Najkrajšie knižnice na svete

júla 05, 2020
(zdroj: ritebook)

Nebolo to tak dávno, čo na blogu vyšiel článok o najkrajších kníhkupectvách, ktoré možno nájsť v rôznych kútoch sveta. Už pri jeho písaní som vedel, že rovnaký článok chcem spraviť aj v rámci knižníc. Predsa len, knižnice sú miesta, v ktorých sa akoby zastavil čas. Niektoré z nich sú staré aj niekoľko storočí a majú jedinečnú schopnosť. Pri ich návšteve vás svojím vzhľadom a celkovou atmosférou dokážu preniesť do doby, kedy vznikli. Nahliadnite preto v tomto článku do desiatich knižníc, ktoré patria medzi tie najkrajšie na svete.

Strahovská knihovna (Praha, Česká republika)


(zdroj: eduworld)

(zdroj: ego.ihned.cz)

Ak chcete navštíviť jednu z najkrajších knižníc na svete, netreba ísť ďaleko. Jedna z nich sa nachádza v Česku, konkrétne v Prahe. Strahovská knihovna je súčasťou Strahovského kláštora a bola založená v roku 1143. Obsahuje takmer 300 tisíc zväzkov kníh a najstaršou knihou, ktorú možno v tejto knižnici nájsť, je Strahovský evanjeliár pochádzajúci z roku 860.

Stift Admont (Admont, Rakúsko)


(zdroj: eduworld)

(zdroj: boredpanda)

Ďalšia z knižníc, ktorá je od nás "na skok". Konkrétne táto sa nachádza v meste Admont v Rakúsku a typické sú pre ňu nádherné stropné maľby. Je lákadlom nielen pre knihomoľov či turistov, ale aj pre fotografov. Aj vďaka nej vznikajú fotky, ktoré pôsobia priam rozprávkovo (ako je tomu v prípade fotky číslo 2).

Stuttgart City Library (Stuttgart, Nemecko)


(zdroj: cestujzamenej)

(zdroj: hnonline)

Mestská knižnica v Stuttgarte bola otvorená v roku 2011 a jej typickým znakom je minimalizmus. Nielen zvonka, ale najmä zvnútra. V interiéri dominuje biela farba, vďaka ktorej pôsobí knižnica dojmom pokoja, čistoty a jednoduchosti. Interiér tvorí pät štvorcových podlaží obklopených policami kníh. Okrem kníh si viete v knižnici pozrieť aj rôzne digitálne súbory. 

University of Aberdeen New Library (Aberdeen, Škótsko)

(zdroj: archdaily)

(zdroj: shl)

Knižnica v Aberdeen je priam architektonický skvost. Nielen, že jej interiér je v modernom štýle, podobne je tomu aj v prípade vonkajška. Samotné pruhy na budove sú izolačné panely, ktorých úlohou je znížiť náklady na energiu a zároveň v noci svietia. Oficiálne bola knižnica otvorená v roku 2012 kráľovnou Alžbetou II.

Biblioteca Angelica (Rím, Taliansko)


(zdroj: imgday)

Biblioteca Angelica je verejná knižnica v Ríme, ktorá dostala názov po augustiniánskom biskupovi Angelovi Roccovi, erudovanému spisovateľovi a horlivému zberateľovi vzácnych vydaní kníh. Otvorená bola v roku 1604 a v súčasnosti knižnica obsahuje viac ako 180 000 zväzkov, za ktoré vďačí mnohým vplyvným osobnostiam, ktoré jej ich v priebehu existencie darovali.

Francúzska národná knižnica (Paríž, Francúzsko)


(zdroj: pelipecky)

Samotná knižnica pozostáva z piatich objektov a nachádza sa v nej 14 miliónov kníh. Jej súčasťou sú aj glóbusy Ľudovíta XIV. K jej výstavbe došlo v roku 1988 a stavala sa 10 rokov. Vlnu kritiky však knižnica dostala v momente, kedy krátko po jej otvorení došlo k jej následnej prestavbe a rekonštrukcii. Na začiatku roka 2010 zakúpila táto knižnica memoáre známeho talianskeho zvodcu Giacoma Casanovu, o ktorých sa dlho hovorilo, že sú zničené. Za zväzok s názvom Histoire de ma Vie (Príbeh môjho života) zaplatila knižnica 7 miliónov eur.

Newyorská verejná knižnica (New York, New York)


(zdroj: tripadvisor)

Ak sa vám táto knižnica zdá byť povedomá, pravdepodobne to bude vďaka filmom ako Krotitelia duchov, Raňajky u Tiffanyho, Spiderman či Ted 2. Táto knižnica je lákadlom nielen pre oči, ale aj pre filmové trháky. Okrem toho je knižnica jednou z popredných knižníc na svete a jednou z najvýznamnejších výskumných knižníc Spojených štátov.

Real Gabinete Portugues De Leitura (Rio De Janeiro, Brazília)(zdroj: folha-uol)

Knižnica bola postavená koncom 19. storočia dodnes pôsobí na návštevníkov skutočne impozantne. Dojem veľkoleposti vytvárajú najmä nekonečne rady políc s knihami, ktoré vypĺňajú takmer každý centimeter plochy stien, a to až po samý strop. Knižnica obsahuje tie najvzácnejšie zbierky portugalských knižných diel.

Čínska národná knižnica (Peking, Čína)

(zdroj: eduworld)

Čínska národná knižnica je najväčšou knižnicou v celej Ázii a má cez 26 miliónov kníh. Obsahuje celosvetovo najväčšiu zbierku čínskej literatúry. Založená bola v roku 1909 a sídli v troch budovách v mestskom obvode Chaj-tien v Pekingu. K oficiálnemu otvoreniu knižnice došlo až v druhej polovici roka 1912 po Sinchajskej revolúcii.

Koninklijke Bibliotheek (Haag, Holandsko)


(zdroj: eduworld)

Kráľovská knihovňa Holandska bola na podnet zástupcu Alberta Jana Verbeeka založená v roku 1798. Jej poslaním je poskytovať prístup k znalostiam a kultúre minulosti i súčasnosti. Knižnica obsahuje viac ako 3 milióny zväzkov, čo predstavuje 67 kilometrov regálov. Nachádzajú sa tam aj kúsky zvané "šedá literatúra". Sú to dokumenty, pri ktorých nemusí byť známy autor, vydavateľ či dátum vydania, no napriek tomu majú historický, kultúrny alebo intelektuálny význam.
Ktorú knižnicu by ste navštívili a prečo?

2 komentáre:

  1. Tak teď se mi utvrdilo, že musím do té Pražské knihovny! Jsem tu skoro 4 roky a ještě jsem tam nikdy nebyla.

    Město Stuttgart znám a byla jsem tam už mnohokrát, příště až tam budu, tak se do knihovny podívám ♥

    Super článek!

    All about Candys life

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.