20 zaujímavostí o knihách, ktoré ste možno nevedeli

marca 21, 2020


Knihy, knihy a knihy. Tvoria podstatnú časť života knihomoľov, no vedeli ste, ktorá kniha je najstaršia, najčítanejšia alebo ktorá kniha zachránila ľudský život? Úprimne, niektoré zaujímavosti ma naozaj zaskočili v pozitívnom zmysle, iné zasa v tom opačnom. V tomto článku sa dozviete 20 zaujímavostí o knihách, ktoré ste možno ani vy nevedeli.

1. Indovia a knihy

Svetový rekord v počte hodín, ktorý strávia s knihou, držia práve Indovia. Ich priemerný čas strávený čítaním je 10,7 hodín za týždeň. 

2. Tri najčítanejšie knihy na svete

Biblia, Citáty Mao Ce - Tunga a Harry Potter. Myslím si, že viac k tomu netreba nič hovoriť. 

3. Prvá kniha napísaná na písacom stroji

Jedná sa o detskú knihu, ktorá bola publikovaná v roku 1876 a nesie názov Dobrodružstvá Toma Sawyera, ktorej autorom je Mark Twain.

4. Kniha viazaná v ľudskej koži?

Áno, vidíte dobre. Môžete ju nájsť v univerzitnej knižnici na Harvarde pod názvom Des destineés de l’ame. Jej autorom je francúzsky spisovateľ Arsen Houssaye, ktorý ju vydal v 80-tych rokoch 19. storočia. Na jej viazanie bola použitá koža duševne chorej ženy, ktorá zomrela na mozgovocievnú chorobu.

5. Najplodnejší autor na svete

(zdroj: Wikipédia)

Je ňou anglická spisovateľka Dame Barbara Cartlandová, ktorá má na konte 723 kníh. Jeden zo svojich románov napísala za 18 dní, pričom priemerne jej každý rok vyšlo okolo 20 kníh. V čase, keď táto slávna spisovateľka zomrela, mala neuveriteľných 98 rokov.

6. Najstaršie kníhkupectvo na svete

(zdroj: tripadvisor)

Nachádza sa v Portugalsku v hlavnom meste Lisabon a nesie názov Bertrand. Vzniklo v roku 1732 a ešte aj v súčasnosti si v ňom môžete zakúpiť knihy. Pod týmto menom vzniklo v Portugalsku ešte niekoľko pobočiek tohto kníhkupectva.

7. Ako Agatha Christie zachránila ľudský život

Bolo to práve knihou Plavý kôň, ktorú, zhodou okolností, taktiež vlastním. Autorka v nej detailne popísala otravu táliom, ktorý následne zachránil ľudský život. V roku 1977 isté londýnske dievča trpelo chorobou, ktorú lekári nedokázali diagnostikovať, až jedného dňa zdravotná sestra, ktorá mala v obľube knihy Agathy Christie, si uvedomila, že pacientkine symptómy sa zhodujú s tými v knihe Plavý kôň. A voilá, nakoniec jej lekári vďaka tomuto zachránili život.

8. Čítanie predlžuje život

Myslím si, že je to zaujímavosť, ktorú väčšina z vás pozná. Je vedecky dokázané, že ak každý deň prečítate aspoň zopár strán, tak vám to môže výrazne predĺžiť život. Čítanie nielen znižuje stres, taktiež znižuje krvný tlak a zlepšuje pamäť, vďaka čomu je menšia šanca, že dostanete napríklad Alzheimerovu chorobu.

9. Tsundoku

Japonské slovo, ktoré pomenúva ľudí, ktorí si nakúpia knihy, avšak nikdy ich neprečítajú. Priznajte sa, koľkých z vás definuje toto slovo? 

10. Bibliosmia

Ďalšie neznáme slovo, ktoré vystihuje mnohých knihomoľov. Bibliosmia = akt čuchania kníh.

11. Abibliofóbia

Určite toto slovo vystihuje aj niekoho z vás, najmä asi vtedy, ak čítate knihu, pri ktorej nechcete, aby skončila. Abibliofóbia je, prosím pekne, strach z dočítania knihy.

12. Najmenšia kniha na svete

(zdroj: andreasheidt.de)

Môžete ju dokonca vlastniť aj vy. Stačí, ak navštívite Guttenbregovo múzeum, kde sa dá zakúpiť ako suvenír. Má 7 milimetrov štvorcových a jej názov v preklade znie - Najmenšia kniha sveta.

13. Najväčšia kniha na svete

(zdroj: BooKowski)

Volá sa Tento prorok Mohamed a vznikla v Dubaji. Má 429 strán, váži 1500 kg a jej rozmery sú 5 m x 8,06 m. Je zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov. 

14. Prvá audiokniha na svete

Za vznikom prvej audioknihy stojí Thomas Alva Edison, ktorý ako prvý zvukový záznam na svete nahral rozprávku Mary Had a Little Lamb.

15. Najdlhšia veta na svete

Obsahuje 823 slov a nájdete ju v diele Bedári od Victora Huga.

16. Najstaršia kniha na svete

Bola nájdená v Bulharsku a je celá zo zlata. Má okolo 3000 rokov, šesť strán a nájdete v nej obrázky bojovníkov, morských panien a koňov.

17. Pôvod slova nerd

Určite väčšina z vás pozná slovo nerd. Slovo prevzaté z anglického jazyka označujúce nadpriemerne inteligentného človeka. Hoci toto slovo pôsobí dosť moderne, prvýkrát bolo použité už v roku 1950 v knihe If I ran the ZOO, ktorú napísal Dr. Seuss.

18. Najdrahšia kniha na svete

(zdroj: Wikimedia)

Stála 30 miliónov eur a volá sa Leicesterský kódex. Vydražená bola v roku 1994 Billom Gatesom.

19. Najdrahší komiks na svete

(zdroj: comicbox)

Jedná sa o prvé číslo komiksu z roku 1938, v ktorom sa objavil prvý superhrdina - Superman. Komiks bol vydražený v roku 2001 za 278 tisíc eur a zopár "drobných".

20. Najpredávanejšia spisovateľka v histórii 

(zdroj: Dailito)

A zároveň aj moja najobľúbenejšia autorka detektívnych príbehov - Agatha Christie. Autorka pod svojím menom napísala zhruba 86 kníh, z ktorých sa do dnešného dňa predalo viac ako 2 miliardy kusov.
Ktoré zaujímavosti vás najviac zaujali?

2 komentáre:

  1. Velmi zajímavý článek :) Že je Harry Potter a Bible nejčtenější knihou mě vážně nepřekvapuje :D

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.