Čo by ste si mali prečítať? Spisovatelia odporúčajú svoje obľúbené knihy #4

júla 12, 2020

Hovorí sa, že dobrých kníh nie je nikdy dosť. Aj preto som sa rozhodol založiť túto sériu článkov, v ktorej vám tí najpovolanejší, samotní spisovatelia, predstavia svoje obľúbené knihy. Predsa len, kníh je v dnešnej dobe veľmi veľa a niekedy je naozaj ťažké vybrať si, do čoho sa pustiť. A určite väčšinu z vás zaujíma, aké knihy sa páčia ľudom, ktorí ich píšu. Nech sa páči, v tomto článku vám spisovatelia už po štvrtýkrát predstavia svoje obľúbené knihy.
Katarína Kuniková - Rodina (Mario Puzo)


„Tie postavy budete nenávidieť do špiku kostí. Pravdou však je, že iba veľký Mario Puzo rozpráva príbeh intrigánskej krvismilnej rodiny Borgiovcov takým spôsobom, že ich dokážete aj obdivovať.“

Kniha Maria Puza Krstný otec zožala na celom svete obrovský úspech a film vyvolal hotový ošiaľ. Preto dlhšie váhal s napísaním historického románu z obdobia, ktoré ho fascinovalo. Taliansku renesanciu doslova zbožňoval. Historická romanca Rodina bola teda Puzovým posledným dielom. Ešte stihol odovzdať poslednú kapitolu svojej dlhoročnej partnerke Carol Ginovej, ktorá sa postarala o finalizáciu knihy. Zvládla to takisto bravúrne.

Príbeh sa začína v roku 1492, keď Rodrigo Borgia zasadá na pápežský stolec a stáva sa 214. rímskym pápežom pod menom Alexander VI. Veľké Taliansko ešte neexistuje, nezávislé mestské štáty riadia staré silné rodiny, ktoré sa navzájom nenávidia a travičstvo je najpopulárnejším remeslom. Celé územie je vyčerpané a zdecimované morom, oslabené stálymi vojnami a nepokojmi. Obyvatelia sa búria. Cirkev bojuje so štátom.

Aj keď by sa mohlo zdať, že táto kniha bude páchnuť iba stredovekým smradom, je to mylná predstava. Je to predovšetkým príbeh o súdržnosti jednej rodiny a obrovskej lásky otca Rodriga k svojim deťom - Cesaremu, Joffremu, Juanovi, či Lucrezii. Alexander je zhýralý a perverzný, najväčšiu priazeň preukazuje prudkému Cesaremu, či pôvabnej Lucrezzi. Okrem túžby, vrátiť opäť kresťanom Svätú zem, zasväcuje svoj život hlavne milovaným potomkom. Otvára im brány do veľkej politiky, pričom neváha  použiť špinavé a kruté praktiky. Rozdáva im majetky, istí svoje postavenie výhodnými sobášmi, ktoré dohadzuje dcére Lucrezzi. Deti využívajú otcovu moc a  a oddávajú sa svetským pôžitkom. Tento pápež žijúci v neustálom napätí a strachu má mnoho odporcov, ktorí ho nenávidia a snažia sa ho všetkými možnými spôsobmi zniesť zo sveta. Alexander im samozrejme neostáva nič dlžný a vracia údery ešte zákernejšie. Tie postavy budete nenávidieť do špiku kostí. Zaslúžia si to. Pravdou však je, že iba veľký Mario Puzo rozpráva príbeh intrigánskej krvismilnej rodiny Borgiovcov takým spôsobom, že ich dokážete aj obdivovať.

Mario Puzo patrí medzi mojich obľúbených autorov. Je rozprávač príbehov, dramatik silných scén, majster dobových vzťahov. Spisovateľ, čo dostal talent od Boha a remeselne dokonalo zvládol žáner. Jeho knihy patria medzi tie, ktoré večer začnete čítať, obraciate stránku jednu za druhou, čítate, čítate a - zrazu vidíte, že svitá. Poznáte, že?😊
Lina Franková - séria Pendergast (Douglas Preston & Lincoln Child)


Odporúčam sériu, ktorá nie je veľmi známa a u našich predajcov z nejakého dôvodu označovaná ako séria Pendergast. Ak sa teda rozhodnete poľovať na knihy z tejto série, pozrite sa na známu zahraničnú čitateľskú stránku. Má úctyhodných 18 kníh a stojí za ňou dvojica Douglas Preston a Lincoln Child. 

