Ďalší bestselleroví autori, ktorí ma minuli

apríla 05, 2020

Nebolo to tak dávno, čo na blogu vyšiel článok týkajúci sa bestsellerových autorov. Autorov, ktorí si svojou tvorbou podmanili milióny čitateľov po celom svete a ktorých diela sa dočkali častokrát aj filmového spracovania. Avšak, sú to autori, ktorých tvorbu som nečítal. A nemôžem vylúčiť to, že pravdepodobne ani nikdy nebudem. V tomto článku vám predstavím ďalšiu desiatku autorov, ktorých knihy som nečítal.
Máte radi trilery? Ak áno, Robin Cook je meno, ktoré budete pravdepodobne poznať. Cookove knihy sú špecifické tým, že sa odohrávajú v lekárskom prostredí. A práve to je dôvod, prečo som po autorovej tvorbe ešte nesiahol. Čítal som už niekoľko rôznych kníh z lekárskeho prostredia a musím povedať, že nie každá ma zaujala. Ako tak nad tým premýšľam, napriek tomu sú to však stále trilery a tie ja zbožňujem. A čím viac nad tým premýšľam, tým viac začínam mať pocit, že sa jeho knihám pravdepodobne zbytočne vyhýbam.
Oproti ostatným autorom z tohto zoznamu je Tolkien autor, po ktorého tvorbe som aj reálne siahol. Kniha Pán prsteňov - Spoločenstvo prsteňa sa mi dostala do rúk pred xy rokmi. Dokonca som ju aj začal čítať, avšak bolo tu hneď niekoľko faktorov, vďaka ktorým som túto knihu zavrel a vrátil späť do knižnice. Či už to bol neskutočne dlhý úvod do knihy, alebo príšerne dlhé a zbytočné opisy prostredia. Povedzme si to narovinu, Tolkien je autor, ktorého knihy nie sú pre každého. A ja do tejto skupiny, bohužiaľ, patrím.
Pravdepodobne neexistuje osoba, ktorá nepozná knihu Príbeh služobníčky. Jej autorkou je úspešná americká spisovateľka Margaret Atwood, ktorá touto knihou zaznamenala vo svete obrovský ošiaľ. Dopomohol tomu aj seriál, ktorý je natočený podľa knižnej predlohy a ktorý zaznamenal rovnaký úspech, ako tomu bolo v prípade knihy. K autorkinej tvorbe (a konkrétne tejto knihe) som sa chcel dostať už dlhšie, mám však pocit, že to tak skoro nebude. Ak vôbec. Jednak akosi stále nemám príležitosť dostať sa k jej knihám a jednak ma od jej kníh odrádza aj to, že ich čítal skoro každý.
Samuel Bjork je jedným z mnoha severských autorov. Na konte má viacero detektívnych príbehov, ktorým sa dostávajú zväčša pozitívne ohlasy. Jeho kniha V lese visí anděl ma láka už naozaj dlhú dobu, napriek tomu som sa k nej ešte stále nedostal. A veľmi ma zaujíma, ako dlho to ešte potrvá. Dokonca ani ja sám neviem, čím to je. Je to snáď príliš pozitívnymi ohlasmi? Alebo strachom z toho, že ma jeho knihy nakoniec sklamú? Ťažko povedať.
Na víne sú hviezdy, Kam zmizla Aljaška či Všade samé korytnačky. John Green patrí k najúspešnejším súčasným autorom young adult príbehov, z ktorých sa nestali len knižné, ale aj filmové trháky. Musím sa priznať, boli už situácie, kedy som nemal ďaleko od toho zájsť do kníhkupectva a kúpiť si jeho knihu (alebo dokonca byť už v tom kníhkupectve a držať jeho knihu v rukách), no akosi vždy som ju vrátil späť do poličky a namiesto nej som si kúpil niečo úplne iné. Dôvod? Ani sám neviem. Na autorovu tvorbu som čítal a videl všemožné reakcie a asi to je aj dôvod, prečo som nakoniec po jeho knihách nesiahol. A s odstupom času môžem povedať, že ma jeho tvorba už absolútne neláka. 
Jussi Adler-Olsen je autor, ktorý sa už vyskytol na mojom blogu. Nebolo to v rámci recenzie ani ničoho podobného, vyskytol sa však v článku, v ktorom slovenské spisovateľky predstavili knihy, ktoré sa im nepáčili, ktoré nedočítali alebo ich dočítali až na ďalší pokus. Vtedy si jednu z jeho kníh zobrala na paškál Zuzka Šulajová, ktorej argumenty ma presvedčili o tom, aby som Olsena nechal tak a namiesto toho dal prednosť inému autorovi. Či som spravil dobre neviem, každopádne s istotou viem povedať, že ma jeho tvorba už viac neláka, napriek tomu, že na internete častokrát narazím na nejakú jeho knihu.
