Pýtam sa - Nina Protušová

mája 12, 2017
S výberom ďalšej osoby do nového dielu Pýtam sa som nemal žiaden problém. Už keď som čítal Čiernu schránku, tak som vedel, že raz musím autorku vyspovedať. A ten čas prišiel práve teraz. Nina Protušová je 22 ročná dievčina zo Šale, ktorá pred tromi rokmi debutovala s knihou Čierna schránka, na ktorú recenziu nájdete TU. Práve Nina je jednou z osôb, ktorá ma inšpirovala a vďaka ktorej som sa začal venovať písaniu vlastnej knihy, ktorá je taktiež fantasy.


Ahoj, Nina! Pred tým, než sa vrhneme na interview, tak sa nám najprv všetkým predstav a popíš nám, čomu sa venuješ.

Ahojte! Som dvadsaťdvaročná študentka dizajnu na STU v Bratislave. Som vo štvrtom ročníku, takže práve dokončujem svoju bakalársku prácu. Okrem toho samozrejme naďalej píšem, trávim čas s priateľmi a rodinou, rada cestujem a zabávam sa, no rovnako rada siahnem po dobrej knihe.

Popíš nám, o čom je tvoja debutová kniha Čierna schránka.

Dej knihy sa odohráva okolo záhadných ľudí – Lucidínov. Ich život je skvelý. Môžu vlastniť čokoľvek, na čo si pomyslia, môžu sa pomocou jedinej myšlienky ocitnúť na ktoromkoľvek mieste na Zemi, dokážu dokonca ovplyvňovať iných ľudí. Mladučká Marisa Francisová sa začlení do tejto skupiny ľudí, no ani zďaleka na to nie je pripravená. Číha na ňu veľké nebezpečenstvo. Niektorým Lucidínom totiž nestačia všetky vymoženosti života a chcú odstrániť posledné zábrany, ktoré ich delia od toho, aby boli všemocnými.

Stretávaš sa pri knihe s kladnou alebo zápornou kritikou? Čítaš si recenzie na svoju knihu?

Samozrejme, stretla som sa s rôznymi, kladnými aj zápornými reakciami. Zo začiatku som si veľmi brala k srdcu práve zápornú kritiku, no časom som sa naučila odfiltrovať to, čo ma posunie ďalej a to, čo ma brzdí. Pozitívne reakcie mi zase vždy zlepšia deň a dajú mi pocit, že to čo robím, má zmysel. Prečítala som si asi všetky recenzie, ktoré som našla na internete, taktiež som si vypočula mnoho postrehov počas besied, a najviac ma tešia správy na facebooku, kde si čitatelia nájdu čas na to, aby mi napísali, čo sa im na knihe páčilo a pýtajú sa ma, či mám niečo nové prichystané. 

Tvoju knihu som samozrejme čítal a musím povedať, že je skvelá. Toto je asi otázka, ktorá ma najviac zaujíma. Ako Ťa napadli práve lucidíni?

Ďakujem, vážim si to. V čase, keď som začala písať Schránku, som mala pätnásť rokov a zaujímala som sa o problematiku lucídnych snov. Sú to sny, počas ktorých človek vie, že sníva. Otvára sa mu celý (snový) svet možností. Stáva sa režisérom aj hlavným hercom vo vlastnom filme. Zopárkrát som mala šťastie na takýto sen, a keď som sa náhodou dostala k článku o fenoméne lucídnych snov, veľmi ma zaujal a rozhodla som sa o nich zistiť čo najviac. V tom čase som sa tiež pohrávala s myšlienkou na napísanie fantasy príbehu o ľuďoch so zvláštnymi schopnosťami, tak som svoje záľuby spojila.

Študuješ grafiku a dizajn. Navrhovala si obálku sama?


Obálku som si priamo nenavrhovala. Opísala som vydavateľstvu svoju predstavu – lapač snov s rozviatymi pierkami, tmavomodrá farba, panoráma Londýna – a o obálku sa postaralo ich grafické štúdio.


Ako dlho si pracovala na knihe?

