Ktoré piesne vystihujú ich knihy?

mája 24, 2020

Nebolo to tak dávno, čo Baja Dolce (autorka úspešnej trilógie Placebo) vytvorila na Instagrame výzvu, ktorej cieľom bolo priradiť k piatim slovenským knihám päť piesní, ktoré ich vystihujú. Podľa mňa šlo o výbornú výzvu, vďaka ktorej človek mohol naraziť na kopec skvelých slovenských kníh, o ktorých dovtedy možno nevedel. Do tejto výzvy som bol označený aj ja, a už počas toho, ako som si plnil túto výzvu na Instagrame, mi napadlo, že by som ju mohol spracovať aj vo forme článku na blog. S tým rozdielom, že medzi slovenské knihy zamiešam aj jednu zahraničnú. A tu je výsledok.  

Baja Dolce - séria PlaceboKeďže je to Bajina výzva, tak som sa rozhodol, že začnem práve s jej trilógiou. Úprimne, dlhšiu dobu som si myslel, že pieseň Something Just Like This vystihuje túto sériu najviac. Tento piatok sa to však zmenilo. Akonáhle vyšiel song Rain On Me, jeho text a myšlienky dokonale sedia do života Emy - hlavnej hrdinky série. Pieseň, v ktorej sa stretli dve ženy, ktoré si toho v živote vytrpeli viac než dosť, pretavili svoju bolesť do tanečnej piesne. A ak viete dobre hľadať na Googli, zistíte, že jedna z nich si počas školských čias prežila čosi podobné ako Ema.

Michaela Zamari - séria Šéf môjho šéfaPri Miškinej sérii niet nad čím premýšľať. Stand By Me je pieseň, ktorá sa v tejto sérii objavuje niekoľkokrát. A pokiaľ si dobre pamätám, tak sa nachádza v každom diele. Prespievaná rôznymi interpretmi, zremixovaná a neviem ešte aká. K tejto sérii sa pieseň hodí dokonale a povedal by som, že je pre ňu priam ako stvorená. Hoci som sa snažil nájsť k tejto sérii aj iný song, akosi sa mi to nepodarilo. Veď posúďte sami. 

Michaela Ella Hajduková - Rekviem pre anjelaPríbeh speváčky Arienne a Niccola je medzi čitateľmi už pomerne známy. Rekviem pre anjela je prvým dielom z eroticko-mysterióznej série, a práve k takejto sérii sa nehodí nič iné, než pieseň, ktorá na počutie znie rovnako. A k prvému dielu mi nič nesedí viac, ako Dark Paradise od Lany Del Rey. Koľkokrát knihu zazriem na poličke, vždy sa mi v hlave vybaví práve táto pieseň. A mám taký pocit, že sa to už asi ani nikdy nezmení.

Katarína Holetzová - Správa od mŕtveho chlapcaKto čítal Správu od mŕtveho chlapca vie, že hlavná postava knihy nebola tak úplne psychicky v poriadku. Napriek tomu, že Nina pôsobí spočiatku na čitateľa sladko a nevinne, je tak trochu psycho. Je Sweet but psycho. Odhliadnuc od toho však Nina patrí medzi moje obľúbené postavy tejto knihy a ani jej psychické rozpoloženie mi jej vzťah k nej nenarušilo. Dokonca by som bol povedal, že práve to bol dôvod, prečo som si ju obľúbil.

Lucia Sasková - OdsúdenáLucia Sasková funguje na literárnej scéne už nejaký ten čas, a preto bolo pre mňa ťažké vybrať si len jednu knihu, ku ktorej by som priradil pieseň. Voľba však padla na jej novinku Odsúdená, ktorá svojou reálnosťou a pravdivosťou dojala tisíce čitateľov na Slovensku. Práve k tejto knihe sa mi veľmi hodí pieseň, ktorá už vo svojom refréne vo veľkej miere vystihuje samotný príbeh knihy. If I can´t find the cure I´ll, I´ll fix you with my love. Hoci v prípade tejto knihy láska danú osobu nevyliečila, snaha tam bola.

Tiffany Reisz - AnjelKu knihe s názvom Anjel paradoxne pieseň Don´t Call Me Angel. Osobne si myslím, že by sa táto pieseň hodila ku knihe ešte viac vtedy, ak by to bol čisto len Lanin song. Povedzme si to narovinu, práve Lana dodáva tejto piesni akési tajomno, ktoré je pre túto sériu typické. Čiže, nech už je to s tým anjelstvom ako chce, kniha a pieseň k sebe jednoducho patria.

A aké piesne podľa vás vystihujú tieto knihy?

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.