Recenzia: Cudzinec z papiera - Ivica Ďuricová

marca 30, 2020

AUTOR: Ivica Ďuricová
NÁZOV: Cudzinec z papiera
VYDAVATEĽSTVO: Adlervia Press
ROK VYDANIA: 2019
POČET STRÁN: 228

V jej byte žije muž, ktorého nikdy nestretla.
Úspešná finančníčka Liana sa po získaní lukratívnej ponuky rozhodne odísť do hlavného mesta a prenajať svoj byt na niekoľko dní v týždni podnájomníkovi. Keď sa ona po celom týždni vracia domov, on z bytu na víkend odchádza. Žijú na jednom mieste, ale nikdy sa nestretnú.
Keď však on poruší jedno z dohodnutých pravidiel, Liana mu napíše nahnevaný odkaz. Cudzí spolubývajúci jej odpíše. Farebné stickery sa po pár týždňoch zmenia na dlhé osobné listy a dvaja neznámi si začnú byť bližší, než by sa im obom páčilo. Prečo ich to cez listy k sebe tak ťahá? A aké tajomstvá skrýva ich minulosť?
Keď po roku príde čas odovzdať si kľúče, budú sa musieť konečne pozrieť jeden druhému do tváre a nájsť odpoveď na dôležitú otázku. Dá sa zamilovať do niekoho, koho ste nikdy nestretli? Alebo je to celé úplne inak?

Spomínal som to vo svojich recenziách už niekoľkokrát, no nedá mi to nespomenúť to znova. Osobne mám veľmi rád tvorbu slovenských spisovateľov, ktorej sa na svojom blogu zväčša aj venujem. O to radšej mám však momenty, keď narazím na tvorbu nových, alebo aspoň pre mňa do tej doby neznámych, spisovateľov. Jednou z nich je aj Ivica Ďuricová, ktorá má na konte už niekoľko kníh – zopár s tematikou podnikania a dve beletrie. Úprimne, veľmi ma potešilo, keď ma Ivica oslovila s ponukou na spoluprácu, pretože jej knihu Cudzinec z papiera som na Instagrame registroval už dlhšiu dobu, podobne ako aj množstvo pozitívnych reakcií na toto dielo.
Aby som vás uviedol do obrazu, Cudzinec z papiera je kniha, ktorú autorka prvotne zverejnila na platforme Wattpad, avšak vďaka veľkému úspechu sa dočkala aj tlačenej podoby. Je to kniha, po ktorej som siahol s veľkými očakávaniami a musím povedať, že kniha sa mi páčila. Nielen z hľadiska príbehu, ale aj z hľadiska spracovania.

Hlavnou hrdinkou Cudzinca z papiera je finančníčka Liana, ktorá po získaní pracovnej ponuky odchádza do Bratislavy. Svojho pôvodného bytu sa však nechce vzdať, a preto ho na niekoľko dní v týždni prenajíma podnájomníkovi. Hoci obaja žijú na tom istom mieste, nikdy sa však nestretnú. Čo sa však stane, keď neznámy poruší jedno z dohodnutých pravidiel? Liana sa rozhodne napísať mu nahnevaný odkaz, ktorým roztočí búrlivú debatu na rôzne témy – spočiatku na tie menej osobné, ktoré sa postupom času stanú čoraz viac osobnými. Lenže čo sa stane, keď ubehne rok a nastane čas odovzdať si kľúče? Obaja sa budú musieť pozrieť jeden druhému do očí a nájsť tak odpoveď na otázku – je ich láska naozaj taká silná, aby zostali spolu?

Cudzinec z papiera je kniha, ktorá ma príjemne prekvapila už od samotného začiatku. Autorka sa rozhodla vytvoriť príbeh, ktorý v súčasnej slovenskej literatúre nenájdete tak ľahko a ktorý si vás podmaní už od samotného počiatku. Ivica Ďuricová vytvorila knihu, ktorá má nielen nevšednú tému, ale aj spracovanie. Povedzme si úprimne, hoci situácia, kedy nájomník nevie o svojom podnájomníkovi dokopy nič, znie naozaj nereálne, autorke sa to podarilo podať tak, že sa pri čítaní knihy na touto vecou absolútne nezaoberáte a príde vám úplne prirodzená.
Jedná sa o knihu, ktorá žánrovo sedí do young adult, avšak povedal by som, že je to skôr akási multižánrová kniha. Áno, nemožno knihe uprieť to, že je to romantický príbeh dvoch ľudí, sú tu však aj témy, ktoré dodávajú príbehu iný rozmer. Autorka v knihe rozoberá nielen témy ako knihy, filmy či seriály (ktorými by ste sa mali inšpirovať, pretože sú naozaj zaujímavé), ale taktiež v príbehu zachádza aj do psychologických vôd. Je to kniha, v ktorej autorka nepoukazuje len na pekné veci, ale taktiež ukazuje čitateľovi, že život nie je len o pekných veciach, ale že častokrát je život plný aj smútku, bolesti či sklamania.

Samotný príbeh knihy je veľmi svižný. Tým, že autorka strieda momenty zo života postáv s ich spoločnou komunikáciou, dej knihy prebieha veľmi rýchlo a pri čítaní knihy sa nebudete nudiť. Autorka nás v deji vo forme listov zavedie na rôzne zákutia Bratislavy a Trenčína, a preto vám s určitosťou môžem povedať, že dej nebude prebiehať len v byte hlavnej postavy (aspoň svojím spôsobom).

Toto je presne ten typ knihy, ktorá je napísaná veľmi jednoducho, no zároveň nesmierne pútavo. Autorkin štýl rozprávania príbehu si vás opantá už od prvých strán a bude si vás držať až po tie posledné. Ďuricová v knihe častokrát využíva aj cudzie výrazy, ktoré knihu oživujú a kniha tak vďaka nim pôsobí modernejšie.

Čo sa týka postáv, tie boli vykreslené veľmi dobre. Prostredníctvom autorkiných opisov postavy pôsobia reálne, a preto popri čítaní knihy nebudete mať pocit, aby pôsobili umelo či nereálne. Mňa osobe v príbehu zaujali obe postavy, jednak Liana a jednak aj Cudzinec (ktorého identitu som odhalil naozaj rýchlo, avšak ani to nepokazilo môj celkový dojem z knihy), ale taktiež aj postavy ako Nina či Kristián.

Ako som už spomínal vyššie, táto kniha nie je zaujímavá len z hľadiska príbehu, ale aj spracovania. Autorka si dala naozaj záležať na vzhľade knihy a tým nemám na mysli len obálku knihy, ale aj vnútorné zalomenie textu. Jednak je v knihe pekne vidieť rozdiel medzi listami, ktoré písal Cudzinec a ktoré písala Liana, taktiež však čitateľ má možnosť rozoznať, ktorý text je zasa napísaný na stickeroch. Kniha tak pôsobí pekne jednak zvonka, ale aj zvnútra.

Ak máte radi romány vhodné na oddychové čítanie, Cudzinec z papiera je tou správnou voľbou. Autorka prišla na trh s niečím, čo tu ešte nebolo, a preto sa z knihy stal trhák. Ivica Ďuricová ponúka výborne napísaný príbeh, v ktorom vystupujú zaujímavé postavy. A aby toho nebolo málo, kniha je taktiež výborne graficky spracovaná. Cudzinca z papiera hodnotím 5/5 a už teraz sa neviem dočkať momentu, keď sa pustím do autorkinej ďalšej knihy. 
Za poskytnutie knihy ďakujem samotnej autorke.

Knihu si môžete zakúpiť kliknutím TU.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.