Recenzia: Anatomie skandálu (audiokniha) - Sarah Vaughan

októbra 17, 2020

AUTOR: Sarah Vaughan
NÁZOV: Anatomie skandálu (Anatomy of a Scandal)
VYDAVATEĽSTVO: Audiotéka, Bookmedia
DĹŽKA AUDIOKNIHY: 12 hodín 44 minút
INTERPRET: Josef Kaluža, Alžběta Mahdalová, Pavla Gajdošíková, Magdalena Tkačíková, Sylvie Krupanská

Je možné, že ani po dvanácti letech manželství o svém partnerovi nevíte vše? 
Sophie navzdory svému privilegovanému původu dobře ví, že její život není nedotknutelný. A na vlastní kůži to pocítí, když je její pohledný, veřejně známý a milující manžel James obviněn z hrozného zločinu. Sophie sice moc dobře ví, jak snadno se může potěšení zvrhnout v tragédii, ale je si jistá, že je její muž neviný a snaží se svou rodinu ochránit. 
Kate, na druhou stranu, je právnička stojící na straně obžaloby. Přestože moc dobře ví, že u soudu vyhrává ten s pádnějšími argumenty, snaží se vždy pátrat po pravdě. A zrovna v Jamesově případě věří, že je vinen a hodlá to také dokázat. 
Kdo má pravdu? Vyhraje zase jednou svět privilegovaných a mocných nad spravedlností?

Kniha Anatomie skandálu spisovateľky Sarah Vaughan zaznamenala pred dvoma rokmi vo svete menší ošiaľ. Kniha sa stala bestsellerom a bola preložená do pätnástich jazykov sveta. Hoci samotná autorka pred touto knihou napísala hneď niekoľko kníh, až táto jej priniesla celosvetové úspechy. Pri tejto knihe to, žiaľ, aj zostalo. 
Anatomie skandálu vyšla v tlačenej podobe vo vydavateľstve Host ešte ten istý rok. Podobne ako v iných krajinách sveta, aj v Česku si kniha našla veľké množstvo čitateľov. Kniha sa častokrát vyskytovala na rôznych sociálnych sieťach, vďaka čomu som si na ňu brúsil zuby aj ja. Keď sa kniha dočkala audio spracovania, vedel som, že si ju musím vypočuť ako audioknihu. A tak som nakoniec aj spravil. Kniha sa mi veľmi páčila, napriek tomu však musím podotknúť, že samotný príbeh v sebe nesie isté nedostatky, vďaka ktorým mám z knihy tak trocha aj zmiešané pocity. 

Príbeh knihy Anatomie skandálu sleduje Jamesa – veľmi známeho a vplyvného muža, ktorý je obvinený z hrozného činu. Jeho obvinenie spôsobí v spoločnosti veľký rozruch. Ako to mohol spraviť? Muž, ktorého pozná každý? Jeho manželka Sophie však verí v to, že jej muž je nevinný a že jediné, čo chce, je ochrániť rodinu. Na strane druhej je tu však Kate – žena stojaca na strane obžaloby. Napriek tomu, že spoločnosť nemôže uveriť tomu, aby bol James schopný spáchať takýto skutok, Kate je o jeho vine viac než presvedčená. Pozná ho totiž až pridobre, a je ochotná spraviť všetko preto, aby mu vinu dokázala. Podarí sa jej to? 

Anatomie skandálu je kniha, ktorej príbeh je rozdelený do dvoch dejových línií a vyrozprávaný prostredníctvom viacerých postáv. Zatiaľ čo tá prvá sa odohráva v súčasnosti, tá druhá zasa niekoľko rokov späť. Obe dejové línie sú vedené v pochmúrnejšom štýle, vďaka čomu sa autorke podarilo vytvoriť príbeh, ktorý čitateľa zaujme už od prvých strán. Aby si však autorka udržala čitateľovu pozornosť počas celého príbehu, príbeh dopĺňa o rôzne napínavé situácie, ktoré ho oživujú. 
Samotný príbeh má však jeden problém a to ten, že po istom čase je veľmi ľahko predvídateľný. Do veľkej miery tomu dopomáha to, že kniha má práve dve dejové línie, vďaka čomu ste v príbehu vždy niekoľko kapitol napred a už približne v polovici knihy viete, či je James vinný alebo nie. Vďaka tomu kniha prichádza o možnosť šokovať čitateľa na konci príbehu, čo do istej miery príbehu uškodilo. 

Veľkým plusom tejto knihy sú však témy, ktorým sa autorka venuje. Dominantnou témou tejto knihy je násilie na ženách, pričom tu autorka počas celej knihy pálčivú otázku a to kedy možno čin považovať za znásilnenie a kedy nie. Sarah Vaughan sa v knihe dosť venuje aj britskému trestnému právu, ktoré však slovenskému či českému čitateľovi toho veľa nepovie, ale mu aspoň trocha priblíži to, ako to v ich krajine funguje. Zároveň tu však autorka rozoberá aj iné témy, ktoré príbeh rozširujú. Príkladom sú aj témy ako priateľstvo, pomsta, či dokonca vykreslenie života na univerzite. 

Anatomie skandálu je jednoducho napísaná kniha. Autorka v nej nevyužíva zložitejší štýl jazyka a samotná kniha taktiež nedisponuje množstvom opisov. Ako som už spomínal vyššie, v prípade tejto knihy autorka viac stavia príbeh na napätí, ktoré však dopĺňa o rôzne právnické formulky a poučky, prostredníctvom ktorých opisuje čitateľovi, aký je život v Británii. 

Z hľadiska postáv možno povedať, že sú veľmi dobre vykreslené. Samotné postavy v sebe nesú jednak kladné vlastnosti, no zároveň aj negatívne. Preto o postavách nemožno jednoznačne povedať, že sú len dobré alebo len zlé, aj keď ich činy to častokrát prezrádzajú samy. V tomto príbehu ma zaujali tri hlavné postavy, ktoré rozprávali príbeh. Jednak James, jeho manželka Sophie, no taktiež aj Kate. Každá postava je niečím charakteristická, a práve to je dôvod, prečo ma všetky tri postavy zaujali. Jedna pre majetníckosť a pocit nedotknuteľnosti, druhá pre svoji naivitu a tretia pre svoje rozhodnutie učiniť spravodlivosť. 

Poviem to narovinu. Keby som bol čítal klasickú knihu namiesto audioknihy, dám jej nižšie hodnotenie. Práve audio spracovanie do istej miery príbeh zachránilo, pretože prostredníctvom interpretácie príbehu a rôznych zvukových efektov sa príbeh stal ponurejší a omnoho viac zaujímavejší. Preto audio spracovanie príbehu hodnotím veľmi pozitívne a považujem ho za veľké plus audioknihy. 

Ako tak premýšľam nad tým, či by ste si mali knihu prečítať, tak vám neviem dať jednoznačnú odpoveď. Hoci autorka v príbehu rozoberá tému, ktorá je pre súčasné trilery už jedno veľké klišé, zároveň ju však spracováva zaujímavým štýlom. Samotný príbeh je však ľahko a rýchlo predvídateľný, vďaka čomu sa príbeh následne stáva nezaujímavým. Napriek tomu však audio spracovanie príbehu je presne to, čo knihu do istej miery zachraňuje. Audioknihu Anatomie skandálu hodnotím 4/5.
Za poskytnutie audioknihy ďakujem
Audioteka
Audioknihu si môžete zakúpiť kliknutím TU

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.