Recenzia: Označená - P. C. Cast & Kristin Cast

júla 24, 2017

AUTOR: P. C. Cast & Kristin Cast
NÁZOV: Označená (Marked)
VYDAVATEĽSTVO: Ikar (St. Martin´s Publisher)
ROK VYDANIA: 2010 (2007)
POČET STRÁN: 260
PREKLAD: Oľga Kralovičová

Vitajte v Škole noci, v ktorej sa vyučovanie začína o ôsmej večer a končí o tretej ráno. Slnečné svetlo upírov síce nezahubí, ako to opisujú mnohé upírske knihy, ale spôsobuje im nesmiernu bolesť a preto sa vyučuje v noci. Škola sa nachádza vo svete, kde sa v dôsledku zmien v DNA niektorí tínedžeri menia na upírov. Čas, kým sa táto superzmena zavŕši, musia stráviť v Škole noci, inak zomrú. No ani to im nezaručí, že ich organizmus superzmenu zvládne...

Sériu Škola noci poznám už asi rok, no nevenoval som jej nejakú pozornosť. Predsa len, ide o dvanásťdielnú sériu, pričom ja sám mám niekedy problém prečítať aj trilógiu. A povedzme si úprimne, ani finančne na tom séria nie je najlepšie. No v poslednej dobe ma séria začala zaujímať, a tak som si požičal prvý diel a musím povedať, že lepšie som spraviť nemohol. 
Kniha ma pohltila už od prvej strany a ak sa mám priznať, tak tak dobrú fantasy som už dlho nečítal. Hoci sa príbeh vliekol pomaly a väčšina knihy bolo zoznamovanie sa Zoe, čo je hlavná hrdinka série, s novými spolužiakmi, tak mne to úprimne nevadilo, dokonca som si to užíval. Tak isto to mám aj pri knihách od Sarah J. Maas. Čím dlhšie, tým lepšie. 

Taktiež sa mi páčilo, ako boli v knihe vykreslení upíri, ich rituály a vzťah obyčajných ľudí k upírom. No čo sa týka obradov, tak tým som nejak nevenoval pozornosť. Najviac ma zaujal až posledný rituál, ktorý sa odohrával na konci knihy. Ten bol najzáživnejší, najnapínavejší a najzaujímavejší. 
Čo sa týka postav, tak v tejto knihe sa stretávame s hlavnými aktérmi, a to: Zoe, Damien, Stevie Rae, Shaunee a Erin. Ale taktiež tu boli aj postavy, ktoré sa mi nepáčili. Medzi ne patrí napríklad Afrodita a jej BFF. No asi najviac sa mi páčilo hašterenie medzi Zoe a Afroditou. Ani sa nedá opísať ten pocit, keď Afrodita dostala od Zoe ster. 

Od knihy som mal veľké očakávania, keďže na jej tvorbe sa podieľali dve autorky. A musím povedať, že táto kniha moje očakávanie ešte predčila. Priznávam sa, že od knihy Dvůr trnů a růží som ešte tak dobrú fantasy nečítal a dúfam, že čoskoro sa pustím do ďalšieho dielu. Knihu Označená hodnotím 5/5.


2 komentáre:

  1. K tejto knihe som sa dostala na základke a pamätám si, že jednotka ma vtedy očarila, naozaj dobrá kniha, rýchlo sa čítala a strany len tak ubiehali. Avšak v sérii som potom skončila tuším na treťom či štvrtom diele a už som nepokračovala, akosi sa mi to prestalo páčiť. Tak snáď teba zaujme celá séria a užiješ si čítanie :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. ďakujem ☺ verím, že ma séria niekde v polovici nesklame a že každý diel bude tak úžasný ako ten prvý ☺

      Odstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.