Knihy americkej spisovateľky Celeste Ng zaznamenali pred niekoľkými rokmi na Slovensku a v Česku veľký úspech. Svojím debutom Vše, co jsme si nikdy neřekli si autorka získala množstvo čitateľov, ktorí si knihu veľmi chválili. Po úspechu debutu autorka následne vydala knihu Ohníčky všude kolem, ktorá nadviazala na úspech debutu a posunula autorkinu tvorbu na novú úroveň. Podobne ako autorkin debut, aj táto kniha sa medzi čitateľmi stala veľmi obľúbenou. Každopádne, ani jedna autorkina kniha sa mi nedostala do rúk. Nebolo by to tým, že ma jej tvorba nezaujala, skôr to bolo kvôli tomu, že som nemal príležitosť dostať sa k jej knihám. V blízkej budúcnosti to však hodlám zmeniť.
Nicholas Sparks je jeden z najznámejších mužských autorov spoločenských románov. Na konte ich ma desiatky a aj napriek tomu stále dokáže autor v každej ďalšej knihe zaujať. Po spoločenských románoch nesiaham až tak často, napriek tomu sa vyskytnú momenty, kedy ma nejaká kniha tohto žánru zaujme a rozhodnem sa prečítať si ju. V prípade Nicholasa Sparksa sa to asi nikdy nestane. Jednak je to tým, že témy, ktorým sa autor venuje, ma až tak nezaujímajú a jednak radšej siahnem po knihách slovenských autoriek (ako je Marta Fartelová či Mária Hamzová), ktoré sa týmto témam venujú a vedia ich spracovať naozaj kvalitne. Inými slovami, v prípade Sparksa radšej podporím slovenskú tvorbu.
Pre milovníkov fantasy žánru nie je meno tohto autora neznáme. Christopher Paolini je jeden z najvýraznejších autorov fantasy žánru, ktorého séria Eragon sa zapísala do histórie ako jedna z najobľúbenejších fantasy kníh všetkých čias. O to obdivuhodnejšie je, že ju autor napísal ako tínedžer. Táto séria sa dokonca objavila aj na mojom blogu v článku, v ktorom knihomoli odporúčali svoje obľúbené knihy. A práve to bol moment, keď som začal uvažovať nad tým, že by som si túto sériu prečítal. Nakoniec však na sériu nebol čas a postupne nebola ani chuť. Čím častejšie som na ňu narazil na internete, tým viac som sa utvrdzoval v tom, že na autorove knihy ešte nie je ten správny čas. Avšak to neznamená, že po nich nikdy nesiahnem. Len to, bohužiaľ, nebude tak skoro.
Ďalší autor trilerov, ktorého miluje celý svet. Sebastian Fitzek je autor, ktorého knihy začali len prednedávnom vychádzať aj v slovenskom preklade, no za ten čas sa autorovi podarilo u nás nazbierať obrovskú čitateľskú základňu. Čím rýchlejšie sa autor stával populárnym, tým skeptickejší som bol voči jeho tvorbe. A dodnes aj som. Na jednej strane sledujem množstvo kladných recenzii, ktoré autorove knihy vychvaľujú do nebies, na strane druhej som nie raz narazil aj na recenzie, ktoré neboli príliš pozitívne. A práve kvôli týmto zmiešaným názorom som sa rozhodol, že po autorových knihách nesiahnem. Zatiaľ. 
A ktorí autori minuli vás?

Zoznam ďalších bestsellerových autorov, ktorých knihy som nečítal, nájdete TU.

3 komentáre:

 1. Miluji thrillery a některé autory jsem nečetla ani já. Olsena mám doma celého, ale ještě jsem se k němu nedostala. Rozhodně ale nebude špatný, tedy doufám :D Bjork není vůbec špatný, ale není pro každého no :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bjork je u mňa spisovateľ štýlu "chcem si ťa prečítať, no zároveň nechcem, lebo sa bojím, že nebudeš taký dobrý"... uvidíme však časom, či sa do nejakej jeho knihy nakoniec pustím :)

   Odstrániť
 2. Musím se přiznat, že pár jmen ze seznamu jsem nepoznala a připadala si pak jako kulturní barbar :D
  Thrillery a severské detektivky mě tak nějak celkově míjí, no. (Ale s tím Greenem to mám podobný.)

  OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.