Najkrajšie kníhkupectvá na svete

mája 29, 2020
(zdroj: artyfilmbook)

Žijeme v internetovej dobe. V dobe, kedy zopár kliknutiami si môžeme z pohodlia domova kúpiť všetko, na čo si len pomyslíme. Jedlo, elektroniku, oblečenie... Predsa len je tu však čosi, čo ľudia najradšej nakupujú v kamennej predajni, a sú to knihy. Nie je nad ten pocit, keď vojdete do kníhkupectva a pred očami sa vám zjavia stovky, tisíce, ba ja desaťtisíce kníh všemožných žánrov a rozmerov. V dnešnom článku sa pozrieme na tie najkrajšie kníhkupectvá, aké môžete vidieť v rôznych krajinách sveta.

Honesty Bookshop (Hay-on-Way, Veľká Británia)


(zdroj: EMEFKA)

Malé mestečko vo Walese, ktoré zachránili knihy. A to doslova. Takmer pred šesťdesiatimi rokmi hrozil mestečku zánik, nebyť jedného nápadu. Nápadu, v ktorom sa susedia rozhodli založiť niekoľko kníhkupectiev a literárny festival. Ako už aj hovorí samotný názov kníhkupectva, dôvera majiteľov v zákazníkov je taká veľká, že v čase ich neprítomnosti zákazníci za knihy platia vhodením peňazí do schránky. A teraz otázka na vás - koľkí z vás by odišli s knihou bez zaplatenia?

Cărturești Carusel (Bukurešť, Rumunsko)


(zdroj: EMEFKA)

Ak ste boli v Rumunsku, tak viete, že je to nádherná krajina a jedným z dôkazov je aj toto kníhkupectvo. Budova bola postavená v roku 1903 a počas obdobia komunizmu zostala chátrať. Trvalo niekoľko rokov, kým sa ju podarilo opraviť a od roku 2007 v nej funguje kníhkupectvo Cărturești Carusel. 

Librería El Ateneo Grand Splendid (Buenos Aires, Argentína)Divadlo prerobené na kníhkupectvo? V Buenos Aires to nie je nič nezvyčajné. V prípade, ak zavítate do tejto krajiny a spýtate sa miestnych na nejaké kníhkupectvo, je viac než možné, že vám odporučia práve toto kníhkupectvo. Obyvatelia Buenos Aires sú naň nesmierne hrdí a niet sa čomu diviť, pretože vyzerá naozaj nádherne.

Cafebreria el Pendulo (Mexiko City, Mexiko)

(zdroj: Atlas Obscura)

Ak máte radi kníhkupectvá spojené s kaviarňami, Cafebreria el Pendulo bude pre vás to pravé orechové. Kníhkupectvo spojené s kaviarňou sa nachádza v Mexiku a už na prvý pohľad vyzerá byť netypické. Okrem kaviarne sa môžete v tomto kníhkupectve aj najesť, či dokonca si odskočiť aj do baru. A to všetko v sprievode živej muziky. Samotné kníhkupectvo je výnimočné aj tým, že v ňom nájdete knihy len v španielskom a anglickom jazyku.

Shakespeare & Company (Paríž, Francúzsko)


(zdroj: Newsweek)

Paríž je nádherné mesto a nie sú to len slová vyhodené do vetra. Dôkazom je aj kníhkupectvo Shakespeare & Company, ktoré je jedným z najznámejších parížskych kníhkupectiev (ak nie rovno najznámejším). Samotné kníhkupectvo zaujme knihomoľov nielen zvonka, ale aj zvnútra. Ak sa niekedy vyberiete do Paríža, určite zvažte aj návštevu tohto kníhkupectva. 

Rizzoli (New York, USA)Medzi najkrajšie kníhkupectvá sveta patrí aj kníhkupectvo Rizzoli v New Yorku. Zaujímavosťou tohto kníhkupectva je to, že v roku 1984 sa v jeho priestoroch natáčal film Zamilovať sa, v ktorom si strihli hlavnú rolu Meryl Streep a Robert de Niro. V roku 2014 však kníhkupectvo opustilo svoje pôvodné priestory a budova bola zbúraná. 

Libreria Acqua Alta (Benátky, Taliansko)


(zdroj: venezia.net)


Nádherné, ba priam rozprávkové Benátky. Ich súčasťou je aj kníhkupectvo Libreria Acqua Alta, ktoré na knihomoľa pôsobí rovnako. Avšak, nie je to kníhkupectvo pre ľudí, ktorí majú radi poriadok. Samotné knihy sú roztrúsené kade-tade, čo sa na prvý pohľad javí ako veľký chaos. Kníhkupectvo však v človeku vyvoláva jedinečnú atmosféru, ktorú by ste si nemali nechať ujsť. Dominujú tu nielen staré knihy, ale aj tie nové. Potrvá však hodnú chvíľu, kým si z tejto bohatej ponuky niečo vyberiete.

Cook & Book (Brusel, Belgicko)


(zdroj: Pinterest)

Nielen sídlo Európskej únie, ale aj jedného z najkrajších kníhkupectiev na svete. Cook & Book sa nachádza v Bruseli a svojimi vznášajúcimi sa knihami evokuje v človekovi pocit, ako keby sa ocitol vo svete, v ktorom dominuje mágia. 

Dom knihy (Petrohrad, Rusko)


Budova postavená v roku 1904, od roku 1939 známa pod názvom Dom knihy. Je jednou z významných kultúrnych pamiatok Petrohradu a sídli v ňom jedno z najväčších kníhkupectiev na svete. Hoci v prípade tohto kníhkupectva je pútavejší exteriér než interiér, budova ponúka nádherný výhľad na Prospekt. Okrem toho je súčasťou kníhkupectva aj kaviareň. 

Atlantis Books (Santorini, Grécko)


(zdroj: Afar)


Oliver a Graig sa po dovolenke v Grécku rozhodli, že si tam otvoria kníhkupectvo. To sa im splnilo v roku 2004, kedy na ostrove Santorini vzniklo kníhkupectvo Atlantis Books. Predávajú tam staré aj nové knihy, no taktiež usporadúvajú rôzne akcie pre ich čitateľov.
Navštívili ste niektoré z týchto kníhkupectiev?

2 komentáre:

  1. wau!!

    Nemám moc ráda moderní knihovny a knihkupectví a ty poslední dřevěné jsou nádherné!!

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.