Recenzia: 3x Hercule Poirot 2 - Agatha Christie

apríla 01, 2020

AUTOR: Agatha Christie
NÁZOV: 3x Hercule Poirot 2
VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ
ROK VYDANIA: 2018
POČET STRÁN: 496

Pre fanúšikov legendárnej Agathy Christie a vôbec pre všetkých milovníkov klasických detektívok je tu druhý výber z diela kráľovnej anglickej detektívky. Smrť v oblakoch, Vraždy podľa abecedy, Smrť pani McGintyovej – tieto tri detektívne príbehy patria k najznámejším dielam Agathy Christie a aj po rokoch zaujmú originálnou zápletkou a jej nečakaným rozuzlením.V románe Smrť v oblakoch Hercule Poirot rieši detektívny rébus v podobe záhadnej smrti cestujúcej počas letu z Paríža do Croydonu, Vraždy podľa abecedy nás zavedú do prímorských letovísk na južnom pobreží Anglicka, kde vyčíňa sériový vrah a pomocou anonymných listov upozorňuje belgického detektíva na miesto najbližšej vraždy, a napokon v Smrti pani McGintyovej sa spolu s Herculom Poirotom ocitneme v tichej dedinke na anglickom vidieku, ktorou otrasie surová vražda starej upratovačky. A hoci má Poirot vo všetkých troch prípadoch do činenia s mimoriadne rafinovanými páchateľmi, jeho povestné malé sivé bunky ani v jednom z nich nezlyhajú.

Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ od roku 2017 vydáva každý rok zbierku troch príbehov Agathy Christie, v ktorých vystupuje známy belgický vyšetrovateľ Hercule Poirot. Pre prvú zbierku je charakteristické to, že všetky prípady sa odohrávajú na Blízkom a Strednom východe. Táto zbierka je v poradí už druhou a zameriava sa na tri najznámejšie Poirotove prípady – Smrť v oblakoch, Vraždy podľa abecedySmrť pani McGintyovej. Minulý rok sa zasa na pulty kníhkupectiev dostal už tretí výber, v ktorom je zmapovaný začiatok, vrchol a koniec kariéry Poriotra. A po prečítaní týchto výberov si dovolím tvrdiť, že práve táto zbierka je spomedzi všetkých troch doposiaľ vydaných zbierok najlepšia.

Smrť v oblakoch


Počas letu z Paríža do Croydonu Hercula Poirota premôžu driemoty, a keď sa tesne pred pristátím preberie, vysvitne, že jedna z cestujúcich, istá madame Giselle, je mŕtva. Vyzerá to, že zomrela na srdcový záchvat alebo na uštipnutie osou, ktorá počas letu obťažovala viacerých pasažierov, no Poirot objaví skutočnú príčinu jej smrti: malý šíp s jedovatým hrotom, vystrelený z nejakej trubice či fúkačky, akú používajú domorodé kmene. Niet pochýb, že madame Giselle zavraždili..

Smrť v oblakoch je prvou knihou z tohto výberu a musím povedať, že je to zároveň aj kniha, ktorá ma pohltila už od samotného začiatku. Autorka už od začiatku knihy detailne popisuje čitateľovi to, ktorý pasažier sedí na akom mieste, čomu dopomáha aj mapka lietadla, ktorá sa nachádza na začiatku knihy. Preto si tak čitateľ vie v pamäti veľmi dobre vytvoriť obraz samotného lietadla, ktorý zohráva v príbehu dôležitú úlohu. Čitateľ tak tento opis môže následne zúžitkovať pri hľadaní vraha spolu s Poirotom.

Jedná sa o knihu, v ktorej autorka vytvorila príbeh, ktorý sa vám bude isto páčiť. Agatha Christie je známa vďaka tomu, že vo svojej tvorbe využívala nevšedné miesta a spôsoby vrážd. Povedzme si úprimne, koľko detektívok nájdete na trhu, v ktorých by postava bola zabitá otráveným šípom z fúkačky? Asi málo. Aj to je neklamný znak toho, že knihy Agathy Christie sú nevšedné a dokážu stále prekvapiť, napriek tomu, že sú staré desiatky rokov.