Napísanie knihy mi zabralo približne dva a pol roka, potom som ju zahlásila do súťaže Mám Talent. Po vyhlásení výsledkov som na knihe ešte niekoľko mesiacov pracovala s pani editorkou.

Máš nejakú vtipnú príhodu, ktorá sa viaže ku knihe?

Zakaždým, keď sa stretávam s kamarátmi mojich kamarátov, prvou otázkou, na rozbitie ľadov, je: „Ty si tá, čo napísala knihu, že?“ Je to vskutku dobrá konverzačná téma:) 

Ktorá postava v Čiernej schránke je tvoja najobľúbenejšia, a ktorá najmenej?

Vždy som mala rada záporné postavy, a tento príbeh je na nich aj založený. Mojím obľúbencom je Gregory. V podstate vie, čo chce, ide si za tým, aj keď jeho spôsoby sú nekalé. Svojím spôsobom mám rada aj Marisu, aj keď práve ona si vyslúžila najväčšiu porciu kritiky – je naivná a zaslepená, no je presne taká, aká má byť, aby sa prejavili charaktery „záporných“ postáv. Je klasickým typom hrdinky, ktorá sa bezhlavo zamiluje a hľadá záchranu v mužovi, no tentoraz, na rozdiel od iných príbehov, ju nenachádza – a v tom sa skrýva poučenie. Mám rada všetky postavy, pretože som si k nim počas písania vybudovala vzťah a každá niečím vyniká. 

Čítaš knihy od mala? Aké sú Tvoje obľúbené knižné žánre?

Čítam, odkedy som sa to v škôlke naučila. Mám rada fantasy, som hrdou členkou fanklubu Harryho Pottera, rada si prečítam aj trilery a detektívky, a neodolám ani vtipným romantickým knižkám od Sophie Kinselly.


Máš aj nejakých obľúbených autorov?

Ako som spomínala, Harry Potter je moja srdcová záležitosť, preto je aj mojou navždy najobľúbenejšou autorkou J.K. Rowlingová. Rada mám aj horory od Jozefa Kariku a momentálne mám rozčítanú poslednú časť post apokalyptickej trilógie od Justina Cronina, Mesto tieňov. 

Ktorými autormi sa inšpiruješ pri písaní kníh?

Vedome sa neinšpirujem žiadnymi, no podvedome som určite našla inšpiráciu aj u iných autorov, napríklad u J.K. Rowlingovej. Snažím sa skôr inšpirovať skutočnými ľuďmi a udalosťami a celkovo dianím okolo seba.

Ako zareagovala Tvoja rodina na knihu? Čítal ju niekto z rodiny?

Čítali ju všetci a veľmi sa im páčila, aj keď ich reakcie sú veľmi neobjektívne:)

Aké boli reakcie Tvojich spolužiakov na knihu? Prečítali si ju všetci? 

Viacerí spolužiaci a kamaráti si ju tiež prečítali a ich reakcie boli kladné, kamarátky mi dokonca zorganizovali krst knižky, to bol skvelý zážitok.


Máš nejaké rady pre začínajúcich autorov?

Každý autor je iný, a tak je ťažké vysloviť univerzálnu radu pre všetkých. Ak vás písanie baví, jednoducho to robte pre seba, je to skvelá forma sebavyjadrenia, ale aj relaxu. Nenechajte sa odradiť neprajníkmi a verte si. 

Čo plánuješ v krátkej budúcnosti ohľadom vydávania kníh? Máme sa na čo tešiť?

Druhá knižka je odovzdaná vydavateľstvu, teraz už len čakám na vyjadrenie. Tentoraz ide o príbeh zo slovenského prostredia bez fantasy prvkov, no práve o to záhadnejší. 

Kde všade Ťa na internete môžeme nájsť?

Nájdu ma na facebooku, zatiaľ iba pod mojím osobným profilom (Nina Mína Protušová). Akonáhle sa mi pošťastí s druhou knižkou, vytvorím si aj autorský profil, kde budem zdieľať ilustrácie ku knižke a ďalšie zaujímavé veci.

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.