Neviete, čo čítať počas karantény? Tieto knižné série sú na toto obdobie ako stvorené

apríla 10, 2020

Žijeme v 21. storočí. V dobe, kedy by si bol človek povedal, že už nič nad nim nemôže mať moc. Technológie, veda a medicína sa vyvíjajú neuveriteľnou rýchlosťou a zrazu sa tak z človeka stal tvor, ktorý si dokáže poradiť so všetkým. Inými slovami, stal sa z neho tvor priam neporaziteľný. Súčasná situácia je však dôkazom toho, že to tak nie je, a preto sa teraz väčšina ľudí nachádza doma v karanténe. Ako si však spríjemniť tieto chvíle? Ideálne knihou! Avšak, keďže všetci dobre vieme, že samotný vírus neustúpi tak rýchlo, preto by sa tých kníh zišlo viac. Ideálnym riešením sú knižné série a zopár tipov na ne nájdete nižšie. 

Diana Gabaldon: Outlander


Diana Gabaldon je americká spisovateľka, ktorá sa vo svete preslávila knižnou sériou Outlander, ktorej diely vychádzajú ešte do dnešného dňa. Jedná sa o historickú sériu, ktorá dosiahla taký úspech, že sa podľa nej natáča aj rovnomenný seriál. Musím sa priznať, že táto séria si ma absolútne získala. Zatiaľ sa mi podarilo prečítať len prvý diel a rozčítať druhý, avšak musím povedať, že sú to nesmierne pútavo napísané knihy, v ktorých sa autorke podarilo realisticky vyobraziť Škótsko v 18. storočí. Prostredníctvom autorkiných opisov má čitateľ pocit, ako keby sa skutočne spolu s hlavnou postavou vyskytol v dobe, kedy násilie a vraždenie boli celkom bežné veci. Kto nečítal, vrelo odporúčam. Knihy sú naozaj hrubé, a preto máte o príjemne strávené chvíle postarané.

O sérii v skratke: Claire Randallová slúžila počas druhej svetovej vojny ako zdravotná sestra. Po skončení vojny sa rozhodla spraviť si poriadok vo svojom živote, a preto so svojím manželom navštívila miesto, kde sa konajú starobylé rituály druidov. Avšak, počas jedného z týchto rituálov ju neznáme sily hodia do 18. storočia do Škótska. Samotná Claire však netuší, čo sa vlastne stalo, a zároveň vpadne o rúk Škótom, ktorí si myslia, že pracuje pre Angličanov ako vyzvedačka. Za zvláštnych okolností sa spoznáva s Jamesom Fraserom – mužom, do ktorého sa postupne zamiluje. No dokáže Claire milovať oboch mužov naraz? Postupne však prichádza na to, že vybrať si môže len jedného. Lenže ktorý z nich to bude? Rozhodne sa Claire zostať v minulosti, alebo sa vráti do prítomnosti?

Michaela Zamari: Šéf môjho šéfa


Michaela Zamari sa na knižnom trhu pohybuje už nejaký ten rok. Na konte má niekoľko kníh, no kniha Šéf môjho šéfa to všetko odštartovala. Pôvodne dvojdielna séria sa rozrástla o voľné pokračovanie a to ďalšie je vo fáze písania. Jedná sa o romány s prvkami erotiky, ktoré sú tak úspešné, že sa dočkali už niekoľkých dotlačí. Zároveň sú to však knihy, ktoré vám môžu spestriť toto neľahké obdobie. Sú to jednoducho, no zároveň nesmierne pútavo napísané romány, ktoré budete čítať so zatajeným dychom. Nie sú to knihy na štýl Päťdesiat odtieňov sivej, pretože tieto majú aj hlbšiu pointu. Autorka v nich rozoberá hneď niekoľko tém, a preto vám môžem zaručiť, že sa počas čítania série nebudete nudiť.

