Recenzia: Na západe nič nové - Erich Maria Remarque

júla 21, 2020

AUTOR: Erich Maria Remarque
NÁZOV: Na západe nič nové (In Westen Nichts Neues)
VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ (Kiepenheuer & Witsch)
ROK VYDANIA: 2020 (1929)
POČET STRÁN: 200
PREKLAD: Milan Žuffa

Vojnový román Na západe nič nové, ktorý vyšiel v roku 1929, preslávil autora takpovediac za noc. V priebehu osemnástich mesiacov bol preložený do 25 jazykov a vyšiel v celkovom náklade 3,5 milióna výtlačkov. Jeho filmové spracovanie vyvolalo skutočný škandál: verejnosť bola šokovaná pravdivým, realistickým zobrazením vojny, ktorá zničila celú vtedajšiu mladú generáciu, pretože neodvratne predurčovala osudy – aj osud devätnásťročného Paula Bäumera a jeho šiestich spolužiakov, ktorí nasadzovali svoje životy v nezmyselných bojoch netušiac, že z hrozného vojnového besnenia pre nich už niet návratu.

Erich Maria Remarque je jedným z najznámejších nemeckých spisovateľov všetkých čias. Jedná sa o významného predstaviteľa svetovej medzivojnovej literatúry, ktorý sa ako 18-ročný dobrovoľne prihlásil na front prvej svetovej vojny, a svoje zážitky následne pretavil do svojej tvorby. Je to autor, ktorý má na konte niekoľko úspešných románov, no spomedzi nich zožal najväčší úspech román Na západe nič nové. Román, ktorý autora preslávil doslova za noc, poukazujúci na nezmyselnosť vojny. 

Napriek tomu, že čítam veľa, akosi vždy som sa vyhýbal klasike. Nebolo by to preto, že klasiku nemám rád, jednoducho ma nelákala. Avšak s príchodom novej mramorovej edície klasiky vydavateľstva Slovenský spisovateľ som si povedal, že už je najvyšší čas pustiť sa do čítania klasických diel. Ako prvá mi padla pod ruku práve kniha od Remarqua, na ktorú som sa veľmi tešil. Prečítal som ju behom dvoch hodín a musím povedať, že je to kniha, ktorá ma dostala tak, ako ešte žiadna pred ňou. Toto je presne ten typ knihy, ktorú si určite v živote ešte aspoň raz prečítam. 

Nemecko počas prvej svetovej vojny. Pod vplyvom propagandy v škole, za ktorou výrazne stojí profesor Kantorek, sa celá trieda maturantov dobrovoľne prihlási na front. Hlavným hrdinom je 19-ročný (neskôr 20-ročný) Paul Bäumer, ktorý sa so svojimi kamarátmi a niekoľkými spolužiakmi dostáva do tej istej roty. S príchodom na vojnu okúsia, čo slovo vojna skutočne znamená a pozorujú zabíjanie. Lenže čo sa stane, keď Paul začne postupne prichádzať o svojich kamarátov? Ako ho to celé ovplyvní? Zmení sa alebo zostane taký, ako pred odchodom na vojnu? Vlastenec ochotný obetovať svoj život pre vlasť? 

Na západe nič nové je dielo, ktoré možno rozdeliť na dve časti. Zatiaľ čo tá prvá je opisná a vo veľkej miere retrospektívna, tá druhá sa odohráva v súčasnosti a prevláda v nej dejovosť. Autor týmto šikovným ťahom docielil to, že príbeh nepôsobí nudne. Zatiaľ čo v prvej časti autor, prostredníctvom hlavnej postavy, popisuje život postáv pred nástupom na front a následne ich život na fronte, v druhej časti knihy sa do popredia dostáva akcia. Samotný dej je vďaka tomu nielen zaujímavý, taktiež má aj rýchly spád, vďaka čomu sa kniha dobre číta. 

Výrazným znakom Remarquovej tvorby je expresionizmus. Autor v knihe zachytáva skutočný obraz prvej svetovej vojny a utrpenia, bez žiadnych zbytočných prikrášlení. Vidíme tu postavy, ktoré plné elánu nastupujú na vojnu, po príchode na front však postupne zisťujú, aká nezmyselná vojna je. Tieto postavy výrazne prežívajú bolesť, zúfalstvo a prázdnotu, čo čitateľ počas čítania knihy cíti. Remarque v diele taktiež využíva aj naturalistické opisy, prostredníctvom ktorých čitateľovi bližšie popisuje život na vojne. Nielen, že autor prostredníctvom nich zobrazuje krutosť, akou boli zabité postavy počas vojny, taktiež tam rieši aj základné životné otázky – čo zjesť, kde sa vyspať, či ako prežiť. Aj vďaka tomu má čitateľ počas čítania knihy pocit, ako keby sa reálne, spolu s hlavnou postavou, ocitol na bojoch. 

Táto kniha nechce byť ani obžalobou, ani vyznaním. Chce sa iba pokúsiť vydať svedectvo o generácii, ktorú spustošila vojna - i keď unikla jej granátom.

Hoci Remarque v knihe rieši primárne život na fronte, do istej miery sa venuje aj iným témam. V istom momente knihy sa spolu s Paulom dostávame mimo front, do života obyčajných ľudí. Do života ľudí, ktorých vojna zasiahla okrajovo, prípadne vôbec. Ľudí, ktorí nemajú ani poňatia o tom, aký je život na fronte. Na druhej strane však vidíme, že ani ich život nie je ideálny. Do popredia sa nám tu dostáva téma chudoby, strachu a smútku, no zároveň aj materinskej lásky, obetavosti a skromnosti. 

Napriek tomu, že je to klasika venujúca sa vojne, nemusíte sa báť toho, aby kniha bola napísaná zložito. Práve naopak. Autor pre dielo zvolil jednoduchý štýl jazyka, a preto sa kniha veľmi dobre a rýchlo číta. Zatiaľ čo opisy dominujú v prvej časti príbehu a v druhej sa do popredia dostáva dejovosť, príbeh knihy má vďaka tomu rýchly spád. 

Keď sa pozrieme na postavy, tých nie je v diele nejako extrémne veľa, ale o to lepšie sú vykreslené. Okrem Paula, hlavnej postavy, v diele vystupujú aj postavy ako Tjaden, Haie Westhus alebo Stanislaus Katczinsky. Autor ich v priebehu deja bližšie predstavuje čitateľovi, odhaľuje ich charaktery a zmýšľanie, a preto sa vie čitateľ s nimi bližšie stotožniť. 

Na západe nič nové je dielo, ktoré sa nepreberá v škole len tak. Autor v ňom realisticky vyobrazuje život počas prvej svetovej vojny, ktorý, ako je vidieť v diele, nebol ľahký ani pre vojakov, ani pre obyčajných ľudí. Zatiaľ čo vojaci na frontoch riešili ako prežiť, ich rodiny tŕpli doma v nevedomí, či ešte žijú alebo nie. Toto je dielo, ktoré by si mal prečítať každý a nie iba raz, ale niekoľkokrát. Len vďaka tomu dokáže oceniť hoci aj maličkosti, ktoré v živote má. Knihu hodnotím 5/5.
Za poskytnutie knihy ďakujem

Slovensky spisovatel

Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.