Recenzia: Deň pre slzy - Emma-Jane Kirby

júla 14, 2017

AUTOR: Emma-Jane Kirby
NÁZOV: Deň pre slzy (L´opticien de Lampedusa)
VYDAVATEĽSTVO: Motýľ (Éditions des Équateurs)
ROK VYDANIA: 2017 (2016)
POČET STRÁN: 150
PREKLAD: Terézia Stubniaková

3. októbra 2013 zahynulo pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa viac ako 360 ľudí. Toto dojemné a nezabudnuteľné svedectvo obyčajného človeka, ktorý sa z ničoho nič stal súčasťou obrovskej ľudskej tragédie, ukazuje pravú a mnohými nepoznanú tvár utečeneckej krízy.
Optik Carmine Menna sa spolu s niekoľkými priateľmi rozhodli stráviť prvý októbrový víkend na mori. Netušil však, že počas tohto víkendu zažije najsmutnejší deň vo svojom živote, ktorého udalosti ho budú ­prenasledovať ešte dlho po osudnej plavbe. V prvý dovolenkový deň prerušil ich rannú idylku zvláštny hrozivý zvuk. To, čo najskôr považovali za škriekanie čajok, sa neskôr ukázalo ako zúfalé volanie o pomoc. Len niekoľko stovák metrov od lode, kde si Carmine s priateľmi užívali ­zaslúžený odpočinok, sa už niekoľko hodín topili stovky ľudí. Posádke dovolenkovej lode Galata, určenej pre desiatich ľudí, sa v to októbrové ráno podarilo zachrániť štyridsaťsedem topiacich sa a dopraviť ich do bezpečia lampeduského prístavu.


V hlave mi neustále víria myšlienky z tejto knihy, vďaka ktorým ani neviem, čo mám o knihe napísať. No ja sa o to nejako pokúsim. Vďaka vydavateľstvu Motýľ do mojej knižnice zakotvila ďalšia úžasná kniha s nádherným príbehom. Nie je to tak, žeby bolo na potopení utečeneckej lode niečo nádherné, no to posolstvo, myšlienky a konanie postáv robilo z tejto knihy jeden obrovský príklad, aká by mala byť celá ľudská spoločnosť. Osobne ďakujem Emme Kirby, ktorá z reportáže, ktorú robila s optikom o tejto udalosti, napísala aj knihu. 

Príbeh, ako som už spomínal vyššie, bol nádherný a veľmi emočne silný. Dokonca je písaný aj tak jednoducho, že knihu máte prečítanú za niekoľko dní. Mne to konkrétne trvalo 5 dní, ale popri tom som ešte počúval aj 1984, vďaka čomu sa to všetko vysvetľuje. Príbeh nás prenesie na ostrov Lampedusa. Nemal som žiadnu konkrétnu predstavu, že ako by ten ostrov mohol vyzerať, no keď som si pozrel zopár obrázkov na internete, tak mi skoro spadla sánka. Ten ostrov je tak nádherný, že raz by som tam chcel ísť na dovolenku.
Ku každej z postáv som si vytvoril špecifický vzťah. Všetky som mal rád a musím povedať, že je to jedna z veľmi mála kníh, kde to tak bolo. No keby som si mal z hlavnej osmičky postáv vybrať tie pre mňa naj, tak by to bol optik, Teresa a Francesco. Taktiež musím uznať, že v tejto knihe boli najlepšie vykreslené charaktery postáv. Doteraz som sa s takou knihou nestretol, a to som už prečítal veľa kníh.
No pre mňa bol najkrajší moment v knihe ten, ako sa stretli hlavná osmička záchrancov s utečencami, ktorých zachránili, na pohrebe ostatných utečencov. Bol to veľmi dojemný okamih, pri ktorom nevyhŕkla len jedna slza.

Emma Kirby touto knihou šíri jedno nádherné posolstvo, nad ktorým by sa mal každý jeden človek zamyslieť. Nezáleží na tom, či si čierny, biely alebo z utečeneckej krajiny. Každý jeden človek má právo na nový začiatok. Hoci sa ja osobne zastávam názoru, že kniha nemôže zmeniť život, ale môže zmeniť pohľad na určitú situáciu, a to sa tejto knihe podarilo. Knihu Deň pre slzy hodnotím 5/5.

Za poskytnutie knihy ďakujem ešte raz vydavateľstvu Motýľ.
Knihu kupuj TU.

2 komentáre:

  1. Táto kniha vyzerá zaujímavo. Takéto knihy väčšinou zmenia uhol pohľadu človeka.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. áno, je veľmi zaujímavá. a táto kniha špeciálne zmenila uhol pohľadu.

      Odstrániť

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.