Recenzia: Zákulisie samovydávania - Michaela Zamari

marca 14, 2020

AUTOR: Michaela Zamari
NÁZOV: Zákulisie samovydávania
VYDAVATEĽSTVO: vydané na náklady autorky
ROK VYDANIA: 2020
POČET STRÁN: 240

Túžili ste niekedy po vydaní vlastnej knihy? Ak áno, ponúkam vám náhľad do zákulisia samovydávania. Bez prikrášlenia, úprimne a priamo. Táto kniha obsahuje viac ako 90 % môjho „know-how” a pomôže vám zorientovať sa v džungli samovydávania.
Nájdete v nej aj odpovede na otázky, ktoré som ja nemala komu položiť, keď som sa rozhodla vydať si prvú knihu na vlastné náklady. Nenašla som totiž nikoho, kto by sa už predo mnou vybral s tými istými podmienkami rovnakým smerom.
Kniha priateľským jazykom mapuje, čo som sa naučila za vyše dva roky intenzívnej práce, keď som stihla popri zamestnaní vydať za 14 mesiacov 4 knihy.
A teraz vás pozývam do zákulisia. Idete?
Ďalej obsahuje opis celého procesu, ako sa môže obyčajný smrteľník bez vydavateľstva dopracovať od hotového rukopisu k tlačenej knihe. Spomínam v nej všetky plusy vydávania kníh na vlastné náklady, ale aj mínusy, nech si sami zvážite, či ste ochotní obetovať svojmu snu všetok čas, energiu a potrebné financie.
Či už ste autor, alebo iba vášnivý knihomoľ, táto jednohubka je určená aj vám.


Ak máte radi slovenské romány s miernou dávkou erotiky, určite ste sa zaznamenali aj tvorbu úspešnej spisovateľky Michaely Zamari. Michaela Zamari debutovala románom Šéf môjho šéfa, ktorý jej vyšiel vo vydavateľstve Moderné romány a po úspechu debutu autorka vydala pokračovanie tohto románu, tentokrát však už na vlastné náklady. Knihu Šéfom môjmu šéfovi tak možno považovať za míľnik, kedy sa autorka vydala na samovydavateľskú cestu, v ktorej do dnešného dňa pokračuje. Posledný džentlmen, Rozhodnutie či Osud nevyjednáva. Toto sú názvy kníh, ktoré si autorka vydala pod vlastným menom a vďaka ktorým uzrela svetlo sveta kniha, ktorej recenziu si v tomto článku budete môcť prečítať.
Zamari počas svojej krátkej, no o to viac plodnej, spisovateľskej kariéry dostala už množstvo otázok týkajúcich sa samovydávania. Autorka už vo svojom diele Posledný džentlmen zachádza do vydavateľských vôd, avšak tam sa autorka zameriava na to, čím všetkým si musela prejsť, kým sa rozhodlo vydavateľstvo vydať jej prvú knihu. Už v recenzii na samotnú knihu som spomínal, že sa autorka v príbehu zameriava viac na romantiku a že mi v príbehu chýbalo viac to knižné zákulisie. O to viac ma teda potešilo, že sa autorka na naliehanie čitateľov rozhodla napísať knihu, ktorá sa bude venovať len a len vydávaniu kníh. A už na úvod si dovolím tvrdiť, že toto je jediná kniha svojho druhu na našom knižnom trhu.

Ak ste niekedy túžili nad vydaním vlastnej knihy, tak teraz je ten správny čas. Michaela Zamari, autorka obľúbenej „Šéfovskej“ série, prichádza na trh s knihou, v ktorej vám detailne popíše celý proces vydania knihy – od jej napísania, korektúr, zalomenia textu a tvorby obálky, až po jej distribúciu do kníhkupectiev a jej propagácie. Autorka v knihe ponúka odpovede na otázky, ktoré ona ako začínajúca samovydavateľka nemala komu položiť. Či už ste začínajúcim autorom, ktorý si túži vydať knihu, alebo len čitateľom, ktorého zaujíma vydavateľské prostredie, táto kniha je určená práve pre vás.

