Recenzia: Mestečko Wayward Pines: Posledné mesto - Blake Crouch

februára 19, 2018

AUTOR: Blake Crouch
NÁZOV: Mestečko Wayward Pines: Posledné mesto (The Last Town)
VYDAVATEĽSTVO: Zelený kocúr (Thomas & Mercer)
ROK VYDANIA: 2018 (2013)
POČET STRÁN: 300
PREKLAD: Zuzana Filadelfi

Nie je to ani mesiac, čo agent tajnej služby Ethan Burke pricestoval do mestečka Wayward Pines. Hoci sa možno jedná o idylické mestečko, no zdanie klame. Obyvateľom tu nalinajkujú celý život. Vyberú im, s kým majú žiť, kde majú bývať a pracovať. Nikto stadiaľ nemôže odísť. Dokonca už len samotná myšlienka na odchod má fatálne následky. 
Šerif Burke objavil ohromujúce tajomstvo ohľadom toho, čo sa skrýva za elektrickým plotom, ktorý chráni celé mestečko. Ide o tajomstvo, ktoré drží všetkých obyvateľov mestečka pod kontrolou blázna a pod dohľadom armády jeho prívržencov. Toto tajomstvo sa chystá vtrhnúť spoza plota a vyhladiť i posledný pozostatok ľudstva. 

Trilógiu Wayward Pines som si zamiloval už od prvej knihy. Ide o sériu, vďaka ktorej som sa utvrdil v presvedčení, že Blake Crouch je jedným z najlepších zahraničných autorov trilerov. Keď som dostal možnosť prečítať si od vydavateľstva posledný diel z trilógie mesiac pred vydaním, tak som neváhal a ihneď som ponuku prijal. A musím uznať, že som zostal veľmi milo prekvapený.

Dej tretej knihy začína v momente, kedy sa obyvatelia celého mestečka dozvedia krutú pravdu ohľadom ich životov. Išlo doslova o chaotickú udalosť, pričom bolo veľmi zaujímavé sledovať to, ako sa niektoré postavy zmierili so svojím osudom, pričom iné zas nie. Autor v tejto knihe opisuje celú katastrofu z pohľadu viacerých postáv, vďaka čomu si čítanie o to viac užijete. Mne osobne sa najviac páčil opis z pohľadu manželov Richardsonovcov a taktiež aj z pohľadu Belindy Moranovej. Bolo fakt zaujímavé sledovať, ako sa starenka zmierila s tým, že zomrie, a tak sa rozhodla nechať sa zabiť tým, čo sa nachádzalo na druhej strane plota. Hoci to bola do cela smutná kapitola, no obsahovala kopec vtipných momentov, na ktorých som sa poriadne nasmial. Zasa Richardsonovci sú úplným opakom. Manželský pár, v ktorom sa obaja manželia veľmi nemusia, bol už príbeh divný sám o sebe. Išlo o ukážkový príklad páru, ktorý vznikol práve vďaka osobe, ktorá im všetko nadiktuje. Práve pri tomto páre je vidieť, čo sa môže stať, keď sa všetko to plánovanie zo strany tvorcu mesta pokazí.

Kniha je tak isto, ako aj predchádzajúce diely, písaná jednoducho a pútavo. Čiže nemusíte mať strach z toho, že by kniha obsahovala nejaké zložité popisy alebo niečo také. Vôbec! Kniha je dokonca spracovaná tak, ako aj predchádzajúce dve. Čiže tak, že v jednom riadku je zvyčajne jedna veta. O to ľahšie a rýchlejšie sa kniha číta a aj samotné stránky vyzerajú byť "minimalistickejšie". Ani v tomto dieli autor nešetril na napínavosti, no v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma už nie v takej veľkej miere. Dejovou líniou je kniha písaná v "súčasnosti", pričom obsahuje zopár retrospektív do minulosti, vďaka ktorej nám autor viac približuje vznik a históriu mestečka.

Z postáv sa mne osobne najviac páčil Ethan, Theresa, Belinda a Adam Hassler. Išlo o postavy, z ktorých mi väčšina prirástla k srdcu už pri prvom a druhom dieli. Postavy boli zasa skvelo vykreslené.
Obálka je aj v tomto prípade taká istá, akú mali aj predchádzajúce dve. Pri iných knihách by mi to aj vadilo, no v tomto prípade som rád.

Blake Crouch už dlhú dobu patrí medzi mojich najobľúbenejších spisovateľov. Jeho tretia kniha zo série Mestečko Wayward Pines je podľa mňa jeho najprepracovanejšou knihou. Pevne verím, že sa vydavateľstvo sa rozhodne od neho vydať aj ďalšie jeho knihy. Knihu Posledné mesto hodnotím 5/5.

Za poskytnutie knihy ďakujem


Knihu oddnes možno zakúpiť na stránke vydavateľstva (preklik cez logo) alebo v každom dobrom kníhkupectve. 

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.