Pýtam sa - Katarína Kuniková

júna 08, 2020

Slovenská literárna scéna sa každý rok rozrastá o niekoľko nových spisovateľských talentov. Tento rok je jedným z nich aj autorka Katarína Kuniková, ktorá svojím debutom Zákon príťažlivosti oživila romantický žáner. Kniha, ktorej sa dostáva prívlastok „slovenské Päťdesiat odtieňov“, stihla za svoju krátku dobu, odkedy je na svete, osloviť množstvo čitateľov. V najnovšom rozhovore sa dozviete, kto Katarína Kuniková je, odkiaľ získala inšpiráciu pre napísanie debutu, ale aj čo chystá pre čitateľov najbližšie.


Dobrý deň, Katarína! Najprv sa nám v krátkosti predstavte a popíšte nám, čomu sa venujete.

 

Som dcéra, mama a už aj babina, starám sa o rodinu, domácnosť a záhradu, cez deň som manažérka logistiky a po pracovnej dobe spisovateľka. A pozorovateľka života a ľudí. Všetko, čo robím, ma inšpiruje a všetko chcem robiť najlepšie, ako sa dá.

 

Množstvo čitateľov Vás už pozná ako autorku, ktorá má na konte úspešný debut, no kto Vás sleduje na sociálnych sieťach, vie, že ste aj vášnivá čitateľka. Ako ste sa dostali k čítaniu kníh?

 

Veľmi jednoducho. Naučila som sa čítať a viac som knihy nepustila z ruky 😊  To je celoživotná vášeň.

 

Aké sú Vaše najobľúbenejšie knižné žánre? Máte aj nejakých obľúbených autorov?

 

Mávam chuť na romantiku, inokedy na napätie, čítam biografie aj literatúru faktu. Väčšinu v mojej knižnici však zaberajú severskí autori a ich ponuré krimi. Obľúbení autori sú Nesbo, Gerritsenová, či Puzo, avšak srdcu najbližší autor navždy bude môj dedko Jozef František Kunik. A okrem toho, našla som v sebe neodolateľnú záľubu deliť sa o knižné postrehy a aranžovať k tomu fotky.

 

Nájdu sa aj žánre, ktoré Vy ako čitateľka nemusíte?

 

Horory. Tie nemám rada ani v sfilmovanej podobe. Bojím sa ich.

 

Na Vašom Instagrame vidieť hlavne knihy zahraničných autorov. Čítate však aj slovenskú tvorbu?

 

Samozrejme. Pred tromi dňami som dočítala Súkromné problémy od Hany Repovej a chystám sa na najnovší román Jany Pronskej Viazaný prísahou. Pani Pronskú obdivujem za jej tvorivosť.

 

Ktorá kniha Vás v poslednej dobe najviac zaujala a prečo?

 

1793 od Niklasa Natt och Daga. Autor pochádza z najstaršej šľachtickej rodiny vo Švédsku a udalosti tohto obdobia popísal,  akoby sa teleportoval z minulosti. Mala som  husiu kožu. Niklas píše starým historickým štýlom, používa zvláštne slovné zvraty a archaizmy. Môj obdiv patrí nielen autorovi, ale tlieskam aj skvelým výkonom prekladateľov. Alexandra Debnárová a Miro Zumrík dali tomuto historickému krimi románu punc jedinečnosti.

 

Ako ste sa dostali k písaniu kníh?

 

Mám bohatú fantáziu a množstvo myšlienok v hlave. Lenže niekedy si musíte v hlave upratať a urobiť priestor novým nápadom. Nechcela som všetky tie živé obrazy iba tak vygumovať. Chcela som sa  s nimi podeliť. Som už taká, radšej dávam, ako dostávam. Písanie je pre mňa ideálnou voľbou.

 


Debutovali ste románom Zákon príťažlivosti. Čo Vás priviedlo k napísaniu tejto knihy?

 

Na počiatku bolo slovo. U mňa veta. A vôbec nebola romantická! Sedela som u mamy, keď prišiel sused, ktorý sa zajakával a vyštekol na nás: „Vaša m-mačka sa k-ko-kotí v m-mojom c-ci-cinovom hrnci.“ Tak vznikol k-koktavý Albert, jedna z hlavných postáv knihy. Čitatelia ho milujú. 

 

Vedeli by ste nám ju v krátkosti predstaviť?

 

Žena a muž. Ten príbeh milujeme všetci a tu je nanovo vypovedaný v malom meste, v akom žijete možno aj vy. Všetko sa začína spoločným balkónom a to je asi tak všetko, čo tí dvaja majú spoločné. Uznávajú odlišné hodnoty a majú rozdielne predstavy o živote, obaja sú však bystrí, vtipní a cieľavedomí. Poviem to takto – pôvodne som chcela dať knihe názov Nahý blázon na balkóne. Len potom sa mi ten príbeh rozbehol do celého mesta a zaplietol sa tam aj s inými pozoruhodnými obyvateľmi.