Michaela Zamari je spisovateľka, ktorej tvorbu som si veľmi obľúbil. Táto autorka je dôkazom toho, že jej každá nová vydaná kniha je čoraz lepšia a lepšia. Ak si porovnám jej debutový román Šéf môjho šéfa s jej momentálne najnovším románom Osud nevyjednáva, ktorý je zhodou okolností aj tretím dielom z tejto série, vidieť tam neuveriteľný vývojový proces. Autorka vymenila strohé popisy za tie obšírne, ktoré následne doplnila bohatou slovnou zásobou, vďaka čomu máte popri čítaní jej kníh naozaj dobrý pocit. Aj vďaka tomu ju v súčasnosti možno považovať za autorku, ktorá má na knižnom trhu svoje špecifické miesto. Miesto, ktoré jej žiadny iný autor nevezme.

Boli to práve čitatelia a začínajúci autori, ktorí jej vnukli nápad napísať túto knihu. Vďaka tomu tak svetlo sveta uzrela kniha, ktorá je vhodná pre obe skupiny ľudí. Jednak pre tých, ktorí sa chcú venovať písaniu kníh, poprípade už majú knihu napísanú, ale chcú ju vydať a pre tých, ktorí radi čítajú knihy a veľmi ich zaujíma celý proces ich vzniku. Nemusíte byť nejakým expertom v oblasti kníh, aby ste tejto knihe porozumeli. Práve naopak. Michaela Zamari napísala knihu, v ktorej jednoduchým spôsobom vysvetľuje samotný proces vydávania kníh, vďaka čomu jej porozumie aj úplný laik. Kniha sa tak veľmi dobre číta, a preto sa vám môže stať (podobne ako mne), že ju prečítate na jedno posedenie.

Toto je kniha, v ktorej autorka búra množstvo mýtov ohľadom samovydávania kníh. Ukazuje pravú tvár samovydávania, poukazuje na jeho výhody a nevýhody, ktoré následne porovnáva aj s výhodami a nevýhodami vydávania kníh skrz vydavateľstvo. Vďaka tomu si tak čitateľ vie veľmi rýchlo porovnať samovydavateľskú činnosť s vydavateľstvom, čo mu môže pomôcť pri rozhodovaní sa, ako dostať svoj rukopis na pulty kníhkupectiev. Okrem toho, že nás autorka v knihe oboznamuje s kompletným vydavateľským procesom, k jednotlivým častiam uvádza aj konkrétne príklady, vďaka čomu má tak čitateľ omnoho lepšiu predstavu o tvorbe obálky, či taktiež aj o samotnej propagácii kníh. Aj preto tak čitateľ postupne zisťuje, že nie všetko je tak jednoduché, ako sa zdá a nie všetko prebieha tak, ako si môže myslieť.

Čo je výborným prínosom pre čitateľov, je to, že autorka v knihe nehovorí o samovydaní len z vlastných skúseností, ale taktiež dáva priestor aj iným autorom-samovydavateľom, ktorí vám v knihe prezradia to, prečo sa vydali na samovydavateľskú dráhu, no zároveň vám ponúknu rôzne tipy a triky, ktoré by sa vám mohli zísť.

Ako to už pri autorke býva, aj táto kniha je napísaná veľmi príjemným a zrozumiteľným štýlom. Jednotlivé časti procesu samovydania pochopíte hneď na prvé prečítanie, a preto sa nemusíte obávať toho, že vám podstatné detaily uniknú.

Zákulisie samovydávania je akousi povinnou „Bibliou“ každého začínajúceho autora-samovydavateľa, ale aj čitateľov, ktorí sa o túto tému zaujímajú. Na mojom blogu vyšlo u niekoľko rozhovorov s ľuďmi, ktorí pracujú vo vydavateľstve, avšak ani v jednom z týchto rozhovor nedostanete tak detailne popísaný proces vydania knihy, ako ponúka táto kniha (čo je celkom pochopiteľné, pretože by rozhovor bol inak veľmi dlhý). Knihu hodnotím 5/5 a vrelo ju odporúčam každému.
Za poskytnutie knihy ďakujem samotnej autorke.

Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.