Recenzia: V pasti lží (audiokniha) - B. A. Paris

októbra 02, 2020

AUTOR: B. A. Paris
NÁZOV: V pasti lží (The Break Down)
VYDAVATEĽSTVO: Motto
DĹŽKA AUDIOKNIHY: 8 hodín 47 minút
INTERPRET: Eva Novotná

Cass si konečně dala svůj život do pořádku, je šťastně vdaná a pracuje jako učitelka. Jedné deštivé noci se ale na neosvětlené lesní cestě stane něco, co jí převrátí život naruby. Paralyzovaná výčitkami zapomíná, kde nechala zaparkované auto, jestli si vzala prášky nebo že si domluvila schůzku. V hlavě má jen zmatek a mrtvou ženu, kterou možná mohla zachránit. Je blázen? Nebo si s ní zahrává její mysl?

Ak obľubujete trilery, pravdepodobne ste zaznamenali britskú spisovateľku B. A. Paris, ktorá sa do celosvetového povedomia dostala už svojím debutom Za zatvorenými dverami (recenzia TU) - príbehom o manželskom páre, ktorý na prvý pohľad vyzerá byť idylický, avšak za zatvorenými dverami ukrýva nespočetne veľa tajomstiev. Autorka na úspechy debutu nadviazala ďalšou knihou, ktorá nesie názov V pasti lží (slovensky Kolaps). Podobne ako v debute, aj v prípade tejto knihy sa autorka venuje téme manželstva, avšak v tomto prípade sa jedná o okrajovú tému. V porovnaní s debutom sa autorke podarilo vytvoriť príbeh, ktorý je omnoho viac zaujímavejší, napínavejší, no zároveň aj pútavejší. Nie nadarmo vravím, že práve táto kniha je spomedzi autorkiných troch kníh to najlepšie, čo som mal možnosť si prečítať/vypočuť. 

B. A. Paris vo svojej druhej knihe rozpráva príbeh Cass – ženy, ktorá to nemala v živote ľahké, avšak konečne sa jej podarilo dať si svoj život do poriadku. Pracuje ako učiteľka a je šťastne vydatá. Čo viac si priať? 
Všetko sa však zmení v jednu noc, keď sa nepriamo stane svedkom incidentu, ktorý jej život obráti naruby. Trápia ju výčitky svedomia, zároveň však začne čoraz viac zabúdať. Kde nechala zaparkované auto? Nebolo náhodou práve tu? Nezabudla užiť lieky? 
V jej mysli sa stále zjavuje obraz ženy, ktorú videla tesne pred jej smrťou. Mohla jej pomôcť, avšak nespravila to. Stal sa z nej blázon, alebo sa niekto pohráva s jej mysľou? 

Jsem ještě natolik při vědomí, abych si uvědomovala, že i když mě prášky drží při životě, zároveň mě pohřbívají zaživa. Nebo rozhodně pohřbí moje manželství. Jak dlouho můžu čekat, že Mattew vydrží moje neustále podivnější chování? 

B. A. Paris napísala príbeh, ktorý je vystavaný na napätí už od samotného začiatku. Príbeh si tak získava čitateľovu pozornosť už v prvotnom momente, ako sa začína a drží si ju až do jeho konca. Autorka toto napätie v knihe postupne graduje, vďaka čomu má príbeh svižnejší dej, je pútavejší a plynie rýchlejšie. 
Toto je presne ten typ knihy, kde s pribúdajúcimi stranami budete strácať prehľad o tom, komu alebo čomu máte veriť. Čo z toho je realita a čo len výplody mysle hlavnej postavy? Presne túto otázku si budete klásť počas celej knihy. Už pri svojom debute autorka ukázala svoju schopnosť zavádzať čitateľa, to bol však slabý odvar. Skutočné zavádzanie prichádza až s touto knihou. A napriek tomu, že audioknihu som si vypočul už pred nejakou tou dobou, stále neviem posúdiť, čo všetko bolo v tomto príbehu skutočnosťou. 

Autorka sa v knihe venuje aj množstve rôznych tém. Medzi nimi rozoberá jednak psychické problémy hlavnej postavy, kde sa dostávame k témam ako je úzkosť, depresia, zmätenosť, no zároveň sa tu riešia aj témy, medzi ktorými je nevera, materializmus či smrť. Tieto témy výborne dokresľujú príbeh, vďaka čomu pôsobí na čitateľa omnoho reálnejšie a dôveryhodnejšie. 

Podobne ako v Parisovej debute, aj v prípade V pasti lží sa bavíme o jednoducho napísanom trileri, ktorý je vhodný na oddychové čítanie (a v prípade audioknihy detto). Autorka ukracuje čitateľa od zbytočných opisov a omnoho viac sa sústreďuje na dramatickosť deja. Dej je tak omnoho viac dynamickejší, akčnejší, no zároveň vzbudzuje v čitateľovi širokú škálu emócii. 

Ak sa pozrieme na postavy, tých v príbehu nie je veľmi veľa, ale o to lepšie sú vykreslené. Či už hovoríme o hlavnej postave príbehu Cass, alebo o jej manželovi Mattewovi. Už pri knihe Za zatvorenými dverami som chválil to, že vďaka autorkiným výborným rozprávačským schopnostiam nadobudli postavy jasné kontúry. A podobne tomu bolo aj v tejto knihe. Postavy pôsobia na čitateľa počas čítania knihy reálne, čo je v prípade týchto psychologicky založených trileroch veľmi dôležité. 

Keďže som si knihu vypočul ako audioknihu, taktiež spomeniem aj interpretáciu príbehu. Za tou stojí Eva Novotná, ktorá podľa môjho názoru odviedla kus kvalitnej práce. Jej dramatizácia textu bola výborná, vďaka čomu sa jej z veľkej časti podarilo vytvoriť ešte dôveryhodnejší príbeh, ako by tomu bolo v prípade klasickej knihy. 

Ak obľubujete trilery a ešte ste nečítali V pasti lží, niet čo riešiť. Jedná sa o výborný triler vhodný práve na sychravé jesenné počasie. B. A. Paris sa podarilo čitateľovi podať dôveryhodný príbeh o žene, ktorá sa chtiac-nechtiac stala svedkom udalosti, ktorú mohla jednoducho zvrátiť. A stačil k tomu jeden jednoduchý čin - pomôcť. Za mňa je to doposiaľ to najlepšie, čo Paris napísala a to už ani nespomínam kvalitné audio spracovanie. Audioknihu hodnotím 5/5.
Za poskytnutie audioknihy ďakujem
Audioteka
Audioknihu si môžete zakúpiť kliknutím TU

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.