Aký by mal byť dobrý novinár?

apríla 09, 2020

Žijeme v dobe, kedy informácie tvoria podstatnú časť nášho života. Noviny, internet, televízia... Informácie sa k nám dostávajú rôznymi spôsobmi, a preto možno povedať, že v celej histórii ľudstva nemal človek taký prístup k informáciám, ako je tomu dnes. Vďačíme za to novinárom, ktorých úlohou je dennodenne nás informovať o všetkom, čo sa udialo nielen u nás, ale aj vo svete. To však neznamená, že každá z týchto informácii je pravdivá či dôležitá a že každý jeden novinár je tak automaticky považovaný za dobrého. Aký by teda mal byť dobrý novinár?

Osobne si myslím, že každý novinár môže byť dobrý, no do veľkej miery to závisí od toho, ako sa k svojej práci postaví. Dobrý novinár by sa podľa môjho názoru mal venovať témam, o ktorých vie, že budú ľudí zaujímať. Mal by tieto témy rozoberať do hĺbky, poukazovať na ich klady a zápory, no zároveň by mal v čitateľoch vyvolať rôzne otázky, nad ktorými by sa následne mali zamyslieť.

Ak sa chce novinár stať dobrým novinárom, nemal by čitateľov zabávať balastom. Alebo aspoň nie nad prípustnú mieru. V súčasnosti sa väčšina novinových článkov venuje práve takýmto témam, vďaka čomu tak čitatelia majú častokrát problém dostať sa k podstatným informáciám. Namiesto toho, aby novinári viac upriamili pozornosť na dôležitejšie témy, radšej riešia to, kto koľko kíl pribral, kto sa s kým rozviedol, či kto si našiel akého milenca. Je viac než samozrejmé, že aj tieto témy tvoria podstatnú časť novinárskej práce, je však nutné zamyslieť sa nad tým, kam tento svet vďaka tomu speje.

Dobrý novinár by mal mať nielen výbornú gramatiku, perfektnú slovnú zásobu a skvelé vyjadrovacie schopnosti, taktiež by mal svojou prácou zanechať akýsi odkaz. Odkaz, vďaka ktorému jeho práca nezostane nepovšimnutá a vďaka ktorej si ho ľudia zapamätajú. V dnešnej dobe pracuje na Slovensku mnoho novinárov, avšak počet tých, ktorých poznám, viem znázorniť na prstoch jednej ruky. Okrem toho by mal novinár taktiež pracovať s informáciami, ktoré sú overené a nemal by šíriť rôzne konšpiračné teórie či hoaxy.

Ak to tak zhrniem, byť dobrým novinárom nie je ľahké, avšak o to viac je potom práca daného novinára ocenená. Dobrý novinár – to nie je len osoba, ktorá vie písať články. Je to osoba, ktorá svojou prácou zaujme čitateľov a prinúti ich zamyslieť sa nad rôznymi vecami. A aký je podľa vás dobrý novinár?

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.