Ach, moje oči! alebo 10 najhorších knižných obálok, ktoré možno nájsť na slovenskom knižnom trhu

marca 15, 2020

21. storočie. Človek by si bol povedal, že žijeme v dobe, kedy sú pekné knižné obálky už akousi samozrejmosťou. Veď hovorí sa, že pekná obálka je to, čo predáva knihu. Tieto knihy sú však dôkazom toho, ako veľmi som sa mýlil. Už len pri pohľade na ne mi zostáva záhadou to, ako je možné, že väčšina z nich je vypredaná, alebo sa dokonca stala aj bestsellerom. Každopádne, obsah knihy je jedna vec a jej vonkajšok zasa čosi úplne iné. Odhliadnuc od príbehu, v tomto článku sa pozrieme na desať obálok, pri ktorých je ťažko uveriteľné, že boli vytvorené grafikmi.10. Plakať som si zakázala 


Zatiaľ čo hlavná protagonistka knihy si zakázala plakať, mne pri pohľade na túto obálku nezostáva nič iné, ako skutočne zo seba vypustiť vodopád sĺz. Nielen, že samotná obálka knihy je jedno veľké klišé, taktiež absolútne nevystihuje to, o čom je samotný príbeh. Úprimne, táto fotka sa maximálne hodí ako plagát pozývajúci vás na silvestrovskú oslavu, alebo ako plagát na ďalšiu nepodarenú Evitovku, ktorá sa dočkala filmového spracovania. Proste nie!

9. Láska po arabsky 


Prosím pekne, naozaj bola táto obálka robená grafikom? Pretože ja osobne mám pocit, ako keby ju robil študent, ktorý grafiku ešte len študuje. Aj keď vlastne... Naozaj pochybujem o tom, aby hoci aj začínajúci študent vytvoril niečo tak otrasné, ako je toto. Prvá fotka nájdená vo fotobanke, ktorá bola capnutá na obálku knihy a aby sa nepovedalo, že fotky budú úplne rovnaké, tak sa ešte grafik vyhral s kontrastom a to do takej miery, až mi pri pohľade na ňu krvácajú oči. A o fonte ani nevravím. Áno, možno sa tento font hodí na obálky kníh s arabskou tematikou, avšak táto obálka je výnimkou. Jedno veľké nie!

8. Koniec arabskej lásky


Pri arabskej téme ešte zostaneme. Koniec arabskej lásky a ja zároveň dúfam, že aj koniec tejto arabsko-obálkovej tragédie. Nielen, že sa tu opakuje rovnaký scenár ako pri predchádzajúcej knihe, ja osobne už začínam mať pocit, že tých zlých grafikov je na Slovensku viac, ako tých dobrých. Alebo je táto obálka dôkazom zmeneného slovosledu výroku aká práca, taká pláca? Aká pláca, taká práca.

7. Od Tatier k Dubaju


Dobre, mýlil som sa. Od Tatier k Dubaju a od jedného obálkového extrému k druhému. Ako keby už nestačil samotný názov, ktorý sa veľmi nenápadne podobá na istú pesničku, knihu zabíja ešte aj nepodarená obálka. Nielen, že už výber fotky bol priam tragický, celé to zaklincoval font, ktorého je na obálke snáď milión druhov. Jednak pri slovách "od Tatier", ktorý je ešte dokonca trojfarebný, aby zvýraznil, že Tatry sú naozaj slovenské, ale taktiež aj pri mene autorky či slovách "k Dubaju". Všade iný font! Sľubujem však, že toto už je posledná kniha s Arabmi, pretože ak by som mal pokračovať ďalej, tak by to bol výlučne arabský rebríček.

6. Túto noc nezaspím


Dovolím si súhlasiť s názvom knihy. Áno, po zhliadnutí tejto obálky túto noc skutočne nezaspím. Musím povedať, že Motýľ posledné roky robí naozaj krásne obálky, ale to, čo bolo dovtedy... Nemám slov. Príkladom toho je aj kniha Túto noc nezaspím, ktorá vyzerá, ako keby to bola kniha vydaná kdesi v roku 2005. Čo je však smutnejšie, kniha vyšla pred štyrmi rokmi. Ako keby nestačilo, že obálka knihy vyzerá byť nafotená na mobile, najviac ju však zabíja to, že zo strany grafika tam nebola žiadna ďalšia snaha o úpravu fotky. Úprimne, obálka vyzerá, ako keby bola robená v Skicári.

5. Láska cez telefón


Ďalší dôkaz toho, ako ďaleko je schopné vydavateľstvo zájsť, aby predalo knihu. Zadoček sem, iPhonik tam... Presne takto sa rodia bestsellery. Nie nadarmo sa aj samotné vydavateľstvo volá Bestseler. V tomto prípade ma však zaujíma, kto by dobrovoľne siahol po knihe s takouto obálkou. 

4. Odsúdená pre život


Takto to dopadne, keď sa vydavateľstvo snaží vytvoriť obálku, ktorá sa bude podobať na legendárne Evitovky. A ako inak, znova za tým stojí vydavateľstvo Bestseler, ktoré, ako sme mali možnosť vidieť, evidentne vie ako vyprodukovať knižný bestseller. Túto obálku by som mohol charakterizovať slovami - pastva pre oči.

3. Tri oriešky pre spisovateľku


V tomto prípade skôr tri oriešky pre otrasného grafika. Povedzme si úprimne, obal tejto knihy nie je žiadna sláva, aj keď nutno uznať, že nápad to nemusel byť až taký zlý, ak by si grafik dal na obálke záležať. Zas a znova, obálka je z produkcie vydavateľstva Bestseler a mňa by zaujímalo, ako môže vydavateľstvo dopustiť, aby sa kniha s takouto obálkou dostala na knižný trh. 

2. Bodyguardka


A do štvorice, znova kniha z môjho pravdepodobne najobľúbenejšieho vydavateľstva Bestseler (dúfam, že tam cítite tú iróniu). Obálka, ktorá by pokojne mohla tvoriť plagát, za ktorý by sa nehanbil ani film Policajná akadémia. Sexi policajtka v obtiahnutej "uniforme" s hlbokým výstrihom viac než predpovedá, že kniha bude určite trhák. Opak je však pravdou. S touto knihou som sa prvýkrát dostal do kontaktu práve pri písaní tohto článku. Náhoda? Nemyslím si.

1. Gorily v podsvetí


Myslím si, že k tejto obálke sa vyjadrovať netreba a že hovorí sama za seba. HRÔZA!
A s akými najhoršími knižnými obálkami ste sa stretli vy?

4 komentáre:

 1. Celkovo obálky s fotkami sú niečo strašné... niekedy ako keby tam v skicári capli prvú fotku z Googlu a tam to končí :'D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak... Sú však aj nejaké výnimky, no tých je, bohužiaľ, naozaj málo. :(

   Odstrániť
 2. Tak to je hodně špatné :D:D Knihy, kde jsou vyfoceni například polonazí muži a obličeje lidí, vlastně celkově fotky lidí většinou vážně nečtu :D Už ty obálky jsou hrozné kýčovité :D:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. toto je tiež kategória sama o sebe... možno sa v najbližšom článku zameriam práve na ňu :)

   Odstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.