Ústrednou postavou je špeciálny agent Pendergast, ktorý rieši bizarné kriminálne prípady. Ak si však myslíte, že sú to obyčajné detektívky, mýlite sa. Osobne zbožňujem príbehy, ktoré sú vyslovene zvláštne, možno až tak trochu pritiahnuté za vlasy a séria Pendergast taká rozhodne je. Pendergast je až albínsky bledulinký čudák, gentleman, prakticky génius a pochádza z temného aristokratického rodu plného šialencov a vrahov. Dôkaz, aký silný a výrazný charakter spisovatelia vytvorili je aj v tom, že v prvej knihe vystupuje ako vedľajšia postava... avšak veľmi rýchlo pritiahol toľko čitateľskej pozornosti, že si vyslúžil piedestál hlavného hrdinu. Prípady, na ktorých pracuje, sú často morbídne, siahajú do hlbokej minulosti, niekedy až k jeho vlastnému šialenému príbuzenstvu a kde tu sa neopomenie ani mierne nadprirodzená, ba až hororová, linka. 

Či už je nová kniha „iba“ čítavá, alebo ide o Aloysiusa Pendergasta vo vrcholnej forme, nikdy nemôžem povedať, že by ma nejako neprekvapila, alebo príjemne nešokovala akýmsi odhaleným tajomstvom. Určite sérii dajte šancu, ak ste už unavení bežnými detektívkami a milujete záhady! Ja som kedysi začala časťou Zátišie s vranami a odvtedy som pánom Pendergastom doslova očarená.
Ivica Ďuricová - Nad slnko jasnejšie (Agnés Martin-Lugand) & Zákulisie samovydávania (Michaela Zamari)


Moje odporúčania na skvelé čítanie? Dám vám dve. Môžete si pritom vybrať, či chcete oddychovať, alebo sa niečo nové dozvedieť a naučiť.

Prvá kniha je od francúzskej spisovateľky Agnés Martin-Lugand a nesie názov Nad slnko jasnejšie. Pri každej ďalšej knihe od Agnés si myslím, že už nemôže prekonať samu seba a vždy si napokon poviem, že môže. Táto autorka je moja osobná kráľovná romantiky a na nebi romantických kníh je ona, potom niekoľko galaxií nikto a potom všetci ostatní autori.
No ale poďme k príbehu. Stretávame sa s Reine, ktorá pracuje v mediálnej agentúre, má už takmer dospelého syna a žije s ním sama. V jej živote okrem neho nie sú iní muži. Teda... vlastne sú až traja. Jej spoločník vo firme, ktorý prakticky vychoval jej syna a ona s ním žije, aj keď s ním vlastne nežije a odmieta si to priznať. Potom je tu otec jej dieťaťa, ktorý o svojom synovi nič netuší a Reine naňho náhodou narazí, keď jej mediálna agentúra získa jeho firmu ako najnovšieho klienta. No a napokon je tu jej osudový milenec, ktorý je zhodou okolností spolumajiteľom tejto novej klientskej firmy a ona ho stretne o deň skôr ako svoju bývalú lásku. 
Zamotanejšie to už nemôže byť, však? Počkajte si na rozuzlenie, pukne vám z neho srdce a zároveň sa pri tom budete usmievať. Nádherne hlboko napísané postavy, premyslená zápletka a k tomu prekrásne prímorské francúzske mestečko Saint Malo, kam sa po prečítaní budete chcieť ísť pozrieť. Za mňa dokonalá kombinácia.