 

Kniha Zákon príťažlivosti sa pýši prívlastkom „slovenské Päťdesiat odtieňov“. Čo si o tomto prívlastku myslíte? Je podľa Vás tento prívlastok na mieste, alebo by ste sa ho najradšej zbavili?

 

Priznám sa, bolo to rozhodnutie vydavateľstva, ktorého skúsenosti si vážim. Kniha Päťdesiat odtieňov už dávno prekonala seba a vytvorila subžáner. Uznávam, že prirovnanie bolo kontroverzné a niektorí mohli očakávať niečo iné. Obe knihy však majú spoločné odvážne postavy, iskrivé dialógy, či erotické scény. No na druhej strane ma nesmierne potešilo, keď mi čitatelia vo veľkom písali, že moja kniha bola oveľa lepšia, či vtipnejšia ako sľuboval slogan.

 

Váš debut vyšiel pod vydavateľstvom Slovenský spisovateľ. Bolo to prvé vydavateľstvo, do ktorého ste poslali rukopis alebo ste skúšali šťastie aj u iných vydavateľstiev?

 

Bola to moja prvá voľba a  román sa im hneď zapáčil. Čakala som na vydanie pol roka a odmenou mi bola nádherná obálka. Uvedomujem si, že som mala šťastie a nemusela lietať po vydavateľoch ako Rowlingová.😊

 

Ako reagovali ľudia z Vášho okolia, keď sa dozvedeli, že Vám vyjde kniha?

 

Niektorí boli  prekvapení. Nepoznali túto stránku mojej osobnosti a  nečakali od blondínky, že môže mať aj niečo v hlave. 😊 No mojich blízkych priateľov a rodinu to neprekvapilo.  Boli nadšení, že som sa konečne rozhodla vyjsť s kožou na trh.

 

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu na príbehy? Inšpirujete sa aj skutočným životom?

 

Bežný, každodenný život prináša obrovské množstvo skvelých námetov na písanie. Príklad? Pracujem v mužskom kolektíve. No a chlapi sú neskutočným zdrojom inšpirácií. Stačí sa započúvať do ich povíkendových rozhovorov a hneď mám dve, tri kapitoly v hlave.

 


Ste ten typ spisovateľa, ktorý dokáže písať všade a za všelijakých okolností, alebo potrebujete byť sama a mať okolo seba pokoj?

 

Neviem, či by som dokázala písať v absolútnom tichu. My sme taká talianska rodinka. Stále sa u nás niečo  deje. Keď je úplne ticho, som z toho až nervózna. Dokonca si myslím, že najlepšie pasáže som napísala pri televízore. Zapnutom.

 

Čo robíte vo voľnom čase? Aké sú Vaše koníčky?

 

Neviem oddychovať. Mojím  najväčším koníčkom je práve  písanie a čítanie. Lenže to všetko robím posediačky a z toho rastie zadok. A som závislá na čokoláde. Takže z toho vyplýva ďalší nevyhnutný koníček – šport.  Športujem štyrikrát týždenne, aj keď sa mi niekedy nechce. No ale povedzte sexi trénerovi nie.😊 A potom sú tu všetky tie povinné koníčky - varenie, pečenie, záhrada, nakupovanie (myslím tým  potraviny, nakupovanie topánok je úplne v inej - milovanej kategórii)

 

Ako ste už avizovali na svojom Instagrame, čoskoro Vám vyjde nová kniha. Vedeli by ste nám povedať, o čom kniha bude a kedy ju môžeme očakávať.

 

Horúčava, exotika, zrada a samozrejme láska. Žila som istý čas v exotickej krajine a dala som do knihy kus svojho srdca. Prezradím Vám však malé tajomstvo. Čitatelia sa tu stretnú aj s niektorými postavami zo Zákona príťažlivosti. Aj v malých mestách sa dejú veľké veci. A čo sa týka dostupnosti knihy? Vo vesmírnom ponímaní času to bude ako mrknutie okom. O všetkom vám poviem na sociálnych sieťach, mám skvelý tím a finišujeme.

 

Máte nejaké rady pre začínajúcich autorov?

 

Nikdy sa nevzdávajte svojich snov, pracujte na sebe a nebojte sa odmietnutia. Každá kniha na svete má svojho dokonalého čitateľa. Alebo stovky čitateľov.

 

Kde všade Vás môžeme na internete nájsť?

 

Zadajte moje meno a priezvisko do vyhľadávača a uvidíte😊 a ak chcete klikať, tak @katarinakunikova alebo #katarinakunikova alebo Katarína Kuniková

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.