O sérii v skratke: Prvé dva diely série Šéf môjho šéfa sa venujú Nele a Tomasovi. Nela je mladé dievča, ktoré študuje na vysokej škole právo a popri tom pracuje vo firme Predictors. Má šéfa Richarda, ktorého vo veľkej miere uznáva a do istej miery je pre ňu akýmsi vzorom. No všetko sa zmení v jeden deň, kedy do firmy prichádza jeden z jej manažérov - Tomas Leroy, ktorý k Nele začne prechovávať prílišnú náklonnosť. Lenže, kto je ten neznámy muž, ktorý toho o Nele vie tak veľa a pritom sa predtým nikdy nestretli?
V prípade knihy Osud nevyjednáva sledujeme príbeh Nelinej najlepšej kamarátky Liany, ktorá sa cestou na Nelinu svadbu spozná s Johanessom - najlepším kamarátom Tomasa, medzi ktorými preskočí iskra. Dopraje im však osud, aby boli spolu? 

Vladimíra Šebová: Insomnia


A teraz niečo pre fanúšikov young adult s prvkami sci-fi. Trilógia Insomnia z pera šikovnej autorky Vladimíry Šebovej prináša čitateľom príbeh, aký na slovenskom knižnom trhu ešte nebol. Autorka sa v knihe rozhodla pracovať s témou insomnie, ktorú podala naozaj zaujímavo. Téma totálnej insomnie znie na prvé počutie naozaj nereálne, Šebovej sa túto tému však podalo spracovať tak, že počas čítania knihy máte pocit, ako keby bola totálna insomnia úplne bežná vec. Samotná trilógia je nesmierne pútavá a s každým ďalším dielom lepšia a lepšia. Na čo si však dajte pozor, sú zlé korektúry, ktoré sú v prvom diele. Neviem, ako tomu je po rôznych dotlačiach, avšak stále je tu možnosť, že narazíte práve na túto verziu knihy. Napriek všetkému by ste po nej mali siahnuť.

O sérii v skratke: Sara Nickson je úspešnou autorkou detských kníh žijúcou v Londýne. Má však jedno tajomstvo. Sara trpí insomniou. Zatiaľ čo je jej kariéra rozbehnutá, v osobnom živote sa jej nedarí. Všetko sa zmení, keď sa jej pokúsi niekto ublížiť a ona je nútená vyhľadať cudzinca, ktorého už mesiace sleduje. Ten jej povie pravdu, ktorá zmení jej život navždy. Aký dopad to bude mať na jej budúcnosť?

Blake Crouch: Mestečko Wayward Pines


Blake Crouch je pre mňa osobne jeden z najlepších autorov súčasných trilerov. Tento americký spisovateľ má na konte hneď niekoľko kníh, slovenského prekladu sa dočkali štyri z nich. Trilógia Mestečko Wayward Pines a kniha Temná hmota. Temná hmota bola prvou knihou, ktorú som od autora čítal a to ma následne prinútilo siahnuť aj po tejto trilógii, ktorá sa mi nesmierne páčila. Autor v nej pracuje s konceptom budúcnosti, ktorá je založená na prvkoch diktatúr z minulosti. Veľmi pútavo napísaná kniha s nevšedným dejom, v ktorej autor výborne pracuje s napätím, ktoré v niektorých situáciách vybičoval až do krajnosti. Samotná trilógia vo svete zožala až taký úspech, že podľa nej televízia Fox rozhodla natočil aj seriál. 

O sérii v skratke: Ethan Burke pracuje ako agent tajnej služby. V rámci svojej misie prichádza do mestečka Wayward Pines, aby splnil jednu úlohu, a to vypátrať dvoch federálnych agentov, ktorí sú už mesiac nezvestní a naposledy boli videní práve v tomto mestečku. Ethan sa však stáva účastníkom vážnej dopravnej nehody, po ktorej sa preberie v nemocnici, kde mu povedia, že utrpel poranenie mozgu. Je bez dokladov, bez mobilu a bez peňaženky. Po niekoľkých dňoch hľadania nezvestných kolegov sa Ethanovi vynára viac otázok než odpovedí. Každým krokom sa Ethan dostáva bližšie k pravde a následne pochopí, že z mestečka sa živí nikdy nedostane. Je len na ňom, či sa podvolí režimu, alebo sa rozhodne pre smrť.

