Recenzia: Keď zhasnú svetlá - Mary Kubica

marca 16, 2020

AUTOR: Mary Kubica
NÁZOV: Keď zhasnú svetlá (When the Lights Go Out)
VYDAVATEĽSTVO: Slovenský spisovateľ (Park Row Books)
ROK VYDANIA: 2020 (2018)
POČET STRÁN: 280
PREKLAD: Alexandra Ruppeldtová

Jessie Sloanová je unavená. Po smrti svojej matky celé noci nespí. Tabletky nezaberajú, jediný raz, čo vďaka nim zaspala, zmeškala mamine posledné chvíle... Zopár prebdetých nocí čoskoro prerastie do ťažkej insomnie, ktorá si postupne vyberá svoju daň: krvou podliate oči, zábudlivosť, záchvaty smiechu a čo je oveľa horšie, Jessie začína vidieť veci, ktoré neexistujú. Jedna vec je však až príliš skutočná - podľa sociálky Jessie Sloanová nejestvuje. Je to iba nejaká administratívna chyba, alebo sa deje niečo oveľa zlovestnejšie? Podarí sa Jessie prísť na to, kto v skutočnosti je, kým nebude neskoro?


Trilery sú žáner, ktorý sa na Slovensku teší veľkej obľube už nejaký ten čas. Mary Kubica je jednou z predstaviteliek trilerového žánru, ktorej kniha Dobré dievča sa na pulty slovenských kníhkupectiev dostala minulý rok. Mary Kubica je americká spisovateľka, ktorá sa nielen na Slovensku, ale aj vo svete teší veľkej obľube. Na konte má hneď niekoľko kníh, ktoré sú preložené do desiatok jazykov, medzi ktoré patrí už aj slovenčina. Jej knihy sú označované za bestsellery a podobne je tomu tak aj u nás. Tento rok si čitatelia môžu od autorky prečítať ďalší trilerový počin, a to knihu Keď zhasnú svetlá.
Musím sa priznať, že Keď zhasnú svetlá je môj prvý kontakt s autorkinou tvorbou. Dovtedy som od Kubice nič nečítal, aj keď musím uznať, že jej kniha Dobré dievča ma lákala už dlhšiu dobu. Každopádne, osud to zariadil tak, že sa mi do rúk dostala práve táto kniha, ktorú si od zajtrajška budete môcť v tlačenej podobe zakúpiť v kníhkupectvách. A poviem vám rovno, je sa na čo tešiť.

Triler Keď zhasnú svetlá sleduje Jessie – ženu, ktorá od smrti svojej matky nedokáže zaspať. Hlavná postava nespí celé noci a dokonca jej nepomáhajú ani tabletky na spanie. Zaúčinkovali však jediný raz, vďaka čomu zmeškala mamine posledné chvíle pred smrťou. Jej nespavosť postupom času prechádza do insomnie, ktorá si začne vyberať svoju daň. Nielen, že Jessie na to doplatí svojím vzhľadom, do veľkej miery začne trpieť aj jej psychika. Zábudlivosť, nepochopiteľné záchvaty smiechu, či dokonca schopnosť vidieť veci, ktoré neexistujú. Avšak je tu čosi, čomu Jessie nerozumie. Podľa sociálky vraj zomrela ako trojročná. Je to administratívna chyba, alebo sa deje čosi, čomu Jessie až tak dobre nechápe? Je to len žart, alebo skutočnosť? Ak chce Jessie zistiť pravdu, bude musieť na to prísť skôr, než bude neskoro.

Keď zhasnú svetlá je kniha, ktorá si vás získa už svojím zaujímavým prológom. Autorka v ňom vytvára napätie, vďaka čomu vyvoláva v čitateľovi záujem pokračovať v príbehu ďalej a zistiť tak, ako sa bude ďalej vyvíjať. Kubica už od prvých strán vytvára v príbehu pochmúrnu atmosféru, vďaka čomu vyvoláva v čitateľovi širokú škálu emócii. Autorka už od prvých kapitol usilovne pracuje s napätím, ktorého je spočiatku neúrekom, ale v momente, keď sa autorka vracia do minulosti, príbeh prebieha viac pozvoľna. To však netrvá dlho. Kubica následne znova pracuje s napätím, ktoré ku koncu knihy graduje čoraz viac, a preto má kniha svižný dej a veľmi dobre sa číta.

Toto je triler, v ktorom sa autorka venuje množstvu tém. Materinská láska, túžba po dieťati, manželstvo či posadnutosť. Je to však len zlomok z tém, ktoré sú obsiahnuté v tejto knihe a ktoré dotvárajú príbeh a pridávajú mu na reálnosti. Keď zhasnú svetlá je kniha, pri ktorej čítaní budete mať pocit, že je veľmi ľahko predvídateľná. Ja osobne som pri čítaní bol vždy v príbehu o nejakých 20 strán napred. Vždy som vedel, akým smerom sa bude príbeh uberať, vedel som odpovede na všetky otázky, ktoré si hlavná postava pokladala, no musím vám povedať, že nech máte v príbehu akýkoľvek prehľad, to, ako skončí kniha, neuhádnete nikdy. Mary Kubica vymyslela príbehu taký koniec, ktorý je naozaj zaujímavý a s ktorým som sa ja osobne ešte v žiadnej knihe nestretol. Doslova vám vyrazí dych, no zároveň si poviete, aký jednoduchý koniec to je.

Jedná sa o knihu, ktorá, hoci je triler, je napísaná jednoducho. Autorkin pútavý štýl písania príbehu si vás získa už na prvých stranách a bude si vás držať až po tie posledné. Autorkina slovná zásoba je naozaj pestrá, a preto kniha ponúka plnohodnotný čitateľský zážitok. Kubica v knihe využíva jednoduché dialógy s obsiahlejšími popismi, čo je výborný balans, vďaka ktorému sa kniha veľmi dobre a rýchlo číta.

Ak sa pozrieme na postavy, možno povedať, že sú vykreslené veľmi dobre. Mary Kubica vdýchla svojim postavám život, a preto popri čítaní knihy máte pocit, ako keby skutočne existovali. Či už to bola Jessie, Eden alebo jej manžel Aaron.

Kubicina nová kniha je dôkazom toho, že aj napriek presýtenosti trhu trilermi možno vždy naraziť na triler, ktorý je naozaj kvalitný. Autorka v knihe ponúkla čitateľom príbeh, ktorý nepôsobí otrepane a ktorý si vás získa už od samotného začiatku. Kubica v príbehu výborne pracuje s napätím, vďaka čomu čitateľovi ponúka napínavý príbeh, ktorý je doplnený o kvalitne vykreslené postavy. Knihu hodnotím 5/5 a už teraz sa teším na moment, keď sa mi do rúk dostane autorkina ďalšia kniha.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem

Slovensky spisovatel

Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.