Druhá kniha s názvom Zákulisie samovydávania je od slovenskej autorky Michaely Zamari. Teším sa, že Miška napísala knihu, ktorá otvára oči slovenským čitateľom a zároveň otvára dvere nádejným slovenským autorom. Oči preto, že bežný čitateľ zrazu pochopí, ako funguje náš knižný trh, kto si s kým ako delí tržby a že autor častokrát vidí z ceny knihy len pár centov. Zároveň preto, že samovydávanie bolo u nás vnímané ako podradná možnosť a teraz si konečne získava zaslúžený rešpekt. Michaela dáva budúcim autorom návod krok za krokom. Dozviete sa tu všetko od tvorby obálky, cez korektúru a sadzbu, až po knižný marketing. Kniha je písaná vtipnou formou a bude vás naozaj baviť. Miška vás nechá nahliadnuť aj do svojich čísiel predajnosti a poskytne vám takmer 100% svojho know-how, ktoré sama krvopotne nazbierala. A to sa za cenu dvoch káv v Starbuckse naozaj oplatí!
Eva Hrašková - séria Joona Lina (Lars Kepler)


Vo svojich čitateľských preferenciách som prešla viacerými fázami. Od YA literatúry, cez zamilované paperbacky, historické romance, až som objavila krimi žáner, a musím priznať, že v poslednej dobe po inej knihe ani nesiaham. 

V apríli 2019 som kdesi v médiách zahliadla, že sa na Slovensku chystá veľká beseda obľúbeného autora Larsa Keplera. Vôbec som tomu nevenovala pozornosť, hoci som už mala niekoľko severských krimi kníh prelúskaných. Bratislava je ďaleko, aupair k dieťaťu sa mi nechcelo hľadať, besedu som pustila z hlavy... Neskôr som v televízii zahliadla, že Lars Kepler nie je žiadny príťažlivý muž, ale je to autorská dvojica. Manželia. Táto informácia natoľko podnietila moju zvedavosť (keďže som sama napísala knižný duet a viem aj to, že to nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou, ale cesta plná kompromisov, nekonečných rozhovorov, ale aj úlet dvoch rôznych fantázií, ktoré musia nájsť konsenzus), že som jednoducho musela po ich tvorbe siahnuť. Keď predali viac ako 13 miliónov výtlačkov a boli preložení do viac ako 40 jazykov, musia byť skvelí! 

Moja teória sa potvrdila. Mnohí o mne vedia, že viac, ako čítam, stíham knihy počúvať. A tak som si nevhodne vyberala knihy nie podľa poradia, v akom vychádzali, ale podľa toho, ktorá už bola nahovorená a ktorej anotácia ma zaujala. Prvou bola myslím Svedkyňa ohňa. Joona Linna sa stal veľmi skoro mojím obľúbeným vyšetrovateľom, a tak hneď za Svedkyňou nasledovala kniha Stalker, Lovec králikov, prednedávnom som sa prelúskala Lazarom, dnes sa na mojom nočnom stolíku nachádza tentoraz kniha (nie audiokniha) Piesočný muž. Verím, že sa leto, ktoré bolo pre mňa vždy symbolom oddychového čítania niekde pri vode, bude ešte niesť v znamení Hypnotizéra, Ihriska či Uspávača... A pred Vianocami budem netrpezlivo čakať, či Lars Kepler príde s niečím novým, lebo Joona Linna sa stal mojím obľúbeným hlavným hrdinom!
Vanda Kys - Angus, bozky a trapasy (Louise Rennison) 


Odporučiť jednu knihu či knižnú sériu nie je vôbec jednoduché. A keď sa ešte človek chce vyhnúť takému klišé ako Harry Potter, lebo úprimne to by som odporučila každému, ale zároveň to už všetci dávno prečítali a svet je týmto príbehom presýtený, nie je to jednoduchá úloha.

Zalovila som v pamäti, pretože som chcela odporučiť niečo, čo možno už aj upadlo do zabudnutia, no mňa to ako tínedžerku zmenilo. Momentálne čítam veľa non-fiction, knihy prevažne v angličtine a úplne sa vyhýbam žánru ako romantika. Ale Netflix mi túto milovanú knižnú sériu pripomenul formou filmu, ktorý som si rada pozrela po rokoch znova. Knižná séria od autorky Louise Rennisonovej, Denníky Georgie Nicolsonovej je vhodná pre young adult obecenstvo, ale aj new adult dámy, ktoré si chcú zaspomínať na svoje trapasy na základnej škole.