František Kozmon: Zvieracia séria


Nebol by to ten správny článok, ak by v ňom nebola aj nejaká detektívka. A ideálne od slovenského autora! Osobne si myslím, že práve František Kozmon je ideálnou voľbou. Autor začal s touto sériou pred niekoľkými rokmi a do dnešného dňa sa mu v rámci nej podarilo vydať štyri tituly. Akonáhle sa pustíte do Potkana - prvého dielu z tejto série, môžem vám s istotou zaručiť, že každý ďalší diel bude lepší a lepší. František Kozmon je jeden z tých autorov, ktorý si každou ďalšou knihou dáva na príbehu čoraz viac záležať, a preto je každá jeho nová kniha prepracovanejšia a ponúka čitateľovi lepší čitateľský zážitok. Aj to je dôvod, prečo sa Kozmon stal mojím najobľúbenejším slovenským autorom detektívok.

O sérii v skratke: Hlavnou postavou je vyšetrovateľ Marek Wolf, ktorý sa po rokoch presťahuje z Kanady späť na Slovensko. Aj napriek tomu, že po ňom túži mnoho žien, Marek je samotársky chlap, ktorého jedinou spoločnosťou je jeho verný pes Fenrir. Marek sa dostáva na čelo polície, v kolektíve však nie je obľúbený. Okrem toho, že musí vyriešiť prípad vraždy, taktiež si musí v kolektíve vydobyť rešpekt. To však ešte Marek netuší, aké osudy ho postretnú v ďalších knihách.

J. K. Rowling: Harry Potter


A na záver tu mám sériu, ktorú poznáte snáď všetci. Nebudem klamať, ak poviem, že pravdepodobne ju máte aj prečítanú. A dokonca niekoľkokrát. Prečo však po nej nesiahnuť znova? 
Túto otázku si položilo aj niekoľko slovenských bookstagramerov, ktorí využívajú súčasnú situáciu na to, aby sa zas a znova pustili do rereadingu jednej z najúspešnejších knižných sérii všetkých čias. U mňa osobne to nie je rereading, ale práve prvé čítanie, keďže som ešte nikdy Harryho Pottera neprečítal celého. Prvýkrát som sa k nemu dostal asi pred ôsmymi rokmi, vtedy som však prečítal len prvý diel a druhý sa mi už nepodarilo dočítať. Po rokoch som sa však k sérii vrátil a jej čítanie si teraz maximálne užívam. Kto túto sériu ešte nečítal, poprípade sa chce znova vrátiť do Rokfortu, tak teraz je ten správny čas.

O sérii v skratke: Harry Potter je chlapec ako každý iný a predsa len to však nie je tak úplná pravda. O svojich rodičov prišiel ešte ako malé bábätko, a preto žije u svojej tety a uja v izbičke pod schodami. Všetko sa však zmení v deň jeho jedenástych narodenín, kedy mu začnú chodiť záhadné listy a navštívi ho obor. Harry sa vtedy dozvedá, že je čarodejník. Odchádza tak na čarodejnícku školu Rokfort, kde cestou spoznáva Rona a Hermionu. Na pozadí siedmich kníh Harry bojuje so svojím úhlavným nepriateľom - Voldemortom. 
A akú knižnú sériu by ste na toto obdobie odporučili vy?

2 komentáre:

  1. Docela mě zaujala série Blake Crouch: Mestečko Wayward Pines, o které jsem nikdy neslyšela. A to jako milovník thrillerů musím napravit :)

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.