Recenzia: Návrat k sobě - Teal Swan

júla 17, 2017

AUTOR: Teal Swan
NÁZOV: Návrat k sobě (The Completion Process)
VYDAVATEĽSTVO: Metafora (Hay House Inc.)
ROK VYDANIA: 2017 (2016)
POČET STRÁN: 195
PREKLAD: Bohumila Kučerová

Teal Swan prožila léta zneužívání rodinným známým, členem tajné místní náboženské sekty, než se jí podařilo v devatenácti letech uprchnout a zahájit proces vlastního uzdravování a transformace. Návrat k sobě zve čtenáře na tuto povzbuzující cestu za uzdravením a osvobozením. Každý, kdo byl kdy zasažen traumatem, zde nalezne způsob, jak znovu poskládat sebe sama bez zatížení minulostí.
Na základě svých vrozených mimosmyslových zkušeností a s použitím psychoterapeutických metod sestavila Teal Swan revoluční proces scelování, který člověka vede ke smíření se sebou, s ostatními a s vnějšími okolnostmi. K zásadním krokům na této cestě například patří:
Vytvoření přístavu bezpečí – vybudování mentálního místa, kde se člověk cítí bezpečně a odkud se může bez obav vrátit k bolestné vzpomínce
Uznání – vyslání zprávy bolestné emoci, že ji berete na vědomí a uznáváte její oprávněnost
Hledání původní příčiny – otázkou „Kdy jsem poprvé tuhle emoci pocítil?“ je možné dojít ke kořeni problému
Očekávání úlevy – nechat svým pocitům uvnitř bolestné vzpomínky prostor přirozeně se nasměrovat k úlevě
Očištění a zhojení – rituál uzavření traumatické vzpomínky a začátek nového života
Návrat k sobě zanechá ve čtenáři silnější vědomí vlastní hodnoty ve světě a jistotu, že život může být zase dobrý.


Už dlhšiu dobu ma zaujímala ezoterická literatúra alebo literatúra tomu podobná. No a vďaka vydavateľstvu Metafora sa mi do rúk dostala kniha Návrat k sobě od Teal Swan, ktorá svoju tvorbu zameriava práve na duševné uzdravovanie. Ide o veľmi zaujímavú knihu s kopou poznatkov a informácií, vďaka čomu som sa čo to naučil o tom, ako funguje ľudská myseľ a ako vznikajú traumy. 
Kniha je rozdelená na 3 časti, pričom každá časť sa zaoberá určitou formou "sceľovania". Čo sa mne osobne na knihe páčilo, bolo to, že som ju nemusel čítať stranu po strane, ale že som mohol stránky preskakovať a čítať si to, čo ma zaujíma. Čo ma zaujalo už hneď na prvej strane, bol citát alebo predslov od samotnej autorky: 

"Sloboda...znamená získať späť svoje ja a premeniť jed života v med. A voľnosť je tou najvyššou z farieb, ktorá zdobí tento svet plný okvetných lístkov, ktorých korene sa skrývajú v hline. Možno škaredé okolnosti našich predurčených životov neboli ničím iným než volaním po dozrievaní. Alebo život vnútri života je transcendentálny a večne pátra po spôsoboch, ktorými nás svet rozsekal na kúsky, len preto, aby nás opäť scelil, s dôkladnosťou tak nezmernou, že prehluší všetku trýzeň. Takže uvidíte, že krása vo svojej najdokonalejšej podobe nie je nedotknutá nenávisťou. Naopak...pochádza z nej."

No čo ma sklamalo, bolo to, že sa tam autorka len veľmi málo rozpísala o svojej traume, vďaka ktorej sa rozhodla napísať túto knihu a ešte aj poprípade to, ako dlho jej to sceľovanie trvalo. 
Kedysi som si myslel, že kniha takéhoto žánru nemôže ľuďom pomôcť psychicky sa dať dokopy. No teraz sa môj názor zmenil. No stále to podľa mňa nie je také, ako keď navštívite psychológa. Ako som už spomínal vyššie, veľmi mi tam chýbalo tá časť, kde by sa autorka rozpovedala o tom, ako to sceľovanie zvládala a tak... Pričom niekedy sa tam objavovali veľmi odborné názvy, no našťastie to autorka aj vysvetlila, pričom niekedy používala aj rôzne obrázkové príklady. Ak máte traumu alebo niečo s tým podobné, tak určite po knihe siahnite. No pre mňa je kniha v tento moment "nepotrebná". Knihu Návrat k sobě hodnotím 3/5.

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Metafora.
Knihu kupuj TU

4 komentáre:

 1. Musí to byť zaujímavá kniha. Krásna recenzia :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kniha bola sama o sebe zaujímavá, no mala aj nejaké tie "muchy". A vďaka :)

   Odstrániť
 2. Knížka vypadá hodně zajímavě, ale myslím, že to není nic pro mě. Každopádně, moc pěkná recenze. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja knihy takéhoto žánru nemusím, no rozhodol som sa aspoň jednej dať šancu. :) A vďaka ;)

   Odstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.