V prípade Smrti v oblakoch autorka spočiatku začína pozvoľna. Christie sa sústreďuje na opisy lietadla a jeho cestujúcich, následne však pendluje od jednej postavy k druhej a sleduje ich myšlienky a pocity, až do momentu, kým sa neodohrá vražda. Od tohto momentu kniha naberá rýchly spád, stáva sa čoraz viac zaujímavejšou a jej dej sa taktiež stáva viac zamotaným. A ako to pri jej knihách býva, na konci príbehu príde autorka s nečakaným rozuzlením.

Ako väčšina kníh Christie, aj Smrť v oblakoch je napísaná veľmi jednoducho, napriek tomu, že je to detektívka. Táto kniha disponuje omnoho väčšími opismi, ako je tomu pri iných dielach, avšak má to svoje opodstatnenie. Čitateľ sa tak dokáže omnoho lepšie vžiť do samotnej situácie a vďaka tomu sa výborne orientuje v príbehu. A aby toho nebolo málo, v knihe vystupuje aj množstvo výborne vykreslených postáv. Za zmienku určite stoja: Jane Greyová, Norman Gayle či grófka Horburyová.

Keď to zhrniem, Smrť v oblakoch môžem s pokojným svedomím zaradiť medzi to najlepšie, čo som od Agathy Christie prečítal. Vynikajúci detektívny príbeh doplnený o nevšedné postavy a zaujímavé rozuzlenie. Knihu hodnotím 5/5.

Vraždy podľa abecedy


V prímorských letoviskách na juhu Anglicka vyčíňa sériový vrah. V anonymných listoch, ktoré posiela slávnemu detektívovi, vopred upozorňuje na miesto najbližšej vraždy. Aj výber obetí podľa abecedy svedčí o metodickej mysli, čo sa rozhodla hodiť rukavicu samému Herculovi Poirotovi.

Vraždy podľa abecedy sú doposiaľ asi najznámejšou knihou, akú Agatha Christie napísala. Je to kniha, ktorá bola preložená do množstva jazykov po celom svete, vyšla v nespočetne veľa vydaniach a zároveň sa dočkala aj niekoľkých filmových spracovaní. A, podobne ako Smrť v oblakoch, aj Vraždy podľa abecedy sa dostali do zoznamu toho NAJ, čo som od Christie doteraz prečítal.

Samotný príbeh knihy začína v momente, kedy Hercule Poirot obdrží list o plánovanej vražde. Hoci to spočiatku berie na ľahkú váhu, vražda sa skutočne stane. A nebude to jediná vražda. Postupom času Poirot začne pravidelne dostávať listy o plánovaných vraždách, ktoré sa následne aj stanú. Autorka tu zas a znova pracuje s originálnym konceptom vraždenia, pričom je nutné oceniť to, že autorka si dala tú námahu, že pre každú osobu zvolila iný typ vraždy. Samotná kniha si získa vašu pozornosť už od prvých strán a bude si vás držať až po koniec, najmä vďaka tomu, že autorka postupom času príbeh čoraz viac zamotáva, a preto pôsobí omnoho zaujímavejšie.

Čo sa mne osobne na knihe veľmi páčilo, bola ponurá atmosféra, ktorú sa Christie podarilo v knihe vytvoriť. Príbeh je vďaka tomu temnejší, pútavejší, no zároveň sa vďaka tomu podarilo Agathe omnoho lepšie vykresliť prostredie, v ktorom sa dej odohrával. Nutno uznať, že toto je kniha, ktorá nemá len vynikajúco napísaný príbeh, ale aj výborne vykreslené postavy. Toto je kniha, v ktorej vystupuje veľmi veľa postáv, ale napriek tomu všetky pôsobia reálne. Mňa osobne najviac zaujal kapitán Hastings, Donald Fraser a slečna Greyová.

Knihy Agathy Christie sú zväčša písané v tretej osobe, avšak nájdu sa aj výnimky, kedy autorka použije prvú osobu. Táto kniha je kdesi medzi tým. Autorka rozpráva príbeh skrz kapitána Hastinga, no zároveň sa v knihe vyskytujú aj kapitoly, ktoré nerozpráva on. Aj táto malá zmena výrazne oživuje autorkinu tvorbu a musím sa priznať, že tento štýl písania mne osobne veľmi sadol, pretože vďaka tomu sa Christie podarilo ešte viac zamotať príbeh.

