Recenzia: Mesto Ember - Jeanne DuPrau

decembra 02, 2016
Ahojte!
Dnes tu mám recenziu na knihu Mesto Ember, ktorej autorka sa volá Jeanne DuPreu.


AUTOR: Jeanne DuPrau
NÁZOV: Mesto Ember (The City of Ember)
VYDAVATEĽSTVO: Slovart (Yearling Books)
ROK VYDANIA: 2008 (2004)
POČET STRÁN: 270
PREKLAD: Dagmar Šajtyová

Kniha Mesto Ember je o obyvateľoch mesta Ember, ktoré sa nachádza vo veľkej tme. Jediným zdrojom svetla v meste je pouličné osvetlenie a osvetlenie v domoch. Mesto bolo vybudované staviteľmi pred cca 200 rokmi. Hlavnou postavou knihy je Lina Mayfleetová, ktorá býva so svojou maličkou sestrou Poppy a babkou v skromnom byte. Mesto sa už pomaly rozpadáva, dochádzajú mu zásoby jedla, žiaroviek a elektrina im stále vypadáva. Jedného dňa Lina nájde vo svojom dome list od staviteľov, ale je tu jeden problém. Poppy ho rozžula. A tak sa Lina s pomocou jej starého kamaráta Doona snažia vylúštiť papier a zachrániť obyvateľov mesta.

Musím sa priznať, že doteraz som o autorke Jeanne DuPrau ešte nepočul a o knihe som počul len veľmi málo. Knihu som doteraz nečítal, a úprimne povedané, ma to ani netrápilo. Väčšinou si ju spolužiaci vypožičiavali vrámci povinného čítania, ale ja som si proste našiel vždy inú knihu. Knihu som si vypožičal až na odporúčanie spolužiakom a myslím si, že som tak trošku aj oľutoval.

Čo sa týka samotného príbehu, tak ten nebol zlý, ale proste mi tam chýbalo nejaké to napätie alebo aspoň niečo, pri čom by ma kniha zaujala a donútila ma čítať ju ďalej a ďalej. Proste prišlo mi to také slabé. Chýbali mi tam ďalej šokujúce momenty, záporné postavy, zložitá zápletka a kopec ďalších vecí. Z postáv sa mi najviac páčil Doon. Autorka ho podľa mňa ako jediného dokonale vystihla. U ostatných postáv mi to do cela chýbalo. Hoci v knihe bola len jedna záporná postava, tak som netušil, že to bude práve táto. Musím ale autorku pochváliť za prostredie, ktoré mi prišlo veľmi originálne. Knihu na podobnú tému som ešte nečítal, ale keby som objavil knihu s podobným príbehom, tak po nej vrelo siahnem.

Kniha Mesto Ember nie je zasa najhoršia kniha, ale ani najlepšia. Je to proste taký stred. Buď sa vám zapáči alebo nie. V mojom prípade sa mi skôr nepáčila, ale hold je to vec názoru a áno, keby som mal knihu napísať ja, tak by dopadla omnoho horšie. Knihu Mesto Ember hodnotím 2/5. A čo vy, páčila sa vám kniha? Aké z nej máte pocity? Vedeli by ste si predstaviť, že by ste vy žili v takomto meste?

Žiadne komentáre:

Ďakujem za komentár. Na každý jeden komentár sa pokúsim odpovedať čo najskôr.

Používa službu Blogger.