Recenzia: Zlaté puto - Ivica Ďuricová

júna 29, 2020

AUTOR: Ivica Ďuricová
NÁZOV: Zlaté puto
VYDAVATEĽSTVO: Adlervia Press
ROK VYDANIA: 2016
POČET STRÁN: 350

Keď sa Sofia, nič netušiaca majiteľka baliaceho servisu, nechtiac dostane do boja dvoch odvekých rivalov Williama a Adama, jej život začne ísť prudko dolu z kopca. Zrazu odhaľuje prastaré umenie charizmágie a sama zisťuje, že má dar, ktorý vôbec nechcela.
Slepo nasledujúc agenta Williama na jeho misiu v talianskom Ríme sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Stane sa obetným baránkom a je donútená pykať za chyby iných.
Na jej pleciach napokon stojí rozhodnutie, či zachrániť seba alebo celý svet...
Na ktorú stranu sa pridáte vy? Vyberiete si zmysel pre spravodlivosť alebo túžbu po moci? A je toto rozhodnutie vôbec také čierno-biele?

Byznys v Rusku, Zlaté puto, či Cudzinec z papiera. Ivica Ďuricová je slovenská autorka, ktorá svoju tvorbu začala publikovaním článkov v oblastí biznisu. Vďaka tomu následne uzreli svetlo sveta knihy Byznys v Rusku, či 99 inšpiratívnych podnikateľských nápadov. Napriek tomu sa však autorka našla práve v beletrii. Nebolo to tak dávno, čo svetlo sveta uzrela kniha Zlaté puto – prvý diel jej mysterióznej trilógie. Väčšiu čitateľskú pozornosť si však získala kniha Cudzinec z papiera, ktorú som od autorky čítal ako úplne prvú (recenzia TU). A keďže sa mi kniha páčila, rozhodol som sa siahnuť aj po Zlatom pute.

 

Na tento špionážny román som sa veľmi tešil. Jednak vďaka svojej téme, no taktiež aj preto, lebo je označovaný za slovenskú Brownovku. Úprimne, ja osobne nemám rád to, keď má kniha nejaký prívlastok. Možno je to výborný ťah pre marketing a predaj, napriek tomu však prívlastok nie vždy vhodne vystihuje danú knihu. Aj preto som ho spočiatku bral s rezervou, lenže počas čítania som zistil, že čosi bude na tom prívlastku pravdivé. A po prečítaní knihy môžem usúdiť, že tento prívlastok je na mieste.

 

Sofia, majiteľka baliaceho servisu, spozná jedného dňa Williama – mladíka, ktorý prichádza do jej obchodu s cieľom dať si zabaliť istú vec. Nevediac ako sa Sofia dostane do boja medzi Williamom a Adamom – dvoma odvekými rivalmi, ktorí si kedysi boli veľmi blízki. Jej život sa tak otočí o stoosemdesiat stupňov a musí sa rozhodnúť – buď zachráni seba alebo celý svet.

 

Ako som už spomínal vyššie, do Zlatého puta som sa púšťal tak trocha s rezervou. Predsa len, jedná sa o prvú beletriu, ktorú autorka vydala, no zároveň pojednáva o téme, ktorá nie je jednoduchá na spracovanie. A aby toho nebolo málo, kniha si nesie prívlastok slovenská Brownovka. Preto som to všetko bral skôr s rezervou a pustil som sa do čítania s nie príliš veľkými očakávaniami. O to viac ma však kniha následne prekvapila.

Zlaté puto začína pozvoľna. Na počiatočných stranách by sa dokonca dalo polemizovať, že kniha skôr pripomína akýsi romantický román a nie práve knihu, ktorá sa má podobať na Brownove romány. Lenže ako strany pribúdali a odkrývali sa rôzne tajomstvá, tak sa menil aj samotný príbeh. Príbeh sa stával čoraz temnejší, napínavejší a zaujímavejší. To doslova núti čitateľa obracať jednu stranu za druhou, s cieľom zistiť, ako sa bude príbeh vyvíjať a ako nakoniec skončí. Toto je kniha, v ktorej Ivica Ďuricová ukázala, že vie písať nielen zamilované príbehy, ale taktiež aj príbehy, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Dan Brown.

 

Zlatom pute autorka pracuje hneď s niekoľkými žánrovými prvkami. Nie je to výlučne triler, no zasa ani dobrodružný román. Autorka v knihe mieša hneď niekoľko rôznorodých žánrových prvkov, vďaka čomu sa kniha možno o to ťažšie definuje, zato však ponúka originálny príbeh, od ktorého sa nebudete vedieť odlepiť. Hoci autorka celý príbeh vystavala na napätí, výborne ho dopĺňa aj istá dávka romantiky, nadprirodzena a dobrodružstva, ktoré príbeh formujú a robia ho pútavým.

Odhliadnuc od toho sa autorka v knihe taktiež venuje rôznym témam. Či už je to téma informačných technológii, špionážnych agentúr alebo charizmágie. Sú to témy, ktoré výborne dopĺňajú príbeh a zároveň popri ich čítaní nútia čitateľa zamyslieť sa nad tým, do akej miery to takto funguje aj v reálnom svete.

 

Kniha má cez 300 strán, napriek tomu ju prečítate veľmi rýchlo a ľahko. Autorkin jednoduchý štýl písania si vás získa veľmi rýchlo, a preto si nemyslím, že by kniha bola zložito napísaná. Ivica Ďuricová v knihe nevyužíva veľmi veľa opisov prostredia, tie skôr upriamuje len na dôležité miesta v deji. Výraznejšie sú tu skôr opisy hlavnej postavy a jej vnútorného prežívania, vďaka čomu má čitateľ lepšiu šancu postavu spoznať a pochopiť jej konanie. Samotný dej má rýchly spád.

 

Ak sa pozrieme na postavy, tých tu možno nie je nejako extrémne veľa, ale o to lepšie sú vykreslené. Či už je to hlavná hrdinka Sofia, tajný agent William, jeho úhlavný nepriateľ Adam alebo aj ďalšie postavy, ktoré v knihe vystupujú. Bernard, Julian, Majster... Samotné postavy pôsobia na čitateľa svojím správaním a zmýšľaním reálne a dôveryhodne.

 

Keď to mám zhrnúť, Zlaté puto je výborným štartom do mysterióznej trilógie, v ktorej dominuje špionáž. Kniha ponúka zaujímavý príbeh, ktorý dopĺňajú veľmi dobre vykreslené postavy. Ak sa spätne pozriem na prívlastok, ktorý kniha má, môžem povedať, že do istej miery knihu vystihuje, pretože kniha má v sebe čosi, čo v čitateľovi počas čítania evokuje pocit, ako keby čítal niečo, čo napísal Dan Brown. Zlaté puto hodnotím 5/5.

Za poskytnutie knihy ďakujem samotnej autorke.


Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.