Zavše spomeniem prvú knihu, ktorá mi aj najviac utkvela v pamäti, myslím, že som ju prečítala viackrát a že som sériu „dala“ do nejakej tretej alebo štvrtej knihy. Angus, bozky a trapasy je vydarené dielo pre násťročné, v ktorom hlavná postava Georgie, obyčajnej postavy a „obyčajného“ vzhľadu z prímorského anglického mestečka, objavuje svoju sexualitu, respektíve mení sa z dievčaťa na smršť hormónov a pociťuje oveľa viac trápnosť svojich rodičov, otravného súrodenca a skúša všetky tie overené veci, ktoré nám roky diktovali dievčenské magazíny. 

Veľmi silno si pamätám scénu, kde sa Georgie učila bozkávať so svojou dlaňou. Tuším si dala ruku v päsť a predstavovala si, že sú to ústa jej vytúženého idola. A musím sa priznať, že ako trinásťročná som to teda aj vyskúšala podľa jej receptu. Cítila som sa oveľa pripravenejšia na tento veľký krok. Georgia má super kamošky a zaľúbi sa do krásneho hudobníka, ktorý je naozaj feši, a tak sa cíti, že na neho nemá. A skúša nosiť tangáče, čo teda ruku hore, kto touto fázou neprešiel. 

Je to ľahko čitateľné, zábavné dielo plné humorných pasáží, sondujúc vnútorné pochody „nemožného“ dievčaťa. Sama si ho v budúcnosti plánujem prečítať znova, pretože s odstupom času ľudia naozaj vnímajú príbehy úplne inak. Ja však Angus (meno mačky), bozky a trapasy vďačím za to, že som bola o niečo pripravenejšia na pubertu a chalanov, a preto túto knihu (prípadne sériu) odporúčam rodičom mladých dievčat alebo im samotným!
Lenka Kyselicová - Keď sa pes smeje (Juraj Šebesta)


Povedať knihomoľovi, aby si vybral obľúbenú knihu je rovnako náročné ako postaviť dieťa pred vitrínu so zmrzlinou a povedať mu, že si môže vybrať iba jednu. Keďže mám obľúbených veľa kníh rôznych žánrov, rozhodla som sa uprednostniť dielo slovenského autora. Mládežnícka literatúra je mi veľmi blízka a kniha Keď sa pes smeje od Juraja Šebestu je jednou z mojich najväčších srdcoviek. 

Stretnete sa v nej so stredoškolákom Tomášom, ktorý musí hasiť katastrofy všade, kam sa pohne. Či už je to odcudzenie jeho rodičov, dedkova ubúdajúca pamäť alebo prvá láska, ktorá ho zastihne totálne nepripraveného. Naoko to dáva na drsniaka a tvári sa, že je všetko okej, no bez humoru a jazvečíka Žofky by sa v komplikovanom svete dospelákov úplne stratil. Tomáš mi svojou mládežníckou vzdorovitosťou, iróniou a hľadaním samého seba pripomína Salingerovho Holdena Caulfielda (mimochodom Kto chytá v žite je ďalšia úžasná kniha). V jednoduchom príbehu zo súčasnosti zažijete s Tomášom veľa dobrodružstiev, nasmejete sa, bude vám clivo a nakoniec možno naozaj zistíte, že občas je lepšie byť smutný v mercedese ako veselý na bicykli. 

Knižka je primárne určená pre tínedžerov, avšak je skvelou sociologickou sondou do života súčasnej slovenskej rodiny, ktorú ocenia aj dospelí. Napísaná je pútavo (autor experimentuje s jazykom, využíva slang, miestami zámerne chýbajú aj mäkčene). Nebudete sa vedieť od nej odtrhnúť a prelúskate ju za pár hodín.
Ktorá kniha vás najviac zaujala?

1 komentár:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.