on však nedokáže ochrániť svojich blízkych pred nebezpečenstvom, ktoré ich čaká, ak sa pokúsia vyslobodiť milovaných.
Po tom všetkom už nie som rovnaká Katy ako kedysi. Zmenila som sa. Neviem presne, čo sa z toho nakoniec vykľuje. A počas toho, ako odhaľujeme pravdu o tajnej organizácii, ktorá je zodpovedná za mučenie a testovanie hybridov, si čoraz viac uvedomujem, že nepoznám hranice svojich schopností. Smútok zo straty niekoho blízkeho vo mne naďalej tlie a pomoc prichádza z toho najmenej pravdepodobného zdroja. Z priateľov sa stávajú úhlavní nepriatelia, ani to nás však nezastaví. Aj keby sa náš svet mal rozsypať ako domček z karát. Spolu sme silnejší... a oni to dobre vedia.

Ak máte radi young adult knihy s prvkami fantasy a sci-fi, pravdepodobne poznáte sériu Lux od americkej spisovateľky Jennifer L. Armentrout, ktorej prvý diel Obsidián sa na pulty našich kníhkupectiev dostal minulý rok. Autorka touto knihou zaznamenala v zahraničí veľký úspech a podobne je tomu teraz aj u nás. Keďže téma mimozemšťanov nie je pre súčasnú young adult literatúru typická, aj preto kniha dokázala osloviť tisíce čitateľov po celom svete. 
Nebolo to tak dávno, čo som dočítal Ónyx – druhý diel tejto série. Oproti Obsidiánu, ktorý mi v množstve okamihov prišiel nedotiahnutý do konca, ponúkol Ónyx omnoho prepracovanejší, napínavejší a zaujímavejší príbeh. Aj preto som sa hneď po dočítaní Ónyxu pustil do Opálu, od ktorého som mal už pomerne vyššie očakávania. A po jeho prečítaní môžem usúdiť, že autorka v ňom nadviazala kvalitou na predchádzajúci diel, a zároveň túto sériu povýšila na novú úroveň. 

Po tom všetkom, čo Katy zažila, už nikdy nebude taká, ako bola predtým. Zmenila sa. Dospela. V treťom diele série Lux Katy spolu s Daemonom a ďalšími Luxami odhaľujú pravdu o tajnej organizácii, ktorá stojí za testovaním a mučením hybridov. Spoznávajú tak krutú realitu, o ktorej vie len málokto. Z priateľov sa stávajú nepriatelia, no ani to ich nezastaví. Katy vďaka tomu zisťuje, že jej schopnosti a odvaha nepoznajú hranice. Spolu to dokážu, spolu sú silnejší. Spolu odhalia pravdu. 

Ak ste čítali knihu Ónyx, pravdepodobne ste si všimli, že kniha je akoby rozdelená na dve časti. Tá prvá je viac pohodová a tá druhá je nabitá akciou a napätím. V prípade tejto knihy tomu tak nie je. Autorka už od prvých strán vtiahne čitateľa do príbehu, v ktorom dominuje napätie a akcia. Armentrout aktívne pracuje s týmito dvoma prvkami počas celej knihy, miestami ich stupňuje a miestami uberá, a preto možno o knihe povedať, že je napínavým čítaním od prvej strany, až po tú poslednú. Vďaka tomuto striedaniu pôsobí dej viac dynamicky a má rýchly spád, čo následne slúži k udržiavaniu čitateľovej pozornosti. 

Podobne ako v Ónyxe, aj v Opáli Jennifer L. Armentrout využíva viacero prvkov. Či už je to romantika, dobrodružstvo alebo aj smutné momenty. Tých je v knihe požehnane, vďaka čomu kniha nie je nabitá len pozitívnymi alebo akčnými situáciami, ale aj tými smutnými, ktoré dodávajú príbehu hĺbku a pridanú hodnotu. 

Autorka v diele rozoberá hneď niekoľko tém. Stále sa za dominantu tejto série považuje boj medzi ministerstvom a Luxami, avšak autorka popri tom rieši aj iné témy, ktoré príbeh oživujú. Či už hovoríme o rôznych podobách lásky (materinská alebo priateľská), ktoré sa v príbehu vyskytujú, alebo aj o témach ako násilie či smrť. Vďaka týmto témam sa autorka v príbehu viac realizuje, vďaka čomu sa príbeh uberá rôznymi smermi, na ktoré môže následne naviazať v ďalšom pokračovaní. 

Keďže je to young adult kniha, je napísaná jednoduchým a pútavým štýlom jazyka. Kniha sa veľmi dobre a rýchlo číta, za čo môže menej opisov prostredia a upriamená pozornosť na dialógy, ktorých je v knihe celkom dosť. Strany sa tak otáčajú jedna radosť, dej rýchlo plynie a neviete ako a ste na konci knihy. Preto možno túto knihu zaradiť medzi oddychové letné čítanie, pretože sa k vám dostane nielen výborne prepracovaný príbeh, no zároveň pri čítaní knihy zrelaxujete. 

Ak sa pozrieme na postavy, oproti predošlým dielom je tu znova vidieť výrazný posun vo vývoji psychológie postáv. Samotné postavy sú poznačené predošlými udalosťami, vďaka čomu vidíme, ako predčasne dospievajú. Uvažujú omnoho triezvejšie, sú odvážnejšie, no zároveň pôsobia na čitateľa ešte reálnejšie a dôveryhodnejšie. Hádam najväčší psychologický posun je vidieť práve pri hlavnej postave, Katy. Je psychicky vyzrelá, a preto si ju čitateľ oproti prvému či druhému dielu vie omnoho viac obľúbiť. Za zmienku však stoja aj postavy ako Daemon (frajer Katy), Blake či Dee (Daemonova sestra), ktoré si taktiež prešli istým psychologickým vývojom a pôsobia tak na čitateľa sympatickejšie. 

Kniha Opál posunula sériu Lux na novú úroveň. Samotný dej tretej knihy pôsobí omnoho originálnejšie, zaujímavejšie a pútavejšie, ako tomu bolo v prípade predošlých dielov. Úprimne, som naozaj zvedavý, akým smerom sa uberie autorka v knihe Origin – štvrtom pokračovaní tejto série. Knihu Opál hodnotím 5/5.
Za poskytnutie knihy ďakujem
Zeleny Kocur
Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.