Ak to tak zhrniem, Vraždy podľa abecedy sú povinným čítaním pre každého milovníka detektívnych príbehov. Je to kvalitne napísaná detektívka, ktorá aj po xy rokoch je nadčasová a stále dokáže zaujať množstvo čitateľov. Knihu hodnotím 5/5.

Smrť pani McGintyovej


Tichou dedinkou Broadhinny na malebnom anglickom vidieku otrasie surová vražda: starú upratovačku McGintyovú ktosi zniesol zo sveta silným úderom do tyla. Podozrenie ihneď padne na jej podnájomníka Jamesa Bentleyho, čudáckeho mladého muža bez prostriedkov. Súd Bentleyho uzná vinným, no inšpektor Spence má napriek tomu silné pochybnosti o jeho vine, a tak sa s prosbou o pomoc obráti na svojho známeho, súkromného detektíva Hercula Poirota. Len čo sa Poirot oboznámi s prípadom, rozhodne sa stoj čo stoj zabrániť poprave nevinného človeka a vypátrať skutočného vraha. Netuší však, že tým sa aj jeho život ocitol vo vážnom ohrození...

Trojicu kníh vo výbere zakončuje kniha Smrť pani McGintyovej. Ďalšia veľmi známa kniha z autorkinho portfólia, v ktorej nás Agatha Christie vezme spolu s Poirotom na malebný vidiek. Hercule Poirot na vlastnú päsť začne vyšetrovať prípad, ktorý sa zdá byť už dávno vyriešený. Ale predsa len tu čosi nesedí.
Musím sa priznať, že spočiatku ma kniha neoslovila tak, ako predošlé dve. Dej mi prišiel príliš pomalý a počas čítania knihy som mal pocit, že sa autorka venuje všetkému, len nie samotnému prípadu. Avšak, ako postupne strany pribúdali, príbeh sa začal čoraz viac zamotávať a naberať na zaujímavosti. A na samotnom konci knihy som pochopil, prečo to tak autorka spravila.

Smrť pani McGintyovej je kniha, v ktorej autorka upriamuje pozornosť najmä na vzťahy. Christie nesleduje len vzťahy medzi obyvateľmi dediny a zavraždenou, ale aj vzťahy, ktoré mali obyvatelia medzi sebou. Je to kniha, ktorej popisy autorka viac smeruje práve na postavy a prostredie. Musím sa priznať, že prvú polovicu knihy ma tieto popisy absolútne nezaujímali, v druhej polovici sa to však zmenilo a kniha si ma tak absolútne získala. Príbeh sa začal čoraz viac zamotávať a práve samotné popisy boli akousi mapou k odhaleniu vraha. Nutno však podotknúť, že väčšina opisov je zavádzajúca. Ako je pre autorkinu tvorbu typické, aj v tejto knihe sa rozhodla hodiť tieň podozrenia na čo najviac postáv, vďaka čomu to čitateľ s odhalením vraha znova nemá ľahké. A aj v tomto prípade sa autorke podarilo vraha dokonale zamaskovať.

Podobne ako predošlé knihy, aj táto kniha je napísaná veľmi jednoducho a pútavo. V prípade poslednej knihy autorka zvolila rozprávanie v tretej osobe, ktoré je pre jej tvorbu najtypickejšie. Príbeh následne doplnila o celkom slušné opisy prostredia a postáv, ktoré následne v deji zohrávajú dôležitú úlohu. Takisto aj tuná sa autorke vďaka tomu podarilo realisticky vykresliť jednotlivé postavy, ktoré svojím správaním pôsobia na čitateľa ozajstne. V tejto knihe ma zasa najviac zaujali: pani Upwardová, Deirdre Hendersonová, Maude Williamsová a James Bentley.

Smrť pani McGintyovej je ďalšou z kníh, ktoré dokazujú, že Agatha Christie je autorka, na ktorej tvorbu sa len tak ľahko nezabudne. Hoci ma kniha spočiatku nezaujala, postupom času si ma opantala a jej čítanie som si až do konca maximálne užil. Knihu hodnotím 5/5.
Za poskytnutie výberu ďakujem

Slovensky spisovatel

Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

2 komentáre:

  1. Super recenze! Musím u nás někde sehnat :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem! Dúfam, že ich zoženieš, pretože sú fakt skvelé. :) A ak áno, tak želám príjemné čítanie! ;)

      Odstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.